Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Maana ya Aviation passengers ndio hujui? When we talk about aviation passengers we mean the total number of all air passengers that passed through Tanzanian airports no matter the airline name. Also don’t forget thatATCL only transports 850K passengers in a year.
 
Any Time Cancellation Limited (ATCL) ime 'nunua' ndege miaka chache, & they are already breaking all time loss making records.
Miaka tano, your liability will exceed your assets, lakini fomu sixi ni bure bilashi.
KQ has stood for decades. Uliza how many countries in Africa and outside; ni airline ngapi zao zimeanguka in that period.
Even the once mighty Pan Am & TWA collapsed and left KQ standing.

Nyinyi bongolala, even with your new planes, Kenya recorded a higher passenger % growth last year kumliko.
Please stick to our shadows where you belong.

And as you try to chase Kenya's tail, kumbuka our growth is organic, not government-driven.
KQ was just one of the many airlines (private) contributing to the number.
As you divert your resources to chase Kenya, as you chase more pomp, Kenya is chasing more impact.

We devot more to lifting people out of poverty than any country in the region. Health, Education, and social programs.
I don't know any other neighboring country that offers direct mpesa/cash transfer to 2 million elderly people, of about $20 monthly. That's like the average salary of a factory worker in Ethiopia.

And we're still left with more to spare for other things than any other country in the region.
If you dispute the figures, enda ukabishane na Suluhu. πŸ˜… πŸ˜… πŸ˜…

 
Sisi ni MATAJIRI, tuna GDP na GDP per Capita kubwa


View attachment 3335766
Ndiyo mana cku hz china yao ni Tanzania, mana huku wanapata nguo mpya na sio mtumba kama walivyozoea, na bei chee, nilicheka kuna siku mnuka mavi alimuulizia sama boy chupi za mtumba haki ya mama 🀣 🀣 🀣 🀣 🀣 🀣
 
Ila viongozi wetu wa mpira nao wapunguze ushamba waweke japo draft kwenye hiyo nyasi bhn, kuna jamaa mmoja wa Tanga anaiweza hiyo kazi sema kama kawaida ya muafrika hajiamini wameenda kuchukua watu sijui ujerumani huko wamepiga kazi basic wamelipwa mabilioni wakati jamaa wa Tanga kule angepiga kazi safi kwa gharama ndogo kabisa, alipiga kazi mkwakwani pale, ila ndiyo hivyo tena wazee wa 10% hawawezi elewa.
 
Mbona pesa ndogo hii? Mambo ya jua kali haya.
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…