That's why I said ASSUMING. Read to understand bongolala, usiwe na mihemko za kijinga. All in order, get your daily dose of truth here then shut the f*ck up foreverWho told you that the remaining 2% must be through Mombasa?, There are other means like Airports and roads which are other means through which a country uses as means of importation.
What is important is for you to know that, apart from Uganda and South Sudan, there are nor other countries which depend on Mombasa port, it is mainly for your own consuptions like your white elephant fake SGR, it is mainly for domestic market.
Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
Don't you know how to read a table? Did you really attend any school?Hebu niwekee ya Tz pekee tuone ina import kiasi gani na ku export kiasi gani via Mombasa port alafu tujue Mombasa port ina export nn Tz [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Vita baridi 😃😃Hii vita kali sana, Mganda hawezi tia mguu hapa.
😀😀😀😀
I was about to ask him the same thingDon't you know what to read a table? Did you really attend any school?
Soja is one of the most stupid people in this forum.I was about to ask him the same thing
Hawa ni maneno tu, vitendo ni zero. Watu wabishi sana. Alafu ukimshinda kwenye hoja unarushiwa vimatusi 😂😂Hio point hakuna mtanzania anaweza kujibu. Tanzania na hivyo viinchi vya burundi hazina financial muscle kuipandisha namba dar port, sasa sijui hio port ingekua inatumika na tz pekeake hizo namba zingekuaje?
Hakuna kitu umevuta hapo bongolala. I am the one who posted this photo hereNgoja tuivute karibu sasa [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]View attachment 2275343
😂😂😂😂😂😂No wonder walifeli mtihani wa kingereza wa darasa la pili manesi wote wa Kenya [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Mna export nn Tz hebu niambie mm [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]Don't you know how to read a table? Did you really attend any school?
Hebu weka link ya hii data mbwa wewe.Don't you know how to read a table? Did you really attend any school?
Keshatumwa kuvuruga mada[emoji1787][emoji1787]Mna export nn Tz hebu niambie mm [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Sasa ulikuwa unabisha nn mabogaz nyie, kingereza mkijulie wapi, link yako hii hapa umejivua nguo [emoji116][emoji116][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Kenya sends first batch of nurses to the UK
Initial plan was to send 20,000 nurses overseas following treaty between two countries. Recruitment was marred by controversy after only 10 out of 300 nurses passed English language tests.www.standardmedia.co.ke
Kama kusoma table ndio imekushinda, link ndio utawezana nayo?Hebu weka link ya hii data mbwa wewe.
Ungekuwa na akili hata kidogo your family could have had some hopes. But going by how you are reasoning, I doubt if even a dog can listen to you.Mna export nn Tz hebu niambie mm [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]
No wonder ww ni mmoja wa manesi 290 waliofeli mtihani wa kingereza thus y uko bitter sana [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]Ungekuwa na akili hata kidogo your family could have had some hopes. But going by how you are reasoning, I doubt if even a dog can listen to you.
Mdau anakwambia tuna import sana kuliko 10 shitholes combined, nimecheka sanaHawa ni maneno tu, vitendo ni zero. Watu wabishi sana. Alafu ukimshinda kwenye hoja unarushiwa vimatusi 😂😂
Nahisi ww ni mmoja wa manesi waliofeli mtihani thus y una stress sn za maisha, ila pambana cku yako itafika na hutoonesha tena mipesa ya mtandaoni bali utaonesha pesa zako mwenyewe [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]Tanzanians depend on Mombasa port more than port of Dar.
I got B in English in KCSE. What makes you feel that I can't pass simple English since then? For you I doubt if you even got a D in English.No wonder ww ni mmoja wa manesi 290 waliofeli mtihani wa kingereza thus y uko bitter sana [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Sasa mbona ukafeli mtihani wa kingereza wa kupata ajira UK [emoji116][emoji116][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]I got B- in English in KCSE. What makes you feel that I can't pass simple English since then? For you I doubt if you even got a D in English.