Msipende kujificha kwenye katiba ilihali mnajua inamapungufu, na ndio maana tuko hapa kuhakiki ki nguvu ya Umma zaidi
You are extremely right for short minded like you it is on point am encouraging your effort to go further than this you might won
mlishampa yule dikteta wenu mlichoahidi? nawauliza ninyi akina monica Lewisky naona clinton wenu anaendelea na misimamo na spinning za kutisha huku JF.Mzee wa kujitoa mhanga alivyojibizana na nderingosha hapa
nderingosha
Today 17:19
#143
JF Senior Expert Member Array
Join Date : 20th March 2011
Posts : 330
Rep Power : 1292
Likes Received204
Likes Given28
Re: JF ninaomba sala zenu leo ni kura za maoni!
@Ben: I don't do politics (but i follow political issues in the country)and i have read your posts insisting on party ideologies etc etc...and i hope every party in this world has its own foreign policy agenda(including CHADEMA-where you belong)....that said, this is my first time to see one party's member campaigning for another different party's member for a political post...
I think this is the first of its kind i see in TZ...where we have multy party system....and worse enough..and very sad to me..this campaign is coming from one of the CHADEMA leaders......This sad reality speaks volume about you really......Let me ask you a very simple question....taking an example of USA...have you ever heard of a democratic party member(let alone leader) campaigning for a republican party member for any political post????...
And you call yourself a future CHADEMA political leader!!!!with no any standing of yourself!!!!...To me, i would be OK seeing you coming with your always long and boring narrations when it came to campaigning for your CHADEMA candidate....By the way...the people you are campaigning for here will always represent the wishes from the status quo......meaning that you are here campaigning for the status quo........do you get this!!!!!!!
My last take on you:
Time for you to stop the hypocrisy thing my brother.....i would advice the CHADEMA leaders to take a very close eye on your future political ambitions at the party.....this is just a friendly advice(as i'm not a member of any party in TZ).....
Ona huyu dikteta wenu alivyojibu kwa spinning na propaganda mzee wa hoja za dharura na kuchanganya watu.ben ni mtata sana.nilishanga ile thread nyingine kwa msukumo wa ny.e.g.e zenu mkaanza kunishambulia
Ben
Today 18:06
#160
JF Senior Expert Member Array
Join Date : 18th January 2007
Posts : 3,960
Rep Power : 1775
Likes Received1176
Likes Given2471
Nderingosha,
Calm down sir/madame !
Kanuni za uchaguzi huu ni kwamba upinzani kuna nafasi moja na CCM wana nafasi 8. Kwa hiyo CHADEMA haishindani na CCM kupigania hizo nafasi nane and vice versa is true.(tafadhali kabla hujamwaga hizo rhetorics rejea kanuni za uchaguzi huu)
Ili mgombea wa chadema atakayependekezwa na akifanikiwa akaptishwa na bunge awe na uwezo wa kupenyeza ajenda zetu katika kuipigania Tanzania EAC basi ni lazima afanye kazi na wabunge competent kutoka chama tawala ambao ni liberal na wenye mtazamo mpana kuhusu maslahi ya Taifa/walio tayari kumuona kama mwakilishi wa Tanzania na sio mwakilishi wa Chadema.Kwa wale wanaonifahamu wanajua kabisa mimi nina allergy na status quo. Kwa maslahi mapana ya taifa letu na kwa uzalendo wangu sioni kizuizi cha kunizuia kuwakumbusha wana CCM safari hii kutuchagulia watu wazuri against their old tradition ya kuteua watu kwa maslahi yao na chama chao tu.This is a very big issue kwa ajili ya Taifa na EAC kwa ujumla.Wtakuwa wabunge wa Tanzani (CCM& Opposition) Vs wabunge wa Kenya (ODM,PNU etc) VS wabunge wa Uganda (NRM &FDC,and other opposition parties) vs Wabunge wa Burundi (CNDD-FDD and the like).So tuangalie competence ya wabunge wetu.Ningekushauri usome mkataba wa EAC,usome muongozo wa uchaguzi kabla hujaleta siasa za CCM na chadema katika hili
Pia,if you find my post long and boring in narrating issues just skip it.Just make your decision democratically(right)
Oh, USA? ofcourse huko tulikoiga demokrasia huwa wanafanya hivyo.Colin Powel waziri wa mambo ya nje wa zamani wa US (Mtu wa pili mwenye nguvu katika itifaki ya America baada ya Rais) ambaye alikuwa mwanachama wa Republican alimu-endorse Barack Obama (democrats) against John Maccain(Republican candidate)
Uchaguzi mkuu wa mwaka 2010,kwa kuwa chadema ni chama kinachojali maslahi ya taifa kwanza hakikujikita kwenye unazi wa vyama na kuwaambia wanakyela wamchague Mwakyembe kwa masharti ambayo tuliwapa.Je chadema tulikuwa hypocrytes?
Nderingosha
,I will continue to place national interest above partisan politics for it is not about Ben Sanane or nderingosha as an individual it is about Tanzania in the collective. It is not only about the present it is also very clearly, about our future too.
I want to call on all those who may continue to view issues only from the prisms of partisan politics to take a break. Election campaigns domestically are over. In all the areas concerning our position in EAC we are suppose to press for reforms, we have to in regardless of party, ideology or other interest be assembled and continue to do. We need Tanzanians,intellectuals and patriots of an outstanding pedigree to carry out assignments in our nations interest. We must reward and call to service excellence and patriotism at all times.