Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

This is a safe space for tanzanians to console their impoverished country....kelele siku nzima na bado mko top 30 poorest countries on earth.....what a pity....
 
Kiukweli hadi nimekosa cha kusema .ila tafuta siku ufike dodoma nitakua mwenyeji wako
I will make a stop on my next trip home… only under three conditions.. I bring my own security, we have to tour Uswazi wa Dodoma and take photos and we must compare the size of new Dodoma development in comparison to size of the existing Uswaziland….. deal??….
 
I agree it’s a great improvement but based on the big spaces in between….. you still have some work to do… lakini Tatu City is more congested than that yet you guys are always here hating on Tatu yet you want us appreciate Dom…. Take a deep breath and think what I have just said…🤣🤣🤣
 
Wacha kurukaruka wewe, nilikuambia kwamba, mara tu bwawa la kuzalisha umeme litakapoanza kazi, deficit ya balance of trade itakua mara dufu ya hii ya Sasa, nani aliyesema kwamba hivi Sasa ni mara dufu?. Wacha kutapatapa soma uelewe kabla ya kujibu.

Please stop throwing excuses all over, accept defeat and take action to identify and correct causes. Ninyi wakenya Kila mkishindwa lazima mtafute sababu za kijinga, ndio sababu Alshabaab wanawachezea Sana.

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
This is a safe space for tanzanians to console their impoverished country....kelele siku nzima na bado mko top 30 poorest countries on earth.....what a pity....
Iyo sio life sentence, tunajikwamua...tunakubali kua bado safari ni ndefu lakini hatuko pabaya kama tulivyokua miaka 10 nyuma

Sent from my SM-A035F using JamiiForums mobile app
 
Hivi unajua grid yetu pia ipo connected na ya Ugandan na Ethiopia? How much electricity do we import? Ukweli ni kwamba you only export food stuffs to kenya which inategemea seasons, kama kuna kiangazi kenya ndo mnaexport sana. The problem is soon tutaacha kuimport some of the food stuffs once our irrigation projects start working
 
Nyinyi sio tu food staff mpaka electricity mutanunua kutoka tanzania bila kusahau gas lazima tuwaonyeshe misuli yetu this time mark my words 😅😅😅😅
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…