Tanzania Crashes G-8 Summit

M

MegaPyne

Guest
TANZANIA CRASHES G-8 SUMMIT; FURIOUS WIFE OF JAPANESE HOST OVERHEARD BERATING HUSBAND: 'WHY DIDN’T YOU TELL ME TANZANIA WAS COMING?'



'. . . THIS IS GOING TO SCREW UP THE PLACE SETTINGS!'



(RUSUTSU, Japan) - A mild disturbance occurred at the G8 summit yesterday when Tanzania showed up at the G8 dinner dance uninvited. Tanzanian President Jakaya Kikwete told security personnel at the front door that “he happened to be in the area, and thought he’d drop in for a quick hello.” He then entered the hall, and, after applying a sticker that read “Hi, I’m Tanzania” to his lapel, took a seat between America and Great Britain.


“Nice to meet you, Tarzan,” said President Bush, before heading through the buffet line. “We put out quite a spread at these things.”


Speaking to reporters at the end of the evening, President Kikwete admitted he was disappointed with the chilly reception he received. “A lot of countries kept dropping little hints to me that I wasn’t welcome,” he said. "Germany asked me point blank: 'Did you know this was specifically advertised as industrial nations only?' I was fumbling for an answer, so I blurted out that a lion ate the mailman who was delivering my invitation, but she didn’t buy it. 'A lion ate your mailman?' she sneered, before walking away. That was not the worst of it. France and Russia kept walking by, and then burst out laughing. I watched them turn around, look back at me, and laugh again.”


President Kikwete remained optimistic that one day he wouldn’t have to sneak in to a G8 summit. “All we need is one factory in my country, and I’ll start the application process.”
 

MamaParoko

JF-Expert Member
Jan 14, 2008
464
0
ahh ahh ahaaaa ahaa, jamani somebody help me, is this serious or jus a joke? lakini i cant stop myself from laughin, funny. lol!
 

Kevo

JF-Expert Member
Jun 12, 2008
1,333
0
This is sickening.Ya kweli haya?Yaani raisi mzima ana gate crash?I think angesubiri kwanza fungulia mbwa ndio aingie.
 

S. S. Phares

JF-Expert Member
Nov 27, 2006
2,141
1,195
I can't laugh at this. Umaskini wetu ndio umetuletea hii aibu...Hii habari imenitia hasira...raisi wetu was honest but these guys disrespected him. Why didn't any one inform his assistants to tell him he was not invited. How dare they ask our president 'Did you know this was specifically advertised as industrial nations only?'. If it was Bush making this kind of honest mistake would anyone dare to ask him that stupid question.

Walk Tall JK...we will get there one day. it's going to take more than one factory thou..!!!
 

Mr. Zero

JF-Expert Member
Jun 5, 2007
11,959
2,000
Tell me it is a JOKE!!!!! This can't be True. Our Prez cannot be that cheap. Ooh God!!!!!!!
 

BabaH

JF-Expert Member
Jan 25, 2008
704
225
Hii inawezekana kwa Kikwete
kwani mnashangaa mnadhani matokeo ya kujikomba komba kila siku ni yapi ndio haya sasa
 

Mr. Zero

JF-Expert Member
Jun 5, 2007
11,959
2,000
MegaPyne,

We need more on this!!! Can you provide us the your source of your info please!!! Otherwise usimweke chini hivyo Rais wetu ingawa wote tunajuwa ni mchovu.
 
Jun 23, 2008
29
0
Lighten up patriots! if you follow the link by clicking the title of the article you will see some folks can still find the funny side of international relations. Enjoy.
 
Jun 23, 2008
29
0
No, man, its just a joke. They are making fun of the clubbishness of the G8 and the disparities in sovereign states: politically 'equal' in spite of glaring economic hierarchies. Where are Ze Comedy when you need them jamani, we need to laugh at politics again.
 

Mama

JF-Expert Member
Mar 24, 2008
2,854
0
I was like.... ooh my God! Kama ni joke Mods tafadhali ipelekwe kule kwenye jukwaa la utani.
 

jmushi1

JF-Expert Member
Nov 2, 2007
22,918
2,000
Kama NI KWELI MIKATABA ITAVUNJWA NA WAHUSIKA KUCHUKULIWA HATUA...Basi sishangai kama wakimwonyesha JK madharau!

Hii inawezekana kabisa ikawa kweli kwani ndio TABIA ZAO ZA KINAFIKI!

Hata KAULI KALI KALI DHIDI YA ZIMBABWE HUKO WALIMWACHIA MJERUMANI APIGE KELELE KWASABABU JK akishawaambia kumove FORWARD SI VITA BALI MAZUNGUMZO..NA WAAFRIKA NDIVYO WANAVYOTAKA EXCEPT FOR TSIVANGIRAI NA MABWANA ZAKE!

PALE KWENYE UJUMBE WA "THE WAY TO MOVE FORWARD" NDIPO WALIPO UDHIKA! THE WAY FORWARD KWAO NI "MUGABE OUT OF THE WAY!"

Baada ya wao kuona kuwa wameshindwa kumtumia kama PUPET basi ni wazi walimsusa!

BUT WHO CARES?

AS LONG AS WANANCHI WANAPENDA KIONGOZI WAO HICHO NDICHO CHA KUJALI!

HIVYO BASI NI WAKATI WA JK KUFANYA KILE ALICHOWA AHIDI WABONGO.

Na MAFISADI HAWANA BUDI KUWEKWA NDANI NA KESI KUANZA KUUNGURUMA KWANI TUNAPOTEZA MUDA SANA.
 

August

JF-Expert Member
Jun 18, 2007
5,890
2,000
Watu wake wa Protocol walikuwa wapi? Kujua itenary yake ya hiyo siku? au shughuli alizo kuwa anategemea kuhudhuria? au walikuwa wamelewa ?
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom