My mother is dying of Cancer

My mother is dying of Cancer

Status
Not open for further replies.
Pole sana Paula Paul unapitia kipindi kigumu sana Mungu akutie nguvu katika kipindi hiki cha mapito
 
Pole sana
Nikutie moyo Amin Mungu anatenda miujiza
Namm nlikuwaga kama wewe miaka ya nyuma iliyopita my mother aliugua cancer sikua na imani kama atapona ila akapona na mzima afya yake imerejea kama zamani
Nkutie moyo zidi mwomba Mungu sana kwa kipindi hiki mama yako atapona tu amini hvyo.
 
Guys,
Thank y'all for the kind words and advice and supports. I really appreciate your contributions.

My mother passed away . Its really difficult to be strong when it comes to the death of parent. We knew about her death yes, but still we were confident that she'd beat it even through miracles, though she insisted that she was not going to beat cancer and death was inevitable.

Towards the end, she was mostly quiet, and free of pain and didn't want to see anyone. She covered her eyes with a handkerchief and gave us a chance to say goodbye.

I heard father whispering in mother's ear, that he'll marry her again and again. He will choose her again and "i will see you again right? Just wait me there" He believes in reincarnation power. He was smiling and one eye watering.

We hugged her and the last words told us was, she was going to miss us and she was very sorry that she can't be around, and " take care of your brother, and father". I gave her a kiss on the forehead, then she slipped away peaceful five min later.

It's an extremely hard day. We've missed her already. It feels surreal, weird and it sucks. Guys, it's hard to put into words. But we a glad that the mother we loved so much is no longer suffering.

I am glad that I got to say goodbye and tell her I loved her and how great a mother and perfect she was to us. I followed all the advice y'all gave me.
Condolences to you and your family ,,it's very painful indeed ..

Sent using Jamii Forums mobile app
 
Nimeuguza wagonjwa lakini Cancer hapana ni kitu kingine jamani.
I lost my uncle 2017 and now my aunt yuko na third dose ya chemo first dose8, second 8 na wameongeza😢😢😢 kwa kweli niseme tuu ni Mungu mwenyewe anajua njia zake na hatma ya kila mtu
Nothing to say, it's a hard time which I have never experienced
 
Mkuu mwanao anaendeleane


Sent using Jamii Forums mobile app
Thank you so much kwa kuuliza.Kijana anaendelea vizuri sana lakini hatusemi kapona,maana amefanya tests mwanzoni December hii atafanya tena Match tarehe 7,then after six months,then after a year,then miaka miwili then mitatu hadi mitano.Kanieleza jambo la kusikitisha,walifanya na mama mmoja chemo zao kish wkapewa waiting period.yule mama yakei alipopewa miezi mitatu ya kusubiri amerudi kwenye tests amekutwa imerudi wamemuanzishia tena chemo.So we are praying and hoping mkuu.
 
Thank you so much kwa kuuliza.Kijana anaendelea vizuri sana lakini hatusemi kapona,maana amefanya tests mwanzoni December hii atafanya tena Match tarehe 7,then after six months,then after a year,then miaka miwili then mitatu hadi mitano.Kanieleza jambo la kusikitisha,walifanya na mama mmoja chemo zao kish wkapewa waiting period.yule mama yakei alipopewa miezi mitatu ya kusubiri amerudi kwenye tests amekutwa imerudi wamemuanzishia tena chemo.So we are praying and hoping mkuu.
Naikumbuka post yako pia, homa ya ini waliangalia?
 
Very sorry indeed dear Paula, though I'm not so sure you'll manage to read my message amid tearing eyes and grieving heart!!. I know how it feels to lose a parent as I too lost my beloved mum in Nov 2017.

Happy that at least God gave you a chance to kiss her goodbye. I, failed to say goodbye to mine since due to transport troubles I arrived late for burial and only found a grave. I never remember to have cried that much ever!

Dear Paula, I only pray to God that He may receive her in His eternal mansion. I too pray for you that you receive comfort from Him.

Loving,

MUSUNDI

Sent using Jamii Forums mobile app
 
Very sorry indeed dear Paula, though I'm not so sure you'll manage to read my message amid tearing eyes and grieving heart!!. I know how it feels to lose a parent as I too lost my beloved mum in Nov 2017.

Happy that at least God gave you a chance to kiss her goodbye. I, failed to say goodbye to mine since due to transport troubles I arrived late for burial and only found a grave. I never remember to have cried that much ever!

Dear Paula, I only pray to God that He may receive her in His eternal mansion. I too pray for you that you receive comfort from Him.

Loving,

MUSUNDI

Sent using Jamii Forums mobile app
Dear Musundi.
Thank you very Much.
I am sorry for your loss and you never got to say goodbye.

I know it was harder to not get to say goodbye and its the worst pain you've ever felt but don't feel guilty about it because mum knew that you loved her , and I believe that she loved you too.
Everything you wanted to tell her, she already knew.
Cherish her and honor her through your life.

Amen Musundi, thank you for this.
 
nimepoteza mamangu mwezi huu tarehe 5 alikua na cancer ya kizazi, kwakwel cancer ni mbaya mana mtu anakufa mara mbili yan maumivu anayopata anasema hayaelezeki na anapungua kila siku mpaka akabaki mifupa, tulimuwahi kwa mletea padre akamuombea akatubu dhambi zake then akafariki muda mchache.

Cancer ilipanda ikaharibu zile internal organ kubwa ini,moyo, mapafu etc akawa anatolewamaji mpaka lita 18 kwa week, kula ilikua taabu sana,nimepata experience ya cancer twice mana babu angu nae alikufa kwa cancer ya kongosho back in 2017 na wote nilipigana vyakutosha,kulea mtu wa cancer ni mtihani mkubwa haswa aliyefikia stage ya 3-4 mana hapo huwa hawa wez fanya chochote nikubeba ,kuvalishwa pampasi...i can feel you but kikubwa ni kumwonbea kwa mungu safar yake iwe njema
 
Paula Paul, Kuwa makini matapeli wako kazini mkuu, mtu ana cancer tena ipo steji ya mwisho alafu anakuja mtu anakupa namba umtafute akupe dawa?

Sent using Jamii Forums mobile app
Mkuu Hakuna Cha stage wala nini Maradhi ya Cancer Mahospitalini hayawezi kutibika Wala Maradhi ya Ukimwi au Maradhi ya Kisukari au maradhi ya Homa ya ini Mahospitali hawana dawa za kuweza kutibu hayo maradhi ila kwa dawa za Asili anatibiwa mtu mwenye magonjwa hayo niliyo yataja na anapona kabisa.

Cancer iwe ya Stage 1,2,3 na hata stage 4 inatibika kwa dawa za Asili na mtu anapona kabisa.Usidanganyike na Uongo waMadaktari kusingizia Eti hakuna Tiba ya Cancer wakati Madaktari ndivyo walivyofundishwa huko Mashuleni kwao kuwa hakuna tiba ya maradhi ya Cancer wakati kwa dawa za asili unatibiwa na kupona kabisa.
DR OTTO WARBURG.png
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom