Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Wengi watavunja redio zao 😂😂

oil.JPG



View: https://x.com/PesaWall/status/2103699080354705805
 
Is this a Joke or something 😀😀😀
2026 yet some poor fellows are building something sooo juakali 😀
Besides, I am considering that you guys should fix your primitive minds first, kwanini mnatupa mavi mtoni ? Are you animals ? Tofauti yenu na mbuzi ni idadi ya miguu tu.
LDC nguvu ya kuangalia makosa ya Kenya ilhali bongovumbi ni balaa zaidi, wewe hutoa wapi?

Dar slum has double the surface area of Nairobi. Yet Nairobi has around the same sewer line connection in KM, and will certainly overtake you in a few months when this 60KM Nairobi River sewer line is complete.

And Nairobi River is mostly polluted by industrial waste, sio mavi kama mlivyofanya bahari yenu.

sw.JPG
 
You are an idiot.
First of all, your distances are wrong
Ubungo to CBD- 9km, not 12
Ubungo to Kigamboni - Kibada 21km, not 65km
Ubungo to Kibaha -25km ✅
Ubungo to Bunju -25km, not 30km
Ubungo to Chanika 25km✅
Ubungo to Mbagala - Mbande 22km, not 40km +
All this and Ubungo is not even in the middle of Dar.
We makalio Ubungo to Chanika ni 39 km.
Na hiyo Ubungo to Kibaha inategemea Kibaha gani unayoisemea wewe.
Hata hiyo to Mbagala inategemea ni Mbagala gani. Kama Mbagala Chamazi ni more than 26kms. Acha kudanganya watu.
 
Dar ipi unayoizingumzia wewe pumbavu zako.? Around 10% of Dar city there’s sewer supply system, unajua kama 10% of Dar ni almost 1/2 of Nairobi city.?
It's even shameful you are saying only 10% of your city has sewer system.

Aya basi Nyamwezi, una lipi lingine?
IMG_20260926_144458.jpg
 
It's even shameful you are saying only 10% of your city has sewer system.

Aya basi Nyamwezi, una lipi lingine?
View attachment 3678215
Imagine 10% of a city with 1600 square km vs 40% of a city with 500 square kilometers excluding 200 square kilometers of Nairobi national park kwa maanaingine in an area of 300+ square kilometers of Nairobi city only 40% of has supplied with sewage system . Ni mji mgani una number kubwa hapo.? Tukisema tuangalie idadi .?
 
Is this a Joke or something 😀😀😀
2026 yet some poor fellows are building something sooo juakali 😀
Besides, I am considering that you guys should fix your primitive minds first, kwanini mnatupa mavi mtoni ? Are you animals ? Tofauti yenu na mbuzi ni idadi ya miguu tu.
Make a solid point of argument,stop ranting and running away from the topic. Have you read the scope? Tell me what is juakali about the project from a statistical point of view rather than from your personal feelings.I am waiting.


6A250095-505F-4A94-BACA-0F64915CFDCC.jpeg
IMG_4099.jpeg
 
Back
Top Bottom