Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Governer wa Kenya doesn't have to lick the government's ass to get money to run the County unlike mkuu wa mkoa in danganyika.

The county goverment in Kenya gets money constitutionally no matter the political or ideological stand of the governer in power or the people in that county. This ensures seemless development no matter what
 
Huku pia kuna mayors na members of constituency na wana tengeneza budget
 
Don’t blame the model… it’s alright…..but the issue is management of devolved finance and resources… the problem in Kenya is not money…we even have a strong middle class… but corruption…I will keep my mouth shut if you yell from the roof top… its a monster that has held us back in ways you cannot imagine…😡😡😡
 
Mwanzo ulisema ni bhangi, baada ya kubanwa imegeuka kuwa freedom of speech sio?,[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
But did you even follow Wajakhoya’s campaign?… hujui mambo yake ya bhangi, Nyoka na makende ya fisi…..it shows even crazy minds and Bhangi advocates are entitled to free speech in Kenya…..let Freedom reign!!!!🤣🤣
 
Wajackoya did exactly as Aisha Jumwa, Bobu Owino, Sonko and many other Kenyan politicians did during your campaign, it is not about bhang, it is about your uncivilized behaviour.

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
You have to agree that Kenyans and especially your leaders are not intelligent enough, that's why every sector of your economy is declining.

We tried that model in 80s, we used to call in kiswahili "Madaraka mikoani". We failed terrible due to the following reasons
1)The lower you go down of administrative leader, the less number of skilled labour you get, that means more mistakes and high chances of government wastege.

2)More new offices, high wage bills, more ghost workers, more corruption.

3)More disunity in the country, tribalism, Nepotism, regionalism, and total chaos.

You were supposed to come to Tanzania before, to identify were we failed because Kenya and Tanzania had many similarities than Kenya and USA. Now you are complaining "Punda amechoka mzigo".

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
Kuna namna hii nchi inapokea baraka za moja kwa mojq, yaani kila tunachoshika siku hizi kinageuka dhahabu[emoji28][emoji28]
Yaani hii nchi ina kila kitu gas ,madini ya kila aina largest coastline tunaweza kuwa na bandari kubwa zaidi hata ya mbili , arable land kubwa , hatuna ukabila , tuna amani toka kuzaliwa kwetu 1961 bado tuna vivutio vingi vya utalii kuliko nchi yeyote hapa East and central Africa bado tuna eneo kubwa mnoo [emoji3] tupo startegically located maana tumezungukwa na nchi nane Afrika bado tunafaidika na EAC na SADEC tukiwa kama founder katika jumuiya zote yaani naweza kusema ni viongozi wapuuzi wachache ndio walikuwa wanatuchelewesha na kwa upande wangu tulivyoanza na ujamaa badala ya capitalism ilikuwa sababu

Lakini all in all we are destined to be great and giant haijalishi itachukua miaka mingapi kizazi chetu cha watu wa hovyo kinaisha taratibu [emoji3] [emoji1787] tupate responsible patriotic leaders
 
Why then some counties are shutting down do you know why?
Let me tell you the counties receive money from the Central treasury which technically is under the Central government with President as the head so Governors indirectly lick The president ass to get funds to run the counties.
 
Hao wanabembeleza punda kwenye mteremko piga tele moja tuu punda atashuka mteremko mwenyewe.
 
Huyo mshakahola huwa anajiona mmarekani kumbe ni mkenya mmoja wa ushagoo asiyejielewa; ha ha ha🤣🤣
Najiona Mmarekani aje na Mimi ni citizen with all the rights under the US constitution…… but my roots are still Kenyan. Hio si yangu Mimi…it’s a God given right…so I ask you again… you wanna trade places?… i bet if got offered a visa to come to America 🇺🇸 you would break your legs rushing to the Embassy….🤣🤣🤣
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…