Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Oh. Sawa. Naona Kericho nayo imeanza kuamka sio mchezo. Huwa nikienda Kisumu napitia Kericho na huwa nacheki developments za Kericho na for sure inagrow sana. Though sijafika hizo sides since 2015. Hio ni poa. As for Geza Ulole wachana na yeye tu, usichukulie kitu yoyote anayosema serious. Unaweza kum-ignore tu. Mnaeza elewana baadaye. Coz you are a good guy, utapata respect huku. Don't go out of character. Just maintain your good nature regardless of the insults and you will receive a lot of new friends here. Also don't take everything said here seriously. People just come here to remove stress or to entertain themselves after a hard day's work or during a boring office session, people just log in to entertain themselves. But I can tell that you are a good-natured, respectable guy and don't worry about anything a stranger says about you or your community. Some people here are just trolls and when you show them that you are angry then they will just add fuel to the fire, so just ignore them. There is one of them I have completely blocked for almost two years now coz the guy is just too low IQ for me to deal with. You can block someone by clicking on their name then clicking the "ignore" button. That button can sometimes make your life so much easier in this place.
 
Hivi kwanini magaidi huwa wanapenda kuvaa malapa au chachachaa? Halafu hawa Wakenya wanawaita eti ni wanajeshi. M23 wako full kwa kila kitu kuanzia sareza jeshi, nidhamu na silaha nzito nzito.
magaidi wengi ni vimilitants yani hawako full training hata kutumia silaha nzito kama vifaru na mizinga ndio maana hadi sasa haujawai sikia Al shabab wanaoparate kifaru wala mzinga na silaha nzito wanazo penda ni zile Toyota na mashine gun juu Kiufupi magaidi sio hatari kama waasi
hii tofauti waasi ambao sio magaidi bali ni full soldier mwenye training zake sema tofauti yake wao wamesaliti jeshi na kuamua kuunda kikundi chao nje ya jeshi kwa hiyo usishangae kuona wako na nidhamu na silaha nzito
 
I made comments about the fact that Big tech giants are choosing Nairobi to open their proxy centers in Africa, and some people thought that Kenya was better off without those companies because they are from the capitalist west. How low does one has to sink to say such a thing? I just know it’s jealousy. I’m Tanzanian, but I know better and I speak the truth. Kenya is benefiting greatly from the presence of these firms. At first it was Amazon, but now more companies are following suit. Tanzania is yet to open her eyes to figure out a way to attract such companies.

And I just heard that Kenya approved the first coding syllabus for schools, a great move. If tech companies are going to establish their offices in Nairobi, you need Kenyans to actually get the jobs and exposure! Tech is the future….just ask India.
 
Labda mie mshamba em naombeni faida za izo ofisi kua kenya znazo mgusa commonmwananchi
 
Labda mie mshamba em naombeni faida za izo ofisi kua kenya znazo mgusa commonmwananchi
Kwanza Kuna employment opportunities Kwa locals. Pili, kuna tax revenues ambazo zinatumika kuleta maendeleo ya nchi. But Kenya is very corrupt so, I don’t think their government is doing a great job at this. Third, these companies offer an opportunity for locals to build a wide variety of skill set. Kwa hiyo hii ina contribute toward human capital development. Fourth, the products/services offered by these companies can benefit their citizens. Fifth, new companies provide room for competition. Na pia hizi kampuni huwa zina corporate social responsibility…Kwa hiyo wanaweza kunufaisha jamii kwenye mambo mbalimbali. In a nutshell, there are lots of benefits!
 
Wakunya Wana zarau Sana wengi hapa wanapiga domo hapa hawajui history ya Vita wanaona kama movie!
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…