Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Why build a new rail when you have another one that serves nearly every corner of the city? they just rehabilitated the old tracks, modernized the existing coaches and bought new ones. Umeskia lingine?
 
That's his opinion and from what he says you can smell prejudice from a mile away. First, how many Kenyans or Nigerians has he talked to before concluding that we all "have the same overestimation"? Second, have you seen Nigerian slums, they're same if not worse than Kenya's. Yes, we have slums, very big ones and no one disputes that but compared to most African countries we're better of on socioeconomic issues. However, that is not an achievement when you compare with countries like Malaysia and South Korea which are approximately the same age as Kenya.
 
Just an effect of rapid rural-urban migration, poor policies and fiscal oversight. Given our age and unique challenges such as tribes, I'd say we've tried. Can he talk about the ghettos and inner cities in their own countries despite their rich history and wealth which, if you forgot was stolen from poor countries?
 
Ngara na CBD tofauti hamna,naona upperhill panazidi CBD kwa nyumba za kisasa na ziko na nafasi

Sent using Jamii Forums mobile app
CBD maybe up to Moi avenue kama unatoka downtown. Kutoka hapo the difference nikama mchana na usiku, you even get a breath of fresh air ukivuka bara bara. In terms of new buildings, Upperhill, Westlands na Kilimani will beat CBD any day but organization and cleanliness ya CBD is just incomparable
 
Same old tired photos with different angles......nothing new as usual.

Sent using Jamii Forums mobile app
"Same old tired photos" Aisee ndugu, kama hujui kutumia lugha za watu usizitumie whatsoever. Also, haijalishi kama nikipost pictures a thousand times kwasababu simlengi mtu yoyote nikipost bali napost kwasababu I can.
 
"Same old tired photos" Aisee ndugu, kama hujui kutumia lugha za watu usizitumie whatsoever. Also, haijalishi kama nikipost pictures a thousand times kwasababu simlengi mtu yoyote nikipost bali napost kwasababu I can.
Hivi hizo ambazo huwa wanazipost si ni zile zile au wanadhani kila mtu ni mjinga kama wao humu au ndio ule msemo wa nyani haoni kundule 😂😂😂
Huyo demu wala asikusumbue anasumbuliwa na gubu, wivu na chuki.
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…