Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Sasa wewe mtani unadhani...hanjee, mokimoo au githeri ndiyo chakula cha maana?
 
The sad fact is that you can't do anything about it 😂 😂 😂 poor you
 
The sad fact is that you can't do anything about it 😂 😂 😂 poor you
u will see nothing of that sort will be allowed kq or safarilink will have to pick tourists from KIA or JNIA or AAKIA! but not from JKIA and direct to our national parks! that will never happen! We have brand new airline to cater for that n posed to grow to a fleet of 18 aircraft by 2021!
 
Basi unakula kwenye vibanda vya mama ntilie, maana Dar naifahamu vizuri tu hakuna hoteli au mgahawa ma hadhi ambao unauza chakula Kwa hio bei,
Ni kwenye migahawa usidhani sisi waongo kama nyinyi chakula safi hadi wazungu wanaijenga reli ya sgr wanakula sehemunyingine sh1500 ndiyo bei ya juukabisa Kwa ugali
 
u will see nothing will be allowed kq or safarilink will have to pick tourists from KIA or JNIA or AAKIA! but not from JKIA and direct to our parks! that will never happen!
Like I said, there's nothing you can do about it by just making noise from jf
 
Haawapi dagaaa wenye bei na kupendwa Tanzania ni wakigoma ila awa ninaozungumzia niwa Mwanza ,dagaa wa nzanzibar hawapendwi huku dar
 
Haawapi dagaaa wenye bei na kupendwa Tanzania ni wakigoma ila awa ninaozungumzia niwa Mwanza ,dagaa wa nzanzibar hawapendwi huku dar
Mwelimishe huyo, tena wa kiGoma ni ghali sana.
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…