Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

What makes you think a six figure salary isn't enough for me? If I say six figures I mean Kenyan shillings and not your weak currency.
Our currency might look weak to you but is a currency of satisfaction.
Not like your currency is a currency out of satisfaction.
With our currency seems to be seen weak we can drive our life in a quiet good way.
 
Last time I checked was Ksh39,000. Je imebadilika? 🤣 🤣 🤣
Last time you checked I was still earning 7,500😂😂😂.

Nimeongezwa pesa kidogo saa hii nalipwa 7,550. Nimeongezwa 50 bob pekee imagine 😂😂😂
 
You don't have any education.
You don't have a job.
You are poor
You are idol.

Toka JF uende utafute kazi😂
Kwa jinsi unavyoringia kuajiriwa inaonekana either unatafuta ajira ama ajira yako ni duni. Wenye ajira za maana wanaringia biashara.

Monthly salary haijawahi kumtosha mtu hata akilipwa TZS 30M per month bado matumizi yatacatchup tu. Chakuringia ni long term assets. Ungeleta hapa apartments zako zenye wapangaji au mashamba ya parachichi n.k ngekuona wa maana.

Kwa kifupi wewe ni mshamba wa pesa
 
Nani anaamini we ni nesi humu? Wanakufukunyua tu hao😅😂

Wanakuchezea mind game ukimbie jukwaa kama yule Dop nani sijui (Nimekustua mwanangu😂)
 
Since you are jobless hata hujui vile leave days operates.

I'm the one who requested for the three days leave cause the company was closing on 24th but I wanted to close early.
🤣 🤣 🤣 🤣 So Annual Leave ya siku tatu? Are you a slave or something? Wahindi wanakutesa sana. Unakuwa kama Punda 🤣🤣🤣
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…