1. Nataka kukuuliza, posti na mabango kwamfano hapa jf, niaslimia ngapi yanabeba hoja za kweli? (Genuine threads with reliability of at least 90% truth) kukufanya wewe kuamini yatokanayo bila kuwa na mashaka?
2. Nataka pia bila kubahatisha kama utafanya research ndogo hapahapa jf niwachangiaji asilimia ngapi ambao wanachangia hoja za msingi kwa kuweka na kujadili ukweli? Ambao unakufanya wewe unafuatilia kupitia forum kuamini unavyoamini.
3. Je unaamini kwamba wote walio nje ya nchi wanamtazamo kama wako? can you tell the probability of this please at what confidence limit.
Ukinijbu haya tutaendelea na mengine tafadhali tuendelee.
I am not as naive as you think, i think 80% of whatever camp supporters are wrong here, listing what Zitto has done wrong is not what i expected a Chadema Cadre to do publicly, at least one who is self aware.Tomorrow, Mbowe will tell you the same about Dr. Slaa, and you will start listing about his shortcomings. All men have shortcomings, history is not written by things men couldnot do, but by what men did.CHADEMA should judge ZItto by what he has Done for CHADEMA, not what CHADEMA as a party wished he had done for them.On a side note what have you done for CHADEMA to merit badmouthing him in these forums?apart from nitpicking what he didn't do right or not your wishes? I don't see Mnyika or Slaa here valiantly discoloring Zitto achievements,rather most of your leaders are sticking to him misbehaving which is of course a general consensus for anyone with a head.One might even wonder, if this was a tactic used to provoke him.
Tell these to your fellow cadres, whatever vapourised nonsense you guys are spreading about Zitto in these forums, you are not gaining any supporters/base, rather you are alerting people to proceed with caution.you have done more harm to chadema public perception in the past month that the damages "Zitto" might have done in 15 years. Now you have given CCM, the clout, the Anmo even the audacity to mock you. it goes without showing how the mighty have fallen when you here nasty CCM politicians giving advice on what Chadema should do.its on the same basis as Putin Lecturing Obama about democracy, not That Putin is any cleaner, it's just the ***-up is so high on US side that, a proper politician like putin will not pass this opportunity.
Since Hotheaded Chadema are so unfocused to look at the big picture they in wholesale take the show of support from CCM as to tell Zitto is one of them, little do they even get a simple saying that goes as " Adui yako muombee njaa", "your enemy is my friend" tactic.
This is why i keep saying, Chadema is lacking in political Strategists, its full of activists who are no good when it comes to moving to the next stage as a proper alternative to CCM.Kama huelewi ninachosema, don't ask further.no good explaining.
Only a fool, a proper fool will take someone's word 100% without processing, do not offend me and blanket me as one of those fools.and you should excuse my language as there is no proper alternative word to describe a FOOL without naming a fool. i don't play words,i say it as it is.again,if you don't get this in relation to your qn,sorry,ask elsewhere.
uliuliza mtazamo wa nje unamaanisha nini, nikakujibu point blank unamaanisha mtu aliye nje ya Tanzania, ulitaka nikujibu nini?tatizo lenu kila anayekataa kukubaliana na nyie mnamuona msaliti, mwenye njaa, mfuasi wa lumumba and all sorts of insults.some of us tulio nje, hatujawahi kupewa hata senti 10 si na CCM wala Chadema, nchi tulizoko hakuna shortcut, we earn every single dime through hardwork,sio kupitia political favours za haop nyumbani. Hence, kwa asilimia kubwa hatuna bias ya hapo nyumbani. Kama ningekuwa Mteuliwa wa Kikwete obvious all is merry on his side.kwa kuzingatia hayo unatakiwa ufahamu watanzania wanaoishi nje ya Nchi wako wa aina nyingi( kuna makada wa chama, kuna wahanga wa system,kuna wasomi/academia/wataalamu) niko kwenye kundi la mwisho. CHADEMA, CCM hainihusu zaidi ya kuwa vyama vinavyoshikilia hatma ya nchi yangu kwa njia moja au nyengine. Kama huelewi, au unaamini watanzania wote walioko sehemu fulani,kikundi fulani lazima wawe na msimamo mmoja, then you are what is wrong with everything.