Dress Code Za Wanaume Nisizopenda

Karucee

JF-Expert Member
Mar 11, 2012
16,787
2,000
1. Kuvaa suruali za kubana.
2. Kuacha kifua wazi wakati kifua chenyewe ni deprived of flesh or on the other hand swollen with man boobs
3. Cheap jewellery
4. Wearing sneakers with soft cloth trousers. Hii ipo sana Znz halafu wanachomekea suruali kwenye socks. Makes me sick.
5. Not dressing according to age
6. Ugly belts. Those with rasta colours. Or those that don't match with the outfit.
7. Showing underwear
8. Ugly socks
9. Not wearing vests
10. Pot bellied men wearing tight tshirts that go as far as showing the shapes of their navels.
11. Very pointed shoes kama za Abunuwasi
12. Kuvaa misuruali mipana kama kanda Bongoman.
13. Kuvaa jeans zenye blingbling like you have lost your mind
Maybe am just in the mood to diss men. But whats your take on this?
 

mzabzab

JF-Expert Member
Aug 18, 2011
11,913
2,000
1. Kuvaa suruali za kubana.
2. Kuacha kifua wazi wakati kifua chenyewe ni deprived of flesh or on the other hand swollen with man boobs
3. Cheap jewellery
4. Wearing sneakers with soft cloth trousers. Hii ipo sana Znz halafu wanachomekea suruali kwenye socks. Makes me sick.
5. Not dressing according to age
6. Ugly belts. Those with rasta colours. Or those that don't match with the outfit.
7. Showing underwear
8. Ugly socks
9. Not wearing vests
10. Pot bellied men wearing tight tshirts that go as far as showing the shapes of their navels.
11. Very pointed shoes kama za Abunuwasi
12. Kuvaa misuruali mipana kama kanda Bongoman.
13. Kuvaa jeans zenye blingbling like you have lost your mind
Maybe am just in the mood to diss men. But whats your take on this?

my take on this is that u suck!!!
 

mzabzab

JF-Expert Member
Aug 18, 2011
11,913
2,000
oh yeah? You made me laugh without meaning to. Did you have a bad day? Lol!

how did u know? these arusha people arent welcoming at all full kuogopa mie kugegeda dada zao. dresscode ya mwanaume wa kweli ni suit bwana...cant go wrong there.
 

Fugwe

JF-Expert Member
Aug 21, 2008
1,676
1,250
You don't like such style, tell us what do you like anyway??/ and why?
 

Leak

JF-Expert Member
Feb 22, 2012
48,718
2,000
Hahahahahahahahahahahahah
hapo kwenye kanda bongo umenichekesha sana.
Ngoja nijifiche maana ukitaka kujua ujumbe umefika au lah kaa kimya!
 

Natalia

JF-Expert Member
Jul 3, 2011
4,066
2,000
1. Kuvaa suruali za kubana.
2. Kuacha kifua wazi wakati kifua chenyewe ni deprived of flesh or on the other hand swollen with man boobs
3. Cheap jewellery
4. Wearing sneakers with soft cloth trousers. Hii ipo sana Znz halafu wanachomekea suruali kwenye socks. Makes me sick.
5. Not dressing according to age
6. Ugly belts. Those with rasta colours. Or those that don't match with the outfit.
7. Showing underwear
8. Ugly socks
9. Not wearing vests
10. Pot bellied men wearing tight tshirts that go as far as showing the shapes of their navels.
11. Very pointed shoes kama za Abunuwasi
12. Kuvaa misuruali mipana kama kanda Bongoman.
13. Kuvaa jeans zenye blingbling like you have lost your mind
Maybe am just in the mood to diss men. But whats your take on this?
Kuvaa suruali na mkanda chini ya tumbo
 

PakaJimmy

JF-Expert Member
Apr 29, 2009
16,212
2,000
1. Kuvaa suruali za kubana.
2. Kuacha kifua wazi wakati kifua chenyewe ni deprived of flesh or on the other hand swollen with man boobs
3. Cheap jewellery
4. Wearing sneakers with soft cloth trousers. Hii ipo sana Znz halafu wanachomekea suruali kwenye socks. Makes me sick.
5. Not dressing according to age
6. Ugly belts. Those with rasta colours. Or those that don't match with the outfit.
7. Showing underwear
8. Ugly socks
9. Not wearing vests
10. Pot bellied men wearing tight tshirts that go as far as showing the shapes of their navels.
11. Very pointed shoes kama za Abunuwasi
12. Kuvaa misuruali mipana kama kanda Bongoman.
13. Kuvaa jeans zenye blingbling like you have lost your mind
Maybe am just in the mood to diss men. But whats your take on this?
Namba 1 na 12 zinanipa shaka!...kama hutaki za kubana na pia hutaki pana, inamaanisha unataka yenye features zote mbili simultaneously!...then you neither hate any of 1 or 12!

Na hiyo 8, how do Ugly socks look like?...i would understand smelly or ordourous socks, not ugly!
 

Karucee

JF-Expert Member
Mar 11, 2012
16,787
2,000
how did u know? these arusha people arent welcoming at all full kuogopa mie kugegeda dada zao. dresscode ya mwanaume wa kweli ni suit bwana...cant go wrong there.

you are wrong. So throw another rock at me for saying this. Mwanaume wa ukweli ni yule anaevaa nguo zinazomtosha vizuri, safi na smart zinazomfanya aonekane mtanashati na mwenye kujiamini. Mwanaume wa ukweli goes beyond what he is wearing. Asiwe na midevu na mikucha kama nyau. Asinuke kikwapa wala socks wala anywhere else.
 

Natalia

JF-Expert Member
Jul 3, 2011
4,066
2,000
you are wrong. So throw another rock at me for saying this. Mwanaume wa ukweli ni yule anaevaa nguo zinazomtosha vizuri, safi na smart zinazomfanya aonekane mtanashati na mwenye kujiamini. Mwanaume wa ukweli goes beyond what he is wearing. Asiwe na midevu na mikucha kama nyau. Asinuke kikwapa wala socks wala anywhere else.
Wengi wanapaka Vaseline
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom