Battle: Dar es Salaam vs Nairobi



I know you might be planning to come to Nairobi soon.......I understand you have to defend Dar lakini Nairobi mtakimbilia kuja tu kama kawa....hehehe.lakini msikae sana mkija
 

I thought you said you don't give a shit about Kenya. Truly you can never hide from your self for long.

No kenyan has ever denied we have challenges, but you guys what us to focus on that and believe Tz is a heaven.
 
Pleas check developed countries like U.S,Japan,German.... Their dept ratio is over 100% of their economy... Fools will always be fooled.

Go check then come we discuss.
Are you japan or just a shithole country in Africa??
 
Ardhi yote ya Tanzania mmiliki mkuu ni rais ila wananchi tunamiliki kwa niaba yake na serikali ikiitaka ardhi ya mwananchi inamlipa fidia kulingana na market value ya hio ardhi. Wewe umeelewa vibaya.
Benki zote hata international zinapokea hati zetu kama dhamana na kutupa mamilioni ya pesa kama mkopo
 
...which means there's no truth in anything you say. You are only acting out of anger.Unajua most of the time mtu akikasirika anaeza ongea chochote mradi tu aondoe hasira aliyonayo moyoni hata kama anachoongea sio ukweli. It's human nature, so I understand you bro
 
Please remind him about CNN...we roasted them live on social media when they dared talk bad about our beautiful land forcing their CEO to fly in just to apologize. Don't ever pick a fight with Kenyans on social media, you'll live to regret that decision. Hata wanaija walijaribu wakaona maajabu
 
Pleas check developed countries like U.S,Japan,German.... Their dept ratio is over 100% of their economy... Fools will always be fooled.

Go check then come we discuss.
Hawa hata habari ndio hawana kwamba hizi nchi zimeendelea pia ziko na madeni tena mingi kushinda zetu. They are trying everything to justify their points but it's just falling back on their faces
 
Kazi inaendelea on the ground deadly......still dreaming of overtaking Kenya
 
Hata baazi husingizia jua ikikosa kuota...
Hizi ndo nyumba za watanzania zenye hayo mabati mnayoona kwa google earth. Ni utamaduni wetu na fahari kwetu watanzania kujenga nyumba zetu wenyewe kuliko kukaa kwenye kotaz mnazoita apartments. Nyumba zetu ni product ya creativity yetu.
By the way watanzania hatupendi kujitenga kimatabaka so hata manzese hizo nyumba zipo.
 
Watajua hawajui, who talks about Tz btw?
 

Nothing exciting, hizi zime jaa mikoani huku kenya... Mbona hii hamuulizi evidence..
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…