Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

and remember Raila had put all his faith in The System/DeepState, even said prayer meetings is a waste of the much necessary campaign tyme.

But a 1-tier Ruto solemnly depended on God and God alone in all his unprecedented wars..

ona sasa... Its celebration tyme baby! 💥🍻🍾 🍑🍆

reminds me of david vs goliath
 
and remember Raila had put all his faith in The System/DeepState, even said prayer meetings is a waste of. But Ruto depended on God only..
ona sasa... Its celebration tyme baby!

reminds me of david vs goliath
Well, nadhani Ruto ana onekana mdogo by age na siasa za kenya Than Baba, but the truth ni kwamba Ruto becomes the king maker of Kenyan politics from 2007/2008. Hapo ndio alionesha uwezo wake.

Hata by the time Odinga anamfukuza nafasi ya waziri wa kilimo ndio ikajulikana namna gani jamaa ameshikilia pillars za Wakubwa. He was a smooth underground operator.
 

How do minority have their say in a process that is overly dominated by the tribal gangs?

No election had ever been held in Kenya, all you have had are constitutional procedures for approving institutionalized tribalism.
 
First of all, what is the lack of “credibility” among the opposition you’re referring to? CCM lost its credibility a long time ago! Rigged elections, corruption, incompetence, the bullying of opposition leaders, you name it!

Name a single political party, since its establishment, that have periodically changed its leadership. CCM may have its internal issues but is way much better and matured.
 
kumaanisha mondi na mbilia bel hawakusaidia kitu 😆😆

alafu soundtracks za ruto campaigns zilikua tu arusha na mwanza town choir..

hakika mungu halali 🙏🏽🙏🏽

nb:
na ukumbuke mondi alilipwa ksh 1M per minute.. sasa mmwabieni arudishe ata angalau nusu sababu raila hakushinda
 
Mondi keshakunja mkwanja wake; hayo mengine Raila atajijua mwenyewe.
 
Hata Raila Odinga asingefanya lolote la maana, wote ni hovyo tu. Hiyo ndio hasara ya ukabila na kuchagua personality. Kenya ni nchi ya hovyo Sana. Poleni Sana

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
Hiyo ndio laana ya ukabila, Matiang'i was the best for Kenya, but because is not from big tribes has no chance for presidential post.

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
Gachagua juzi said that the first thing he will do once they get to power is to take back the corruption money that were taken from him by the court. You can guess the amount of money he is going to award himself.
Bado mnataka kujilinganisha na Tanzania?[emoji23][emoji23][emoji23]


Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
Ina maana Ile katiba yenu mnayoisifia bado haijawasaidia kujenga hizo "strong institutions?[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
May be Donald Trump was more intelligent than Baraka Obama and Clinton because he managed to creat too much money than them[emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
Kwahiyo kwako wewe demokrasia ni wagombea kukaribians katika kura?. Chunguza nchi zinazosifika katika demokrasia duniani Kama Finland, Norway na nchi za Scandinavia.

Ukitaka kujua Kenya hakuna demokrasia ni ukabila mtupu, jaribu kuweka wagombea toka kabila zingine washindane na Kikuyu, Kalenjin au Jaluo.



Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
There is no democracy if people are not free in any way to make final decision on their own, instead they do so because they are either be given money, or forced to follow their religion, ethnicity or because they are hungry and they were promised to be given food to eat, this is forced not free democracy

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
First of all, what is the lack of “credibility” among the opposition you’re referring to? CCM lost its credibility a long time ago! Rigged elections, corruption, incompetence, the bullying of opposition leaders, you name it!
Ni nani mwenye haki ya kuthibitisha kwamba uchaguzi umeibiwa Kama sio mahakama?, au unataka kila mtu akisema uchaguzi umeibiwa basi tukubali kichwakichwa?. Sema hao wanaosema uchaguzi uliibiwa mbona hawakwenda mahakamani akiwemo Halima Mdee, badala yake waliamua kujipeleka bungeni kwa nguvu?

Sent from my itel L5007 using JamiiForums mobile app
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…