TANZANIA - A Nation without Heroes (by Mohamed Said)

TANZANIA - A Nation without Heroes (by Mohamed Said)

Status
Not open for further replies.
eti wana maana uhuru wa nchi nzima ulipiganiwa na waislam. Hata Mwanamalundi naye. Uislam ni ugaidi na unaanza hivi hivi

We kwa akili ulizonazo utatwambia ya kuwa ustadh mkwawa shujaa alikuwa gaidi pia!!

Teh teh teh teh!

Wallahi ugalatia ingekuwa ni mboga basi majimbi au makopa (ile mihogo iliooza) pia ni mazuri!

Cc Tayeb
 
Last edited by a moderator:
acha kuharibu lugha ya watu wewe. Nenda pale Jihad English Course Tandika wakusaidie

Hayo ndio matatizo ya elimu za kata!
Mtoto wa kufikia unamwaga povu tu!
Watu hukosa vingi na wakawa bado waungwa lkn kukosa kujua baba yako mzazi ni nani! Hii na balaa inayomsababisha mtu kama wewe kutokukua kiakili!
Pole sana MKANYAGENI.
 
Sheikh Mohammed Said,

Asalaam Alaykum.
Nakutumia bayana hii adimu kukuamkua tu kiduchu.

Nakusihi Al Akhiy,tafadhali wala sijitie tafrani na wahka wa roho ati kumjibu huyo karagosi Nyakageni, asojua nidhamu ya kitaaluma.

Hapa jamvini hajatokea mwenye hata thuluthi ya uyajuayo na karima ya ulojaaliwa nayo.

Kama uonavyo mpaka sasa wala hawana hoja yoyote yenye kungia akilini kitaaluma,zaidi ya tashtit,chuki,hasada,kebehi dhidi yako binafsi,Waislamu na dini yetu tukufu!?

Nakhis wengi wao bado wana hang-over ya ile minyambulisho ulowapa na hadhara ilowakumba kwenye ule mnakasha ulokwisha/ulofungwa(tena baada ya wao wenyewe kuinua makono juu,kulalama na kulazimishwa ati ufungwe!)

We kaa utulizane,huku kipata zako faluda,chai ya zahtari,pilipili-doria kimalizia na mikate yako ya chila...tuwama kiwasoma chuki na mashaufu yao yaso mipaka wala tahayuri...siwajibu asilan.

Manyakanga wao wenye kuwamudu mbona wamo humu humu kama uonavyo;akina Maalim Chamviga,Shariff Ritz,Dr. Kahtaan,Ustadh Al Tayeb,Mwinyi Mbokaleo,Ulamaa Ally Kombo, Hajat Faizafoxy,Alhaj Kikwajuni One,Al Akhiy Boko Haram,Ustaadh Sideeq,Chief Elungata,Prof.Crabat,Al Murid-The Big Show,Mufti Barubaru na wengineo lukuki...wala shaka sikungie Al Sahib.

Insha Allah Mola akuzidishie takrima ya umri ulo mwema,sabra na kukulipa fadhila zako kwa yoote.

Nasi tuhapa kwa utuvu, kuzidi pata hii Ilm yako iso shaka.

Jazaak Allahu Khairu!

Ahsanta sana.
Al Akhy gombesugu hicho kikosi hapo juu wenyewe wanakijua watoto wa madrasa lakini mambo yao
wanayajua tuko pamoja.
Ahsanta.
 
tell this lie to jews! Christianity means followers of Christ. Ngonomind thinking of 72 houris to screw them at 'uwanja wa fisi' wa pepo yenu

This is your problems galatians!
You use to call yourself JEWS but now you reject that and calling yourself CHRISTIAN!
Now listen to Jesus! Does he knows CHRISTIANS LIKE YOU! ?

Jesus tells his disciples and commanded them as follows:-

Matthew 10:5-6

-"Do not go in {the} way of {the} Gentiles, and do not enter {any} city of the Samaritans;but rather go to the lost sheep of the house of Israel.

-Matthew 15:22-25-
— And a Canaanite woman from that region came out and {began} to cry out, saying, "Have mercy on me, Lord, Son of David; my daughter is cruelly demon-possessed."But He did not answer her a word. And His disciples came and implored Him, saying, "Send her away, because she keeps shouting at us."But He answered and said,-"I was sent only to the lost sheep of the house of Israel.
"But she came and {began} to bow down before Him, saying, "Lord, help me!"-

Matthew 15:26-28-— And He answered and said,-"It is not good to take the children's bread and throw it to the dogs."

So miss Nyakageni in this story you will be just like that Canaanite woman and even worst dogs and swine;-

Jesus says

Do not give what is holy to dogs, and do not throw pearls before swine, lest they trample them under their feet, and turn and tear you to pieces."-

(Matthew 7:6).

And I say Haleluyah to this!

And for you MKANYAGENI Jesus says SHIIIIISH DOGY Shhhhhish!
Or stay away from me swine flu!

Teh teh teh teh!
 
Last edited by a moderator:
English yenyewe hujui! Hatred weka hatrace and kwenye ignorant weka ignorance! Kwa tusi nashukuru kwani Qur'an ndo mafundisho yake. Pia sishangai mawazo yako, DNA yako na ya mtume aliyesema yeye ndo atatoa bikra ya bikra Mariamu wakiwa mbinguni iko sawa
Hayo maneno uliyoyasema hapo kwenye red umeyapata wapi hebu lete ushahidi
sisi atupelekwi kibubusa ni kwa hoja na ushahidi huna tofauti na ABU JAHL.
 
wherever! anger for what? Mohamed Said? read my lips; I know my history my heroes and more tho that I never categorized my heroes based on their religious faith! Your master is working hard to rewrite our history but he will never succeed; history is based on facts not emotions and lies; is there anything concrete to discuss other than UDINI? Read comments from Mohamed Said followers; I am more than that; your master has nothing new the same old ---- that is what he got! he is so pathetic he should seek help from true historians! Nyerere mean a lot to Tanzanians we are not worshiping him we respect him for what he did for our country; you suck or spit it choice is yours!!!



One of the great things about forums like this-Jf is an opportunity talking to loads of people;not all of whom I would like to meet in normal life or agree on every issue...but it's just better to develop kind of understanding.

Your statement/s are so ambiguous and I'm struggling to make any sense out of it...I'm not even sure if you really know what you are talking about!?

There has ben a change/shift in the way in which Muslims in this country view their role...which is a great thing!

Our society as a whole, now pay more attention to historical facts,events and records;whether are written by Sheikh Mohammed Said or other Scholars/Historians than they do to the government sanctioned -"official history/story".

We need more imaginative Scholars/Historians like Sheikh Mohammed Said,not government sanctioned policy wonks or some wannabe politicians/strategists to educate,redraw,reclaim our history and dignity.

Understandbly,we witness a lot of anger and suspicion about Sheikh Mohammed Said's work/writtings from the likes of you.

Only the completely brainwashed idiot,ignorant and self-hating Muslim could deal with the history of our Nation(marginalisation,allienation and fear against Muslims/Islam) without emotional pain!

The struggle of Muslims is the struggle of all peace loving people in our country who were also pathologically oppressed by Nyerere's regime or those who are still suffering like us from his legacy.

Nyerere never brought any peace,progress,prosperity,democracy,freedom of speech,not even freedom of movement within our country was allowed during his vicious regime and above all when he decided that it was time for him to artificially step down,he left our country stinking rotten and broke!

In that case,if you ask any clear minded person if Nyerere was any good!?...The answer is no,I mean a big fat NO!

Your Nyerere aka "Mwalimu",never,never did any good to my people...and I'm gonna knock your bloody skull so hard till you get the message!!

It's a well known fact and on record now that majority of Muslims had to endure and suffered many forms of oppresion,suppression, marginalisation in socio-economic mainstream as well as many other unimaginable/inhumane conditions.

Considering all their sacrifices, understanding,kindness personally to Nyerere during his pre-independence troubled life and their close working relationship with him...no doubt Muslims helped Nyerere immensely to escalate to more popular and more recognised political platform and eventually took him into a seat a of power- However,Muslims never did and don't seek any special treatment or favours.

Only we ask is just our fair proportion of "Uhuru cake";equal opportunities in socio-economic mobility,fair representation in all institutions and strategic area within state organs/departments,fair share in development and employment skills,fair share on developments/infrastructures in all majority Muslims areas just to mention the few.

I'm acute aware that during Nyerere's regime cosmetics/artificial measures,changes were taken and put in place to adjust/replace imbalances from unfair structure/system inherited from our colonial masters...but,but to the dismay of many Muslims and other peace loving people in our country,measures were not only disguise and temporary but never sufficiently/effectively implemented or excuted,instead more Muslims got oppressed,suppressed,allienated,marginalised and terrorised.

At the current situation and the global climate/events;it's threatening our National security and stability to create young Muslims who are not able to intergrate in the wider society,feel isolated,not involved in any meaningful developing skills and living in poverty stricken areas/families.

Among other things; the education system/complex need to set-up changes/adjustmets to encourage and ensure it appeal to majority of Muslims or others with no faiths.

Our government with the help of politicians need first and foremost to listen closely and attentively,then put in place constructive and meaningful measures(must be a mechanism in place to support and supervise effective implementation) to eradicate any form of injustices and imbalances which currently are felt by its majority of Muslim population.

After all this Nation was founded and sacrificed by Tanganyikans/Zanzibaris from all walks of life,faiths and belong to us all!

Place the truth on your heart or on your head if you want it to work. It serves no purpose under your foot...that's called suppression.

Now,do you have any comment/s to contribute to the Topic/paper as articulated by Sheikh Mohammed Said!?

Othewise,just remain as a dutifully reader/observer like many others!

Ahsanta.
 
One of the great things about forums like this-Jf is an opportunity talking to loads of people;not all of whom I would like to meet in normal life or agree on every issue...but it's just better to develop kind of understanding.

Your statement/s are so ambiguous and I'm struggling to make any sense out of it...I'm not even sure if you really know what you are talking about!?

There has ben a change/shift in the way in which Muslims in this country view their role...which is a great thing!

Our society as a whole, now pay more attention to historical facts,events and records;whether are written by Sheikh Mohammed Said or other Scholars/Historians than they do to the government sanctioned -"official history/story".

We need more imaginative Scholars/Historians like Sheikh Mohammed Said,not government sanctioned policy wonks or some wannabe politicians/strategists to educate,redraw,reclaim our history and dignity.

Understandbly,we witness a lot of anger and suspicion about Sheikh Mohammed Said's work/writtings from the likes of you.

Only the completely brainwashed idiot,ignorant and self-hating Muslim could deal with the history of our Nation(marginalisation,allienation and fear against Muslims/Islam) without emotional pain!

The struggle of Muslims is the struggle of all peace loving people in our country who were also pathologically oppressed by Nyerere's regime or those who are still suffering like us from his legacy.

Nyerere never brought any peace,progress,prosperity,democracy,freedom of speech,not even freedom of movement within our country was allowed during his vicious regime and above all when he decided that it was time for him to artificially step down,he left our country stinking rotten and broke!

In that case,if you ask any clear minded person if Nyerere was any good!?...The answer is no,I mean abig fat NO!

Your Nyerere aka "Mwalimu",never,never did any good to my people...and I'm gonna knock your bloody skull so hard till you get the message!!

It's a well known fact and on record now that majority of Muslims had to endure and suffered many forms of oppresion,suppression, marginalisation in socio-economic mainstream as well as many other unimaginable/inhumane conditions.

Considering all their sacrifices, understanding,kindness personally to Nyerere during his pre-independence troubled life and their close working relationship with him...no doubt Muslims helped Nyerere immensely to escalate to more popular and more recognised political platform and eventually took him into a seat a of power- However,Muslims never did and don't seek any special treatment or favours.

Only we ask is just our fair proportion of "Uhuru cake";equal opportunities in socio-economic mobility,fair representation in all institutions and strategic area within state organs/departments,fair share in development and employment skills,fair share on developments/infrastructures in all majority Muslims areas just to mention the few.

I'm acute aware that during Nyerere's regime cosmetics/artificial measures,changes were taken and put in place to adjust/replace imbalances from unfair structure/system inherited from our colonial masters...but,but to the dismay of many Muslims and other peace loving people in our country,measures were not only disguise and temporary but never sufficiently/effectively implemented or excuted,instead more Muslims got oppressed,suppressed,allienated,marginalised and terrorised.

At the current situation and the global climate/events;it's threatening our National security and stability to create young Muslims who are not able to intergrate in the wider society,feel isolated,not involved in any meaningful developing skills and living in poverty stricken areas/families.

Among other things; the education system/complex need to set-up changes/adjustmets to encourage and ensure it appeal to majority of Muslims or others with no faiths.

Our government with the help of politicians need first and foremost to listen closely and attentively,then put in place constructive and meaningful measures(must be a mechanism in place to support and supervise effective implementation) to eradicate any form of injustices and imbalances which currently are felt by its majority of Muslim population.

After all this Nation was founded and sacrificed by Tanganyikans/Zanzibaris from all walks of life,faiths and belong to us all!

Place the truth on your heart or on your head if you want it to work. It serves no purpose under your foot...that's called suppression.

Now ,do you have any comment/s to contribute to the Topic/paper as articulated by Sheikh Mohammed Said!?

Othewise,just remain as a dutifully reader/observer like many others!

Ahsanta.

Al akhi al muallim gombesugu what can ia say!
Your words can shake a mountain! And caused a significant damage to those who want to gave Nyerere the title"SAINT" No doubt he was un official representative of the CHURCH!
He dedicated his life and making sure Galatians comes first! And blocks all possible chances of Muslim to become advance . Unfortunately he forget that he was no lt God almighty! Who is the most kind and He gave whomsoever He wants!

No Muslims not only Tanzania but across the globe are well educate and No galatian will ever step in their head ever again.
And we are all together on that!

May God make you and all my brothers and sister happy who are playing their part to educate these individuals here at JF!
Bless my brother!
 
Last edited by a moderator:
We kwa akili ulizonazo utatwambia ya kuwa ustadh mkwawa shujaa alikuwa gaidi pia!!

Teh teh teh teh!

Wallahi ugalatia ingekuwa ni mboga basi majimbi au makopa (ile mihogo iliooza) pia ni mazuri!

Cc Tayeb


Dr. Kahtaan

Wallahi,Al Akhiy unanivunja mbavu pita kiasi...maana hawa watu ma-Jahil wewe unawapatia pasi kiasi.

Ati huyo Mkanyageni nae anathubutu kutusahihisha hicho kizungu!?ahahaa!!...hawa jamaa zetu vituko kwelikweli. Kwa Ilm ipi alokua nayo huyo karagosi...maala'buk!

Hawa nadhani mpaka leo bado vichwa vyao vina ile myth ya kwamba ati Waislam hawajui kusoma wala kuandika!?ahahaa!!

Wao bado wanaabudu hicho kiingereza chao muflis...kumbe hawatambui yakuwa sisi miaka kadhaa tayari tumo kwenye Mandarin na cantonese...ndo yaleyale jamaa kumbe bado wamo kwenye analogue!?ahahaa!

Nakwacha nao uendelee kuwasokomeza majiti ya roho!ahahaa!!

Ahsanta.

Cc;Ritz,Tayeb,Boko Haram
 
Al akhi al muallim gombesugu what can ia say!
Your words can shake a mountain! And caused a significant damage to those who want to gave Nyerere the title"SAINT" No doubt he was un official representative of the CHURCH!
He dedicated his life and making sure Galatians comes first! And blocks all possible chances of Muslim to become advance . Unfortunately he forget that he was no lt God almighty! Who is the most kind and He gave whomsoever He wants!

No Muslims not only Tanzania but across the globe are well educate and No galatian will ever step in their head ever again.
And we are all together on that!

May God make you and all my brothers and sister happy who are playing their part to educate these individuals here at JF!
Bless my brother!
Dr. kahtaan,

"Man Sharaaf naf'sahu, fahuwa rasul."~Mufti Barubaru,
 
Last edited by a moderator:
Boko Haram,

Asalaam Alaykum Al Akhiy,Wallahi ni furaha na faghari iliyoje kila nikusomapo bayana zako mwanana.

Tafadhali nifanzie Ihsan kwa kunipilizia salaam zangu zenye tunu na bashasha kwa Al Murid The Big Show...maana namuona hapa akitumwagia nasaha zake adimu na huku akichungulia kwa madaha yaso karaha wala buraha!ahaaaha!!

Ahsanta sana.


Al Habib Gombesugu,

Waleykhum Salaam,

Za masiku ndugu yangu,nakusoma sana,


Wanipa Bur'dan iso na kifani kwa kweli,

Tuwe sote jamvini al akhiy,tukae kitako tufyonze ilmu,maalim yupo kajaa tele humu...
 
Dr. kahtaan, umenikumbusha Tabora uliposema Makopa teh teh teh!
Ustadh Al Tayeb,

Unanikumbusha mbali nikipita Tabora mitaa ya Kanyenye, Bachu, pale Meya Hotel lazima nikale Bokoboko la mbuzi na juice ya tende.
 
Last edited by a moderator:
One of the great things about forums like this-Jf is an opportunity talking to loads of people;not all of whom I would like to meet in normal life or agree on every issue...but it's just better to develop kind of understanding.

Your statement/s are so ambiguous and I'm struggling to make any sense out of it...I'm not even sure if you really know what you are talking about!?

There has ben a change/shift in the way in which Muslims in this country view their role...which is a great thing!

Our society as a whole, now pay more attention to historical facts,events and records;whether are written by Sheikh Mohammed Said or other Scholars/Historians than they do to the government sanctioned -"official history/story".

We need more imaginative Scholars/Historians like Sheikh Mohammed Said,not government sanctioned policy wonks or some wannabe politicians/strategists to educate,redraw,reclaim our history and dignity.

Understandbly,we witness a lot of anger and suspicion about Sheikh Mohammed Said's work/writtings from the likes of you.

Only the completely brainwashed idiot,ignorant and self-hating Muslim could deal with the history of our Nation(marginalisation,allienation and fear against Muslims/Islam) without emotional pain!

The struggle of Muslims is the struggle of all peace loving people in our country who were also pathologically oppressed by Nyerere's regime or those who are still suffering like us from his legacy.

Nyerere never brought any peace,progress,prosperity,democracy,freedom of speech,not even freedom of movement within our country was allowed during his vicious regime and above all when he decided that it was time for him to artificially step down,he left our country stinking rotten and broke!

In that case,if you ask any clear minded person if Nyerere was any good!?...The answer is no,I mean a big fat NO!

Your Nyerere aka "Mwalimu",never,never did any good to my people...and I'm gonna knock your bloody skull so hard till you get the message!!

It's a well known fact and on record now that majority of Muslims had to endure and suffered many forms of oppresion,suppression, marginalisation in socio-economic mainstream as well as many other unimaginable/inhumane conditions.

Considering all their sacrifices, understanding,kindness personally to Nyerere during his pre-independence troubled life and their close working relationship with him...no doubt Muslims helped Nyerere immensely to escalate to more popular and more recognised political platform and eventually took him into a seat a of power- However,Muslims never did and don't seek any special treatment or favours.

Only we ask is just our fair proportion of "Uhuru cake";equal opportunities in socio-economic mobility,fair representation in all institutions and strategic area within state organs/departments,fair share in development and employment skills,fair share on developments/infrastructures in all majority Muslims areas just to mention the few.

I'm acute aware that during Nyerere's regime cosmetics/artificial measures,changes were taken and put in place to adjust/replace imbalances from unfair structure/system inherited from our colonial masters...but,but to the dismay of many Muslims and other peace loving people in our country,measures were not only disguise and temporary but never sufficiently/effectively implemented or excuted,instead more Muslims got oppressed,suppressed,allienated,marginalised and terrorised.

At the current situation and the global climate/events;it's threatening our National security and stability to create young Muslims who are not able to intergrate in the wider society,feel isolated,not involved in any meaningful developing skills and living in poverty stricken areas/families.

Among other things; the education system/complex need to set-up changes/adjustmets to encourage and ensure it appeal to majority of Muslims or others with no faiths.

Our government with the help of politicians need first and foremost to listen closely and attentively,then put in place constructive and meaningful measures(must be a mechanism in place to support and supervise effective implementation) to eradicate any form of injustices and imbalances which currently are felt by its majority of Muslim population.

After all this Nation was founded and sacrificed by Tanganyikans/Zanzibaris from all walks of life,faiths and belong to us all!

Place the truth on your heart or on your head if you want it to work. It serves no purpose under your foot...that's called suppression.

Now,do you have any comment/s to contribute to the Topic/paper as articulated by Sheikh Mohammed Said!?

Othewise,just remain as a dutifully reader/observer like many others!

Ahsanta.
Walaahi huu ulimbo ulioweka ni hatari.
 
Vipi wale waliotekeleza mauaji ya Kimbari na hata wale wa Huko Uganda Lord Resistance Army mbona hawa uwasemi?


Naam,
Sote hapa tunakemea vitendo vya wale wanaotumia uislam kwa ngao ya kufanyia harakati zao zinazofahamika,

Alshabaab,alqaeda,boko haram na kadhalika wengi wao wanafahamika nin chanzo cha migogoro yao,

Lakin kila siku utaskia namna ambavyo BBC & CNN walivyowabatiza na kuwaongezea jina mbele kama 'MUSLIM MILITIA,MUSLIM REBELS,MUSLIM TERRORIST..!'MUSLIM GUNMNE n etc,

Huku mtu kama Joseph kony na LRA akifanya mambo yanayoshahabiana kama hayo wala hatuskii media zikimbatiza na majina kama CHRISTIAN REBELS,AU CHRISTIAN MILITIA,AU CHRISTIAN GUNMEN n etc,

Double standard ya aina yake hiyo,wanasema sana,tukisema sisi wanasema tuna gubu na chuki za kidini,

Basi tukiwaambia tujadili mada iliyopo kwa facts na staha nalo hawaafiki,yan ili muradi basi tuh..!

Tuna kazi kubwa kweli kweli
 
Dr. Kahtaan

Wallahi,Al Akhiy unanivunja mbavu pita kiasi...maana hawa watu ma-Jahil wewe unawapatia pasi kiasi.

Ati huyo Mkanyageni nae anathubutu kutusahihisha hicho kizungu!?ahahaa!!...hawa jamaa zetu vituko kwelikweli. Kwa Ilm ipi alokua nayo huyo karagosi...maala'buk!

Hawa nadhani mpaka leo bado vichwa vyao vina ile myth ya kwamba ati Waislam hawajui kusoma wala kuandika!?ahahaa!!

Wao bado wanaabudu hicho kiingereza chao muflis...kumbe hawatambui yakuwa sisi miaka kadhaa tayari tumo kwenye Mandarin na cantonese...ndo yaleyale jamaa kumbe bado wamo kwenye analogue!?ahahaa!

Nakwacha nao uendelee kuwasokomeza majiti ya roho!ahahaa!!

Ahsanta.

Cc;Ritz,Tayeb,Boko Haram


Jina lake ni nani??

MKANYAGENI??

LOL..

HAYA,TUMESKIA...
 
Al akhi al muallim gombesugu what can ia say!
Your words can shake a mountain! And caused a significant damage to those who want to gave Nyerere the title"SAINT" No doubt he was un official representative of the CHURCH!
He dedicated his life and making sure Galatians comes first! And blocks all possible chances of Muslim to become advance . Unfortunately he forget that he was no lt God almighty! Who is the most kind and He gave whomsoever He wants!

No Muslims not only Tanzania but across the globe are well educate and No galatian will ever step in their head ever again.
And we are all together on that!

May God make you and all my brothers and sister happy who are playing their part to educate these individuals here at JF!
Bless my brother!



Dr. Kahtaan

Salaam Al Akhiy...my pleasure,this is our duty Insha Allah!

I've been going through your posts too. I must admit they are so(your posts that is)educational,informative,enlightening,motivational with a great sense of humor!

May Allah increase reward and blessings upon all your efforts and undertakings.

Ahsanta.
 
Dr. Kahtaan

Wallahi,Al Akhiy unanivunja mbavu pita kiasi...maana hawa watu ma-Jahil wewe unawapatia pasi kiasi.

Ati huyo Mkanyageni nae anathubutu kutusahihisha hicho kizungu!?ahahaa!!...hawa jamaa zetu vituko kwelikweli. Kwa Ilm ipi alokua nayo huyo karagosi...maala'buk!

Hawa nadhani mpaka leo bado vichwa vyao vina ile myth ya kwamba ati Waislam hawajui kusoma wala kuandika!?ahahaa!!

Wao bado wanaabudu hicho kiingereza chao muflis...kumbe hawatambui yakuwa sisi miaka kadhaa tayari tumo kwenye Mandarin na cantonese...ndo yaleyale jamaa kumbe bado wamo kwenye analogue!?ahahaa!

Nakwacha nao uendelee kuwasokomeza majiti ya roho!ahahaa!!

Ahsanta.

Cc;Ritz,Tayeb,Boko Haram
Al-Habiby gombesugu,

Nakusoma na miwani ya 3D huku nakunywa Tende Shake.
 
Last edited by a moderator:
This is your problems galatians!
You use to call yourself JEWS but now you reject that and calling yourself CHRISTIAN!
Now listen to Jesus! Does he knows CHRISTIANS LIKE YOU! ?

Jesus tells his disciples and commanded them as follows:-

Matthew 10:5-6

-"Do not go in {the} way of {the} Gentiles, and do not enter {any} city of the Samaritans;but rather go to the lost sheep of the house of Israel.

-Matthew 15:22-25-
— And a Canaanite woman from that region came out and {began} to cry out, saying, "Have mercy on me, Lord, Son of David; my daughter is cruelly demon-possessed."But He did not answer her a word. And His disciples came and implored Him, saying, "Send her away, because she keeps shouting at us."But He answered and said,-"I was sent only to the lost sheep of the house of Israel.
"But she came and {began} to bow down before Him, saying, "Lord, help me!"-

Matthew 15:26-28-— And He answered and said,-"It is not good to take the children's bread and throw it to the dogs."

So miss Nyakageni in this story you will be just like that Canaanite woman and even worst dogs and swine;-

Jesus says

Do not give what is holy to dogs, and do not throw pearls before swine, lest they trample them under their feet, and turn and tear you to pieces."-

(Matthew 7:6).

And I say Haleluyah to this!

And for you MKANYAGENI Jesus says SHIIIIISH DOGY Shhhhhish!
Or stay away from me swine flu!

Teh teh teh teh!

hivi siku ya mwisho atakuja YESU au mtume Mudi (r.i.p)?
 
Last edited by a moderator:
Hayo maneno uliyoyasema hapo kwenye red umeyapata wapi hebu lete ushahidi
sisi atupelekwi kibubusa ni kwa hoja na ushahidi huna tofauti na ABU JAHL.

huoni wenzako wako kimya? Mtume Muhammad alisema yeye ndo atatoa bikra ya Maria peponi wakati ninyi mko na mabikra 72. Dah uislam . . . . . . . !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom