Prof Issa Shivji: They are blinded by power and protected by walls, but they will go down eventually

Prof Issa Shivji: They are blinded by power and protected by walls, but they will go down eventually

M-mbabe

JF-Expert Member
Joined
Oct 29, 2009
Posts
13,201
Reaction score
23,038
The mighty Prof (the real one, that is) has said it all. And got himself counted (of course). Who am I to say otherwise?

Blinded by power,

They never learn,
Mesmerized by glory,
They never think,
Protected by walls,
They never fear,
Till us all breakdown walls,
Cut through fences,
Pierce their gilded armors,
Then it’s too late to remorse,
Too spent to amend,
Then they just go down,

Down the dustbin of history!

 
The mighty Prof (the real one, that is) has said it all. And got himself counted (of course). Who am I to say otherwise?

Blinded by power They never learn Mesmerized by glory They never think Protected by walls They never fear Till us all breakdown walls Cut through fences Pierce their gilded armors Then it’s too late to remorse Too spent To amend Then they just go down Down the dustbin of history



....phenomenal. Over here in US we have our own first African heading the Union. Talking of the crooked ascent into power.
 

Attachments

  • VID-20191118-WA0005.mp4
    5 MB
Shivji yupi? Huyu ambaye hata baba wa taifa alimdharau, Watanzania watambue kitu kimoja, mwamba ngozi lazima avutie kwake.
 
The mighty Prof (the real one, that is) has said it all. And got himself counted (of course). Who am I to say otherwise?

Blinded by power They never learn Mesmerized by glory They never think Protected by walls They never fear Till us all breakdown walls Cut through fences Pierce their gilded armors Then it’s too late to remorse Too spent To amend Then they just go down Down the dustbin of history


Kakosa uteuzi ndio maanaa anapiga makelele.

Blind blind blindi my foot.
 
BTW hakuna hata Mtanzania moja anayemwabudu JPM huo ni uongo na ulaghai wa hali ya juu, hivi huu uongo ndio unaopelekea Max kupata tuzo? Kama ni hivyo basi hata muktada wa kuongoza Serikali utakuwa hauna maana kwa sababu wengi wanafikiria majungu zaidi.

Baada ya 2025 tutakumbushana humu JF jinsi 2015 ilivokuwa ie alipoikuta Tanzania iliyoachwa na JK na mahali atakapotufikisha JPM inshallah 2025, miaka minne tu mafanikio ya JPM yanawafanya wengi wakose usingizi maana, kwanza hakuna hata moja anayeweza kusema anaweza kumuhonga rais wala anayeweza kusema anaweza kumshawishi JPM kwa jambo lolote. Hiyo ndio heshima ya kuwa rais. Shida zenu binafsi tatueni nyinyi wenyewe binafsi msimsukumizie rais. JPM ana kazi moja tu na ni mkataba wake na Watanzania, nyinyi wengine mlie tu hadi chozi la damu liwatoke.

JPM piga kazi kelele za mlango zisikukoseshe usingizi Watanzania wengi tupo nyuma yako na kuku-support.
 
Back
Top Bottom