Kulala pamoja?
Kufuliwa nguo na viatu?
Kupigiwa pasi?
Kuogeshwa?
Kuitwa mme/mke wangu?
Kulea watoto pamoja?
Or what?
Naomba mnijibu coz mimi kama mimi sijaona sababu mzuri ya kuoa and may be im wrong!
Na miongoni mwa sababu zinazonitia hofu ni kwamba ndoa ni last stage of love! Kwa lugha nyengine ndoa ni kaburi la mapenzi! Ktk ndoa hakuna mapenzi bali ni uvumilivu na mazoea tu!
Young man,there comes a time when a thought strikes you that,now you are young you have friends,colleagues and trusted ones but what will happen when you grow old? You might have noticed that those you grew up with are no longer with you, no longer friends as before, trust between you isn't what it used to be!
Fastforward to now, you need this person who you will love, trust and more importantly will be there when all others have gone their separate ways when you grow older - and that person is your wife!
That's why it is said, '..yeye apatae mke apata kitu chema..'
However, the real challenge is finding this ideal woman to call Wife! A woman who will agree to share your current state,love you,respect you,submit to you and contribute a positive energy to you now and in the future!
There aren't many such women around these days, you will discover as you search around many women aren't focussed into the future and don't believe in sweating to build a strong 'FAMILY' - one of the reasons why marriages are in turmoil these days!