God Is Great! Baada ya Kupata Ajali Mbaya! DON'T TAKE GOD FOR GRANTED!!!

God Is Great! Baada ya Kupata Ajali Mbaya! DON'T TAKE GOD FOR GRANTED!!!

Problems come to us to make us human, help us appreciate all that we take for granted. Usiamini mambo ya subbotage, God has rescued you from a million subbotages hadi za kutopandishwa cheo.
Pole. At least you came out of it with a more positive attitude. You could have fallen on that shingo ya upanga and die instantly! There is a God afteall!
Get well soon and FOLLOW DOCTORS' ORDERS!!
 
Pole sana. I hope all will be well with you.
 
Pole sana na nimefurahi sana kukusikia ukieleza ukweli wako kuhusu Mungu yeye ndie wa kushukuriwa
Mwanaadamu mitihani ndio yake, usiwache kusali kila unapomkumbuka mungu

Karibu tena jamvini
 
Pole sana my dia,ucjal Mungu atakusaidia,just know dat,''no problem arise until da solution z found since problems are gravity towards their solution'' b blessed
 
Pole sana lara 1,

Nimefurahi kusikia kuwa uko mzima tena, na pia kwamba umegoma kwenda kwa sangoma....

Hao jamaa wasikie tu kwenye hadithi za mitaani..hawakawii kukutibu "ugumba" wakati wewe unaumwa mguu...

Na watahakikisha unabaki msukule wao milele.....

Niwe na imani kwa Mungu au la, kwa Sangoma sitaenda nikiwa mzima na akili yangu hii!!

Babu DC!!
 
Last edited by a moderator:
Pole sana mkuu, Mungu anakupenda, nawe mpende pia.. get well soon and come back on talk, we have been missing you much..!!
 
IGWEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I hope you are all doing okay!

God is Good All the Time, All the Time God is Good!!!!!!! I recovering well and in a month or 2 ill be as good as new!

The Turning Point!!!!!!
Last week i had a very severe accident, i was about inches to being crippled! (I can never thank God enough for the miracle!) The doctor telling me that i can walk again as before is PRICELESS!!!!!! (Though it will take ages before i can were heels again! Im still more than great full ) You may be angry with God that you aint rich n representing! Or u just dont have a nice job! Or you just happy with your marriage!!!!!! Forgetting that if you work hard you still have a chance to get all that! The window for hope is still open, and chances for u to make that happen are at maximum. You dont even take few minutes to thank God that all parts of ya body are working well! You take that for granted! As your birth right! The sad truth i learned is when you loose part of your body! Its officially over for you! Finished! Finito! The End! All hope is dead! All the riches in the world cant give you that part back!!!!!!!!!!! ALL PARTS OF YOUR BODY BEING FINE IN PERFECT CONDITION IS THE BEST BLESSING FROM GOD!!!!! YOU ARE AMONG THE MOST PRIVILEGED!!!!!! ITS PRICELESS!

Shit Just Happens!!!!!!!!!!
I just fell! Yes fell down!!!!!! I still cant go to details because im terrified! But it was like a joke! I tripped and fell and series of misfortune started! I was just gettin ready to go to work!!!!!! Like ever other day, little did i know that was the day that shit that happened to other people was finally going to happen to me! Like a miracle i prayed that morning! (I must confess i pray sometimes! Not everyday, every time but sometimes! Luckily that sometimes was that morning!)

And when i got the accident i was devastated! Why me???????? What a misfortune! What a black fate! Only to learn that, God was still NICE AND MIRACULOUS FOR ME! When the Dr. actually told me, that if i think im unfortunate, have a black fate and im mad then i should try it was only couple of milliliters before cutting mshipa mkubwa wa fahamu, na damu, then if not for that miracles the only thin that will have happened is to cut my leg!!!!!!!! And even without a leg i was still lucky cause i could live to tell a tale because dead people tell no tales! And livin an dyin doesnt have to have a reason! Just GOD'S MERCY!! Then i knew God still SHOWED ME MERCY!!!!!!! And actually gave me another chance to do things right!!!!!!!!!! And i aint gonna play with this chance again!

The Human Lesson in a Hard Way
Don't even try to think you know people cause you don't!!!!!!! SAVE YOUR MONEY AS MUCH AS POSSIBLE!!!!!! The I phone, the purses, the endless pairs of shoes, the i pad, the laptop, wont value much once you need the cash immediately!!!! The people you think are your friends wont even call you! And some will just send you MPESA and bank transfer to express how sorry they are but are too busy to spare 10 minutes to see you! The people that didnt amount much to you will practically come to see you 3 times a day everyday! Birth you, wash for you and make you laugh! I just proved Money and Humanity are parallel and will never meet! People without money are the most humble, caring and good people!

Thank you for your prayers
I an never thank you enough for your support and prayers!!!!!!! God bless you all!!!!!!!! Tuonane jukwaa la dini, Ill actually be preaching! ( Perhaps Not quite a sucker pastor!!!!!!!!!!) Slowly slowly we will get there!!!!!

Lack of Faith
Some people are actually suggesting that jinsi hii ajali ilibokuwa ni kama mkono wa mtu unahusika kabisaa, sababu mpaka mda huu mambo hayaeleweki eleweki kama utani lakini ndo hivo tena!!!!!! Yani jinsi mambo yalivokuwa ni dhahiri mambo yetu yaleeeeeee yamehusika! Na si buree! Nikacheki kwenye TV ya asili na kuchukua hatua mbadala za kujilinda na kurudisha mashambulizi na nini! If i sit back n do nothing theyll come for me again and again. Mwisho watanipoteza. It did crossed my mind that perharps si buree kweli sababu till now sielewi what happened, and finaaly everthing was going as i planned, jst perfect! and then it all happened! but i choose to TRUST GOD AND PRAY!!!!! He can handle anything for me!!!!!! GUYS PRAY FOR ME!!!!!! (They say people arround you can change your fate!)


funny and mockery
 
lara 1 we are happy to have you back hope unaendelea vizuri
 
Last edited by a moderator:
Pole

Sent from my BlackBerry 9300 using JamiiForums
 
pole sana dear!
GOD IS SO BIG oooooooooooh!SO SO BIG AND BIG!
:mwaaah:
 
.... You may be angry with God that you aint rich n representing! Or u just dont have a nice job! Or you just happy with your marriage!!!!!! Forgetting that if you work hard you still have a chance to get all that! The window for hope is still open, and chances for u to make that happen are at maximum. You dont even take few minutes to thank God that all parts of ya body are working well! You take that for granted! ...

.... The people that didnt amount much to you will practically come to see you 3 times a day everyday! Birth you, wash for you and make you laugh! I just proved Money and Humanity are parallel and will never meet! People without money are the most humble, caring and good people!

Pole sana lara 1! ungu akuponye haraka kama alivyokuokoa kwenye ajali hiyo. Naamini utapapona haraka sana.
Asante pia kwa ushauri mzuri, wengi wetu tumejisahau and am one of them, Mungu anihurumie!
Nimeguswa pia na hayo maneno yako niliyoyachota na kuyaweka hapo juu, barikiwa sana na upone haraka!

HP
 
Last edited by a moderator:
Aisee, pole sana lara 1,
Nimekumbuka ile issue yetu ya ardhi, nyumba na biashara!

God is Great upo sawa, mtukuze yeye daima!
 
Last edited by a moderator:
Back
Top Bottom