God Is Great! Baada ya Kupata Ajali Mbaya! DON'T TAKE GOD FOR GRANTED!!!

God Is Great! Baada ya Kupata Ajali Mbaya! DON'T TAKE GOD FOR GRANTED!!!

Sijaelewa hata amepata ajali gani dah kila nikiscan naambulia patupu sioni kwanini maneno mingi go straight to the point nilipata ajali ya.......mungu akanisaidia this way........ Kama sio mungu ningekufa by this way.........lakini blablabla nyingi ili tuone ngeli unaitema haya basi ,
ila pole kwa hiyo ajali
 
God is always Great my dia,ur going to be super fine soon,and thanx kwa ujumbe huu,i learned sometng !D
 
God never fails
Trust in him..pole n welcome back lara 1
 
Last edited by a moderator:
we mtumaini Mungu tu
achana na kuwaza mambo ya tv ya asili
chukulia ni normal accidnent tu kama zingine
but God raised your hand.
Pole sana
 
Pole Lara1

I love the way you compose your story;

Yes shit does happen and probably its a reminder that u ought to pray -- now you have that POP rozali zote na novena zitahusika.

Take it a a time for you to recollect and look back on your life : Use the time to be in touch with all your being (mind ,body and soul)

Ukitoka utakuwa mwali mpyaaa
 
................na katika matatizo mara nyingi shetwani naye huingiza cheche zake ili kufanya upotee!!! zidi kudumu katika sala lara 1. Mungu wako wa ukweli hujibu maombi! Hatakuwacha kamwe! Bali atakuongoza katika njia iliyonyooka na njia njema!
Welcome back sister pastor!
 
Last edited by a moderator:
IGWEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I hope you are all doing okay!

God is Good All the Time, All the Time God is Good!!!!!!! I recovering well and in a month or 2 ill be as good as new!

The Turning Point!!!!!!
Last week i had a very severe accident, i was about inches to being crippled! (I can never thank God enough for the miracle!) The doctor telling me that i can walk again as before is PRICELESS!!!!!! (Though it will take ages before i can were heels again! Im still more than great full ) You may be angry with God that you aint rich n representing! Or u just dont have a nice job! Or you just happy with your marriage!!!!!! Forgetting that if you work hard you still have a chance to get all that! The window for hope is still open, and chances for u to make that happen are at maximum. You dont even take few minutes to thank God that all parts of ya body are working well! You take that for granted! As your birth right! The sad truth i learned is when you loose part of your body! Its officially over for you! Finished! Finito! The End! All hope is dead! All the riches in the world cant give you that part back!!!!!!!!!!! ALL PARTS OF YOUR BODY BEING FINE IN PERFECT CONDITION IS THE BEST BLESSING FROM GOD!!!!! YOU ARE AMONG THE MOST PRIVILEGED!!!!!! ITS PRICELESS!

Shit Just Happens!!!!!!!!!!
I just fell! Yes fell down!!!!!! I still cant go to details because im terrified! But it was like a joke! I tripped and fell and series of misfortune started! I was just gettin ready to go to work!!!!!! Like ever other day, little did i know that was the day that shit that happened to other people was finally going to happen to me! Like a miracle i prayed that morning! (I must confess i pray sometimes! Not everyday, every time but sometimes! Luckily that sometimes was that morning!)

And when i got the accident i was devastated! Why me???????? What a misfortune! What a black fate! Only to learn that, God was still NICE AND MIRACULOUS FOR ME! When the Dr. actually told me, that if i think im unfortunate, have a black fate and im mad then i should try it was only couple of milliliters before cutting mshipa mkubwa wa fahamu, na damu, then if not for that miracles the only thin that will have happened is to cut my leg!!!!!!!! And even without a leg i was still lucky cause i could live to tell a tale because dead people tell no tales! And livin an dyin doesnt have to have a reason! Just GOD'S MERCY!! Then i knew God still SHOWED ME MERCY!!!!!!! And actually gave me another chance to do things right!!!!!!!!!! And i aint gonna play with this chance again!

The Human Lesson in a Hard Way
Don't even try to think you know people cause you don't!!!!!!! SAVE YOUR MONEY AS MUCH AS POSSIBLE!!!!!! The I phone, the purses, the endless pairs of shoes, the i pad, the laptop, wont value much once you need the cash immediately!!!! The people you think are your friends wont even call you! And some will just send you MPESA and bank transfer to express how sorry they are but are too busy to spare 10 minutes to see you! The people that didnt amount much to you will practically come to see you 3 times a day everyday! Birth you, wash for you and make you laugh! I just proved Money and Humanity are parallel and will never meet! People without money are the most humble, caring and good people!

Thank you for your prayers
I an never thank you enough for your support and prayers!!!!!!! God bless you all!!!!!!!! Tuonane jukwaa la dini, Ill actually be preaching! ( Perhaps Not quite a sucker pastor!!!!!!!!!!) Slowly slowly we will get there!!!!!

Lack of Faith
Some people are actually suggesting that jinsi hii ajali ilibokuwa ni kama mkono wa mtu unahusika kabisaa, sababu mpaka mda huu mambo hayaeleweki eleweki kama utani lakini ndo hivo tena!!!!!! Yani jinsi mambo yalivokuwa ni dhahiri mambo yetu yaleeeeeee yamehusika! Na si buree! Nikacheki kwenye TV ya asili na kuchukua hatua mbadala za kujilinda na kurudisha mashambulizi na nini! If i sit back n do nothing theyll come for me again and again. Mwisho watanipoteza. It did crossed my mind that perharps si buree kweli sababu till now sielewi what happened, and finaaly everthing was going as i planned, jst perfect! and then it all happened! but i choose to TRUST GOD AND PRAY!!!!! He can handle anything for me!!!!!! GUYS PRAY FOR ME!!!!!! (They say people arround you can change your fate!)

Pole sana na nakutakia UPONAJI WA HARAKA!!!! Umesema jambo moja kubwa sana na UKWELI MTUPU; kuwa na cash money karibu....Nimekuelewa sana kwenye hili kwa kuwa yaliwahi kunikuta!!!!
 
funny and mockery

Pamoja na kunikera i pray that God finds you in due time and grants you TRUE HAPPINESS AND JOY!!!!! So as next time you comment you wont be so bitter! AMEN
 
the word is "grateful"

Mwenzio nimesoma Kayumba and worse im too old to learn any more Grammar or pronunciation! But im still proud! Im way better than my Granny and Mommy. Bet you my daughter in Gods grace may even get a BA in English major and surpass me! Who knows?
 
God is good all the time akanana
 
Pole sana lara 1. Ajali hutokea. Ni vema umeamua kusali tu na kuomba ulinzi wa Mungu.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top Bottom