Wasikilize Wazanzibar na Muungano - Siasa weka kando

Wasikilize Wazanzibar na Muungano - Siasa weka kando

Ni mesikiliza, nimetambua UKOSEFU WA ELIMU
 
When one's mouth utter nonsense, his/her conscience is out of control. The fact that these people see the importance of formal education this time than ever (used to think that religious education is all about in life) and deny it to their children will always pose stiff challenge to our unity. They claim that they are failed by the Tanganyika regime under the NECTA umbrella while the truth remain that most of them in their schools use much of their time learning religious issues and guided on how to behave and hate what they call KAFIR be at low levels or higher levels of learning. it is not wonderful that children are forced to attend MADRASA and forget to insist them reflect or re-learn on what they learned at school!!! still they claim that they are failed.

Why is Nyerere considered an enemy to these people? Did he force their leader to unite with Tanganyika? Did he by any means use force to do so?

Till I am laid in grave, I shall condemn those who brought their RELIGION in Africa be it Europeans or Arabs. I hate the names attached to our great leader as said by that lady calling him "THE CURSED". If it wasn't him I am quite sure she wouldn't be in the position to stand and say those nonsense nowadays.

May God forgive her and those behind the scene of that move.
 
kebehi haisaidii kitu. Kweli kabisa wazanzibari wameukataa muungano. Lililobakia ni usanii wa viongozi wa CCM.
 
kebehi haisaidii kitu. Kweli kabisa wazanzibari wameukataa muungano. Lililobakia ni usanii wa viongozi wa CCM.

Ukianglia faida za Muungno utakuta walio nufaika ni wazanzibari wachache walio kuja kuishi bara tu. Lakini wazanzibari welio baki znz bado hawanufaiki na Muungano.Na hata Watanganyika hawajanufaika na mungano upande wa znz. Kimtazamo muungano wa serikali 2 hauna maslahi kwa wananchi wa kawaida. Na ukiangalia mapendekezo ya Tume ya serikali 3 ni mwanzo wa kuuvunja muungano. Muungano wa kweli ni serikali 1 Lakini hili nalisemea huku huku bara nikiwa znz sisubutu kulitamka kwa usalama wa uhai wangu. Wznzr wamechoka mchoko wa kujikatia tamaa wakiamini uchovu walio nao umeletwa na Muungano na waasisi wake hasa JKN. Ukizungumza na wznzbr hupati nafasi ya kumsifia Jkn na hupati nafasi ya kumtetea pia. Kwao ni adui asie sameheka. Nahofia znz kujitawala bila serikali ya JMT kuwepo znz nahisi mengi ikiwepo visasi kujirudia na mipasuko ya kikabila na kimadhebu. Mungu apishe mbali haya ninayo yafikiria.
 
When one's mouth utter nonsense, his/her conscience is out of control. The fact that these people see the importance of formal education this time than ever (used to think that religious education is all about in life) and deny it to their children will always pose stiff challenge to our unity. They claim that they are failed by the Tanganyika regime under the NECTA umbrella while the truth remain that most of them in their schools use much of their time learning religious issues and guided on how to behave and hate what they call KAFIR be at low levels or higher levels of learning. it is not wonderful that children are forced to attend MADRASA and forget to insist them reflect or re-learn on what they learned at school!!! still they claim that they are failed.

Why is Nyerere considered an enemy to these people? Did he force their leader to unite with Tanganyika? Did he by any means use force to do so?

Till I am laid in grave, I shall condemn those who brought their RELIGION in Africa be it Europeans or Arabs. I hate the names attached to our great leader as said by that lady calling him "THE CURSED". If it wasn't him I am quite sure she wouldn't be in the position to stand and say those nonsense nowadays.

May God forgive her and those behind the scene of that move.

No sane Zanzibaris is denying a child to get formal education, with no reasonable doubt NECTA is known to favour Christians.Kigoma Malema who started the system of examination numbers was one of yours, he did not come from Zanzibar! Why would he even bother, he ?

Unfortunately, what he fought is still tormenting Zanzibar to date.I will give you just a simple fact to show you that its not that hard for a NECTA'S examination officer/employee to detect whether a student is from Zanzibar or Tanganyika.

Being aware that this student is from Zanzibar plus a probability of +98% Muslims.We are back to Malima's dilemma who fought to put examination numbers to constrain some specific (religious background info) info during corrections of the examination papers.

This is true as the numbering system in NECTA is not a random system, but sequential one.Meaning its not hard to know that school ranging from 10 - 20 are from Zanzibar....Even a secondary school kid can detect that with simple math!

Thats what I think at-least....May be I also did not get formal education 🙂
 
Mkuu Mwiba, nimewasikia mwanzo mwisho!, kuusema ukweli baadhi yao ni vichaa kabisa ila bado hawajaanza kuokota makopo na baada tuu ya kupatikana kwa katiba mpya nakuhakikishia makopo wataokota!.

Kale kakichaa kwa kwanza kanadiriki kumwita yule Mzee , jinsi alivyomuita, hako ka mala ... ka Kinzanzibari ni laana kabisa!. Katakuwa ni kaana haramu kabisa kale!, kalilaaniwa, kaka laanika na hapo kamekuja kumwaga laana tupu. Mlaaniwa huyo laana!, na imuongezekee mara sabaini fii sabaa !.
Pasco
Pasco

YOU ALWAYS ABUSE WOMEN, NYERERE IS DEAD AND MAY BE HE HAS MANY QUESTIONS TO ANSWER FOR WHAT WAS DONE UNDER HIS VERY OWN GUARD. NYERERE RULE TANGANYIKA FOR 34 YEARS HE WAS AN ABSOLUTE LEADER AND HE DID NOT WANT ANY OPPOSITION DURING HIS TENURE.
NYERERE'S MAIN ADVERSARIES WERE EITHER KILLED OR STARNGELY DISSAPEARED.
NYERERE DEMEANED A RESPECTED SITTING PRESIDENT MATUSI NGUONI BECAUSE MWINYI DID WHAT HE NYERERE WAS DEPRIVING TANZANIANS FOR ALL HIS 34 YRS DURING HIS RULE.

SO DONT ABUSE THE LADY BECAUSE SHE SPEAK AND CURSED HIM. HE WAS NOT YOUR RELATIVE TO JUSTIFY YOU CALLING HER MALAYA AS USUALLY DO TO ZANZIBARI LADIES IT OS HABITUAL TO YOU PASCO I HAVE SEEN JINGBARIS COMMING AFTER YOU ON YOUR STATEMENT WHERE YOU PUBLICLY BOASTED OF YOUR ENCOUNTER WITH THAT JINGBARY LADY SCRIBE. IT SEEMS YOU ARE ADDICTED TO NOT RESPECTING THE LADIES EVEN OF YOUR OWN. NOW YOU HAVE OPENED THE PANDORA BOX LET THE SHOW START:thumbdown::thumbdown:
 
Last edited by a moderator:
Mkuu Mwiba, nimewasikia mwanzo mwisho!, kuusema ukweli baadhi yao ni vichaa kabisa ila bado hawajaanza kuokota makopo na baada tuu ya kupatikana kwa katiba mpya nakuhakikishia makopo wataokota!.

Kale kakichaa kwa kwanza kanadiriki kumwita yule Mzee , jinsi alivyomuita, hako ka mala ... ka Kinzanzibari ni laana kabisa!. Katakuwa ni kaana haramu kabisa kale!, kalilaaniwa, kaka laanika na hapo kamekuja kumwaga laana tupu. Mlaaniwa huyo laana!, na imuongezekee mara sabaini fii sabaa !.
Pasco

ni kweli pia kwamba maoni ya hao 'vichaa & wanaharamu' ndiyo maoni ya wazalendo, wapiga kura, walipakodi, etc, wa znz
 
Serikali kwa kuwakumbatia mafisadi imelifikisha pasipo hili korogo. Hapa maadui wetu wamepata upenyo wa nguvu na haliishii tu kuuvunja muungano. Ukiisha muungano litafuata la wapi ndo mpaka wa Zanziba na Tanganyika. Yale ya Malawi kudai maji ya ziwa mpaka pwani ya Mtwara ndo yatafuata. Kazi sii ndogo.
 
Sasa naelewa kwanini CCM ilifanya kila iwezalo kuungana na CUF haraka. Kama hali halisi ndiyo iko hivyo Zanzibar sioni kama kuna kizuizi cha kuuvunja muungano.
 
ukisikiliza utakugundua wana UEK yaaan Ukosefu wa Elimu Kichwan.hawana hoja wana jazba na wanatafuta sympathy. shida kubwa ni kuwa kwa kukosa elimu ya darasan wamekuwa brain washed na watu wachache wnawatumia kwa manufaa yao.kma jamaa anasema ana watoto kma 20 unadhan wanakula nin kma si kwa style hii. wanadai wanabanwa kwenye elimu wakat tunajua dhahir hawajawekeza kwenye elimu dunia asilimia 90 ni ignorant na ni kasehem kadogo ambako ilipaswa kila mtu aelimike .kwel ujinga gharama sana
 
When one's mouth utter nonsense, his/her conscience is out of control. The fact that these people see the importance of formal education this time than ever (used to think that religious education is all about in life) and deny it to their children will always pose stiff challenge to our unity. They claim that they are failed by the Tanganyika regime under the NECTA umbrella while the truth remain that most of them in their schools use much of their time learning religious issues and guided on how to behave and hate what they call KAFIR be at low levels or higher levels of learning. it is not wonderful that children are forced to attend MADRASA and forget to insist them reflect or re-learn on what they learned at school!!! still they claim that they are failed.

Why is Nyerere considered an enemy to these people? Did he force their leader to unite with Tanganyika? Did he by any means use force to do so?

Till I am laid in grave, I shall condemn those who brought their RELIGION in Africa be it Europeans or Arabs. I hate the names attached to our great leader as said by that lady calling him "THE CURSED". If it wasn't him I am quite sure she wouldn't be in the position to stand and say those nonsense nowadays.

May God forgive her and those behind the scene of that move.

Masatu! i think before condemning others for calling nyerere Enemy you should understand what they went through!

I am a Tanzanian born and bred!
And I say this!

I hate that old geezer called Nyerere to the bottom of my heart!

He caused so many pain cognizance to most of us!

He run the country like a dictator!

Forced people from their Homes to so called vijiji vya ujamaa! Which some of them ending up in lions jaws!
While him and his misuse slump and put one feet up in butiama!

He use force to steal people's properties! And some of them never get their belonging back until this day!

He was a sick individual who made up law's as he goes along!

He locked up thousands in prison without a Court procedures!

And he was so imperious! So much so that He use to praised himself and boasting for doing so!

Back in his time I was locked up for 3days simply because I smells good! How pathetic is that!?

And today someone is got the guts to call him a hero!??

He used to sing a song of "Tanzania has NO RELIGION"! But he was the First to priorities his own brother's in faith!

And in return, his fellow galatians wants to honour his dead body a "SAINT"!

That makes me overwrought! And disarray! I want to throw up!

And that So called "UNION" was done between Him and his mate Karume AND NO ONE WAS INVOLVED TO A Decision making!

So that Union by the Law is
prosecutable! and bootleg!

I am just glad he is not with us anymore!

Cc
Khawarizm CHAMVIGA wabara THE BIG SHOW
 
Last edited by a moderator:
Mkuu Mwiba, nimewasikia mwanzo mwisho!, kuusema ukweli baadhi yao ni vichaa kabisa ila bado hawajaanza kuokota makopo na baada tuu ya kupatikana kwa katiba mpya nakuhakikishia makopo wataokota!.

Kale kakichaa kwa kwanza kanadiriki kumwita yule Mzee , jinsi alivyomuita, hako ka mala ... ka Kinzanzibari ni laana kabisa!. Katakuwa ni kaana haramu kabisa kale!, kalilaaniwa, kaka laanika na hapo kamekuja kumwaga laana tupu. Mlaaniwa huyo laana!, na imuongezekee mara sabaini fii sabaa !.
Pasco
Wewe Pasco una laana sana aisee ungekuwa hauna laana usingeandika haya.
 
Last edited by a moderator:
Wewe Pasco una laana sana aisee ungekuwa hauna laana usingeandika haya.
Siamini na sipendi kukubali kuwa Ni kasumbya ama Ni mafundisho ku-assign hili neno "umelaaniwa, unalaana" Kwa watu. Haipendezi. Kwa wakongwe wa Jamvi kama wewe Ritz na Pasco kutamka maneno kama ya huyo dada na wenzie inaniacha na maswali Ni Kwa Hali gani hili neno linaonekana zuri masikioni na midomoni Kwa watu.
cc: Pasco
 
Wewe Pasco una laana sana aisee ungekuwa hauna laana usingeandika haya.
Mkuu Ritz, umemsikia huyo dada mzungumzaji wa mwanzo amesema nini kumhusu Mwalimu Nyerere?!. Is it right?!, is it fair?!.
Sasa mwenye laana ni yupi kati ya anayetoa maneno ya anayetoa ya ufedhuli kwa al marhum au anayeutahadharisha umma wa jf dhidhi ya vichaa fulani wenye laana?!. Umewahi kuwasikia wabara wakimkashifu Abedi Karume kwa maneno ya ufedhuli wa kiwango hicho?!.
Pasco.
 
I understand, but with due respect, I don't believe assigning names like the cursed, you coming with old geezer, imperious, it won't leave behind the fact that he did his job thinking on how he could make the Tanzania we wanted a better place to live in his own regime's form. He declared that as a being he sometimes did mistakes and that he regretted for his life.

At least people should show him some respect and not be overwhelmed by their religious feelings in challenging his doings. Why are they not blaming Karume? What else have those after him done to give them what they want? Are they not Muslims? Is there any Christian who has ruled Zanzibar? If the answer is no, then why should his Christianity be taken as a point of weaknesss?

You might have gone through and experienced hardships during his regime, but I strongly believe it wasn't on religion bases. If you are rational, you might also think that even your father sometimes did what you would say today was irrational and bad to you, but you won't deny the truth that he raised you good and did a lot of sacrifice to ensure you get better life. That I believe remain the same to the late father of our nation. No wonder that we are of different religious inclination but we are all the same before God/Allah. The fight for independent Zanzibar (as they claim to be; wondering if it has not been independent: the 12th January revolution then was for what?) should not have religious tone as it leaves out a lot of doubts on what really is the driving force?
Wakatabahu​
 
Siamini na sipendi kukubali kuwa Ni kasumbya ama Ni mafundisho ku-assign hili neno "umelaaniwa, unalaana" Kwa watu. Haipendezi. Kwa wakongwe wa Jamvi kama wewe Ritz na Pasco kutamka maneno kama ya huyo dada na wenzie inaniacha na maswali Ni Kwa Hali gani hili neno linaonekana zuri masikioni na midomoni Kwa watu.
cc: Pasco
Mkuu MasatuJr, kiukweli ukiwasikiliza unajikuta unakuwa provoked bila kutegemea!. Yaani ukimuona ni binti mdogo mzuri mrembo lakini ana mdomo mchafu kama tundu la shimo la choo cha stendi!. Wenzangu mliomsikia huyo dada, mna uvumilivu, sisi wengine uvumilivu umetushinda!.
Pasco
 
Mkuu MasatuJr, kiukweli ukiwasikiliza unajikuta unakuwa provoked bila kutegemea!. Yaani ukimuona ni binti mdogo mzuri mrembo lakini ana mdomo mchafu kama tundu la shimo la choo cha stendi!. Wenzangu mliomsikia huyo dada, mna uvumilivu, sisi wengine uvumilivu umetushinda!.
Pasco
Ni kweli, nimesikiliza nami ila Kwa kuwa kuna watu wanaona kile kinachoongewa Ni safi tu kwao na lugha Ile Ni sahihi basi hatuna budi kujitofautisha nao. Anger should not rule our rational thinking and judgement MKONGWE Pasco.
 
Back
Top Bottom