Highlander
JF-Expert Member
- Feb 12, 2012
- 3,093
- 1,077
CHADEMA's MPs is out of Parliament for more than a week now. I personally see them as immatured in Politics. They are obliged to repressent us in the House but we missed our repressentatives. They have lost their values as MPs.
CHADEMA's MPs is out of Parliament for more than a week now. I personally see them as immatured in Politics. They are obliged to repressent us in the House but we missed our repressentatives. They have lost their values as MPs.
This English is horrible! A grade 3 kid can write better English than this. Are you preparing yourself for an interview? I assure you with this kind of English you will not make it. Too bad!
Sent from my BlackBerry 9860 using JamiiForums
You can go to hell. We are not playing CCM's games anymore.CHADEMA's MPs is out of Parliament for more than a week now. I personally see them as immatured in Politics. They are obliged to repressent us in the House but we missed our repressentatives. They have lost their values as MPs.
ccm ni mahira tu, yameua arusha ili kuokoa halmashauri...
CHADEMA's MPs is out of Parliament for more than a week now. I personally see them as immatured in Politics. They are obliged to repressent us in the House but we missed our repressentatives. They have lost their values as MPs.
Chadema mps act childish
You can go to hell. We are not playing CCM's games anymore.
as unaota au? Hakuna chama kinachoweza kuunda serikali hapa tz zaidi ya ccm. Hutaki unaacha
chadema gud party cause they thnk wright and openly reveal bushits that are done with evidence,thats why you never jail them,hahah mbululeyou are childish and yo felow ccmajambazi who never think-instead steal walafi kupitiliza
CHADEMA's MPs is out of Parliament for more than a week now. I personally see them as immatured in Politics. They are obliged to repressent us in the House but we missed our repressentatives. They have lost their values as MPs.
sasa kama serikali ya ccm inatuua kwa mabomu bado tunaihesabu nayo ni serikali au ni wahuni tu..
Mke wa mtu sumu, mtoto wa mtu sumu, mke wa jirani sumu kama kuna mzee ana tabia hiyo aache
Mke wa mtu sumu, mtoto wa mtu sumu, mke wa jirani sumu kama kuna mzee ana tabia hiyo aache
Hujaelewa ndio mana unaishia kukosoa lugha badala ya hoja..look at you!!Kama kujua Kiingereza ndio kuelimika, basi mimi sikitaki kabisaaaa wandugu!!!
ccm ni sumu zaidi kwani hawajaenda hata kuhani msiba Ars kwa watoto wa wanaccem wenzao waliowaua kinyama.