Ushauri tafadhali.

Ushauri tafadhali.

dtf

Senior Member
Joined
Oct 7, 2013
Posts
121
Reaction score
12
Nina milion moja nifanye biashara gan wakuu?
 
Nenda bar ulewe kwanza ndo utapata mbinu na idea ya busness itakayokutoa,m1 n pesa ya madafu jipange vyema jins ya kuitumia ikuzalshie ukiruba inakula kwako kama n pesa ya mawazo ndo unakuwa matonya mgogo
 
Brother.
Try to be more specific. Nobody will advice you couse we don't know where are you? your education level? etc
BTW, if you are somehow out of the town, try kufuga kuku wa mayai mixture na wanyama, within few months you will earn good money.

Also you can start a simple stetionery where you will print, scan, photocopy and sell simple students' materials.

Also remember the kifuku is here, so the rain season soon will start (if not yet where you stay), you can kodi a farm, and try kua mkulima.

What about kununua used bodaboda so it can carry passengers hapo mjini, mama home asikose kodi ya meza?

Have you ever think about being a businessman? Mlanguzi. Taking comodities from town such as vyombo vya jikoni, yeboyebo, etc na kupeleka bush?

Angalizo. During the rain season, kijijini pesa ngumu sana. People direct all their efforts and money to the farming, also remember soon january the school fees will be needed, n sikujuu xmass and new year is here.

Just be care.

Sorry for poor paragraphing.
 

Similar Discussions

Back
Top Bottom