Usanii at its best...please stop it Dr. Mwakyembe! This is more than ridiculous!

Usanii at its best...please stop it Dr. Mwakyembe! This is more than ridiculous!

Sijaelewa alichoandika mleta mada lakini na mimi naelewa Mwakyembe katuchezea akili. Hii issue ya ziara ya kushtukiza ambayo ameita waandishi wa habari na kupiga picha ambayo inaonekana ni ya 01.01.2013 ni usanii hila Wadanyanyika tunapiga makofi

Mwakiembe hana ubavu na hili huko airport anatafuta nini? wauza unga hawajui? kukabidhi waandishi orodha anaona shida gani? huyo keshakwama huwezi kumuumbua aliyekuweka madarakani hata siku moja hapo anafunika kombe kupiga viraka ahadi aliyotoa
 
Mag3,

I think there is a need for you to change that heading, I don't think its fair for you to write that way about Dr Makyembe.

I don't know, but sometimes I think some of us (Tanzanians) like to see things go on wrong in the Kikwete administration's so that we can have bad things to say, and I believe Mag3 you're among them.

Ndugu yangu you are trying to inject your ill intentions to someone or to some people. People have much to say about Kikwete's administrations which to all intents and purposes comprises of normal human beings-susceptible to good and bad. However, the baddies have outweighed the goodies in the recent past and incumbent whatever the language to sweeten it. Mwakyembe being a one eyed man among the blind has also succumbed to usanii. If he has the power to give orders, sanction and execute something let him first of all tell us where he was until things are out of hand? JNIA such a good name baptized in the name of one of the titans of Africa and the world to some extent has been reduced to nothing except gate way of unga. Now the man so called fighter comes in a cheap political fashion that he has given orders for the culprit to be sacked. Does TAA that falls in Mwakyembe's ministry have a system. Is functional on practical footing or just cadaverous implemented in the shelves? If the latter holds true, has the system been overhauled by sacking the scape goats or surprise visit? Usanii at best. Thanks kwa mleta mada maana ni shiriki na if you view the thread with unbiased and prejudiced mind you end being at sixes and sevens
 
You have given a click to my brain, i couldn't imagine before! Yeah kushitukiza na media how on earth! Kweli Kwenye wengi pana mengi (Sio Reginald!)!
 
Mag3,

I think there is a need for you to change that heading, I don't think its fair for you to write that way about Dr Makyembe.

I don't know, but sometimes I think some of us (Tanzanians) like to see things go on wrong in the Kikwete administration's so that we can have bad things to say, and I believe Mag3 you're among them.

We gamba achana na lugha za watu bhana.Mbona ni mwandishi mzuri wa Kiswahili na una hoja mujarabu?!!!!!!!
 
The appearance is more attractive than the essence. Ziara ya kushutukiza inapataje coverage ya vyombo vyote vya media?

Hapo sasa, safari ya kushitukiza complete covered na media, halafu siku moja baadaye eti teja anasafirisha Unga kakamatwa kama matunda ya safari hiyo ya kushtukiza.. Usanii unaliua hili Taifa.
 
Mwakiembe hana ubavu na hili huko airport anatafuta nini? wauza unga hawajui? kukabidhi waandishi orodha anaona shida gani? huyo keshakwama huwezi kumuumbua aliyekuweka madarakani hata siku moja hapo anafunika kombe kupiga viraka ahadi aliyotoa

Anatia shaka sana Mwakyembe maana anafikiri we are all products of shule za kata. He's wrong can't be birds of the same feather all the time. In these circumstances we are different. Afadhali atuambie kuwa Tanzania haina system ya kuzuia mambo kabla hayajatokea na ndivyo ilivyo. Hili la unga is but a tip in the iceberg maana kwenye utawala huu in which Mwakyembe is a part we have had much-EPA, MEREMETA, BUZWAGI, NDEGE YA RAIS, BUZWAGI, KIWIRA, BOMBA LA GESI, MIKATABA 17 NA WACHINA AMBAYO BUNGE HALIKUWAHI JADILI, RICHMOND/DOWANS na mengine. Tunajua jinsi Taifa lilivyobebeshwa mzigo wa madeni na tozo ya mahakama ya kimaitaifa ya usuluhushi kwa maana kashfa ya Richmond iliongozwa na chuki za kisiasa kati ya Sita na Lowasa na mbuzi wa kafara-Lowasa alipopatikana na kafanyiwa political assassination Sita akazima mjadala wa Richmond. Mwakyembe asifikiri tumesahau. Hili analokuja nalo ni usanii na tumeona mengi yenye usanii lakini wahue Mungu yupo wote waliharibiwa akili ya kupelekwa sekondari kwa jina wataamka na wote tutaungana na kujua adui yetu ni nani na tutawaondoa wote CCM kwa sanduku la kura
 
Cry my beloved country, so the saying goes...this country is so rotten it smells like high heaven. It is no wonder that all those, that can never ever see beyond their noses, will be applauding this illusion. This is not the first time and wont be the last, this regime is so predictable and its sycophants so loyal that they will believe anything thrown at them even the most absurd! As Tanzanians, is something wrong with our genes? Have we lost all sense of right and wrong? How are we different from zombies or puppets that can cannot ever think or reason?

  • It is only in Tanzania where the President can spend one third of his time in office traveling around the globe like a tourist and this act doesnt raise an eyebrow.
  • It is only in Tanzania where first responders to traffic accidents rob the victims instead of offering help and this cruel and inhuman act is considered as normal.
  • It is only in Tanzania where a top government leader can order the police to attack and beat (to death?) those he alleges to be law-breakers and still be in office.
  • It is only in Tanzania where...I could go on and on but what's the use, we appear doomed for we are stuck with the the Kikwetes, the Mwakyembes, the Kinanas, the Sembes, the Mwigulus, the Napes...the list is so long it is hard to believe there is anybody left out. Have we all accepted our fate?
I know many of us have, but what a shame that the few who still have some iota of hope can bank their future on an illusion like the one displayed by the Mwakyembe saga...oh yes I know some like HAMY-D are pouring in their congratulations for disillusion is a natural stage that follows the holding of an illusion. It is a pity many of us Tanzanians have come to believe in this corrupt regime that tries to convince them that half the work is done when they make things appear what they are not, they are content and don't know what they miss.
So what is your point? This seems to be a typical Tanzanian behaviour.... nagging, nagging, nagging.... without any clear argument! Tell us what is wrong with what Mwakyembe is currently doing. There could be some weaknesses in his operation but you ought to make it clear, what is the point of doubt.

You also need to be consistent with your ideas. Now you are talking about Mwakyembe, Kikwete, Kinana, Tanzania etc. What exactly did you want to tell us? What is that which disgusts you to an extent of nagging this much?
 
===>> No doughts you think ENGLISH is a PROFESSIONALISM FOR YOU...

===>> High heaven have u ever smell it...!!¡¡¿¿ is it like rotten smthng...?? Ur a BIG LIAR & PRETENDER...of empty uncontented words....clearly nothing in there u wrote...just ENGLISH...!!!

===>> na mwishowe....MWAKYEMBE NI KIONGOZI...SIO WW KINYONGA AU MNYOO...hypocrisy seems ur best
attitude..!!! U can't ever out shine Dr. Mwakyembe...fanya kingine... au ww ni BENEFICIARY wa madawa...??? utajiju..jiue...au chukua acid jimwagie...!!!!!!

mr. president, did you read urr comment? if yes did you realise that it just smells like high...?
 
Mag3 you mention a lot of blah blah.......what Mwakyembe have to do with this? stop JK from traveling the world?
I think sometimes we need to learn how to appreciate for those who trying to do something good, instead of looking everything come from gvt in negativity ways
 
Last edited by a moderator:
Mwakyembe naye kawa mp_mbavu!
Wa kumkamata ni drug baron Prince Rizwani Kiqwete
Mengine yote ni up_mbavu tu!
 
Mag3 usikatishwe tama by some people who don't like to click their brains. Your thread is crystal clear for some who views issues on critical, critique, unbiased and unprejudiced mind. For someone who for some reasons lacks such traits is set to be hyper supporter of the system however bad it's is
 
Ukweli ni kua uongozi ni reflection yetu sisi wenyewe wananchi. Ukiishi huku uswazi ndo utajua kua watz wengi sasa hivi hawana moral compass, hawana work ethics ya aina yeyote hawana dira au sense yeyote ya ownership ya taifa hili..and yet these same folks expect Sultan Mangungu and his seyyids to behave differently! Tujitazame kila mmoja ktk nafasi yake kama ana-behave vile inavotakikana. Hakuna nchi iliyoendelea ambayo kila raia or large chunk of its population behave as anarchists/
 
don disappoint the one who tries,if u realize the mistakes come with a way foward not propagandas.
 
Nani anakumbuka meli ya Magufuli? What happened next? Kuna meli ngapi baada ya hiyo ambazo zimekamatwa zikivua samaki katika eneo letu la bahari? Tulichukua hatua gani kulinda mali asili zetu majini? Nani anakumbuka gorofa lililoporomoka Dar-es-Salaam? Hatua gani zimechukuliwa kuhakikisha hali hiyo haitokei tena? Kikwete alikwenda kuangalia gorofa linaporomoka, then what? Tanzania tumejaa wasanii.
 
You are very right jaxonwaziri, it was all an introduction. The response will determine whether there is any need to go on. From what I have seen and read so far I am afraid I may be forced to reconsider whether it is worth the effort. A couple of years back, when Jamii Forums was worth its name, some of us used to sacrifice a lot of time discussing ideas but alas, now we have people like Mr. President and their number is tripling every minute, it is just sad!
Watoto wa mafisadi utawajua tu,yaani mnapinga hata hii busara iliyotolewa na mleta hoja?The guy is so brilliant.I like his style of writing,pale hakuna cha introduction.....yaani ameeleza mambo mengi mazito na conclusion juu,sasa inategemea na iwezo wako wa kuchambua ,kama uwezo wako ni wa kusoma magazeti ya udaku tu na kuangalia sinema za Kanumba na RAY,huna analytical thinking huwezi kwamwe kumuelewa na utabaki kusema ni introduction,nawashauri muwe mnasoma hata vitabu vya zamani vya shake spear,Shaban Robert,Oliver Twist etc ili muelewe maana ya poetic language na namna ya kuichambua.Naomba Kuwakilisha.
 
Back
Top Bottom