Poor MUHAS!! Lots of shame......Prof Pallangyo.....!!

Masanilo

JF-Expert Member
Joined
Oct 2, 2007
Messages
22,301
Likes
218
Points
160

Masanilo

JF-Expert Member
Joined Oct 2, 2007
22,301 218 160

GO9G9231.JPG


The awarding of an honorary degree to political figures almost always prompts protests from faculty or students. To my surprise this was not the case for our reputable Muhimbili University of Healthy and Allied Sciences during the ceremonial award of honoris causa to Mr Kikwete. In most of the developing worlds, students and faculty chose to boycott the commencement ceremonies. I am ashamed of being an alumni of MUCHS by then.

Rev Masa will narrates this with examples, In 2001 George Bush received an honorary degree from Yale University where he had earned his bachelor's degree in history in 1968. Some students and faculty chose to boycott the university's 300th commencement. In 1985 as a deliberate snub the University of Oxford voted to refuse Margaret Thatcher an honorary PhD degree in protest against her cuts in funding for higher education. This could as well be done with MUHAS in Protest of Bajaj to substitute ambulances as Mr Kikwete was advocating during his campaign rally.


More recently, Arizona State University's President Michael M. Crow refused to give an honorary degree to U.S. President Barack Obama for his perceived lack of adequate qualifying achievements thus far.

To avoid political alignments reputable universities do not offer these honorary degrees. Some universities, like the Massachusetts Institute of Technology, Cornell University, Stanford University, the California Institute of Technology, Rice University and the University of Virginia, do not award honorary degrees. Hawataki jipendekeza kwa wanasiasa uchwara as Mr Kikwete is trying to impress.


Another controversy na hizi degree za kupewa rafiki yake Mr Kikwete, anatakiwa anyang'anywe degree alizopewa. EDINBURGH University in Scotland and the United States' University of Massachusetts and Michigan State University are considering recalling the honorary doctorate of laws degrees they conferred on Robert Mugabe.

Mr Kikwete should not fool himself is that smart. Recipient of these degree za kupewa may if they wish adopt the title of "doctor"
. Written communications where an honorary doctorate has been awarded may include the letters h.c. after the award to indicate the status. I am told Mr Kikwete is found of the prefix Dr he is always insisting for the tittle. Mr kikwete can only be correctly addressed as h.c Dr Jakaya Kikwete and Not Dr Kikwete hapo tunaharibu maana ya PhD ya kusomea.

Muhimbili you could do better other than awarding this
honoris causa to this underachiever Mr Kikwete.

Rev Masa K

Ref: various sources
 

Froida

JF-Expert Member
Joined
May 25, 2009
Messages
8,073
Likes
1,480
Points
280

Froida

JF-Expert Member
Joined May 25, 2009
8,073 1,480 280
Rev Masanilo apologize Juma Kilaza did a lot to this country his music was one of superb,please at least say sorry
 

Kithuku

JF-Expert Member
Joined
Nov 19, 2006
Messages
1,395
Likes
107
Points
145

Kithuku

JF-Expert Member
Joined Nov 19, 2006
1,395 107 145
Zamani sisi tukisoma Mlimani watu wa Muhimbili walituita 'ngwini', jina la utani na dharau likimaanisha watu wanaosoma masomo waliyoyaita 'rahisirahisi' ya novels za Penguin (Actually Penguin walikuwa publishers maarufu wa novel maarufu sana kwa muda mrefu). Wao wakajiona wasomi wa kweli wa masomo 'magumu'. Siku hizi hali imebadilika sana, madaktari wenye degrees zao za ubingwa wanapanga foleni kuomba hizihizi kazi zetu za 'ungwini'. Wengine wamesoma hadi MA za fani tofauti kabisa ili mradi tu wakimbie udaktari wao. Wanaganga njaa! Kwa mtaji huu sioni tofauti kati ya 'udaktari' wa hawa waliokimbilia kwetu kwenye 'ungwini' kuganga njaa, na huo wa JK aliopewa MUHAS maana kati yao hakuna anayemtibu mgonjwa, wote wasanii tu!
 

Mr. Zero

JF-Expert Member
Joined
Jun 5, 2007
Messages
10,322
Likes
3,743
Points
280

Mr. Zero

JF-Expert Member
Joined Jun 5, 2007
10,322 3,743 280
Rev Masanilo apologize Juma Kilaza did a lot to this country his music was one of superb,please at least say sorry
Did a lot?? Like what?? Singing alone does not mean doing a lot................Some of us it's our first time to hearing this name!!!
 

M-mbabe

JF-Expert Member
Joined
Oct 29, 2009
Messages
6,435
Likes
6,392
Points
280

M-mbabe

JF-Expert Member
Joined Oct 29, 2009
6,435 6,392 280
mwaka huu hadi watamwita prof.:angry:
Siku hizi kuna hivi vijikanisa vinavyochipukia kama uyoga ambapo viongozi wao huwa wanapeana "uaskofu" kama njugu.

Kwa jinsi JK anavyoonekana kutotaka kushughulisha ubongo wake hususani linapokuja swala la misifa, kuna siku ataalikwa kama mgeni rasmi kwenye shughuli za hivi vijikanisa, na vinaweza kumtunukia "uaskofu" na yeye akakubali kuitwa "Mhashamu Baba Askofu JK"!! Sintoshangaa!
 

Njaare

JF-Expert Member
Joined
Sep 26, 2010
Messages
1,080
Likes
5
Points
135

Njaare

JF-Expert Member
Joined Sep 26, 2010
1,080 5 135

GO9G9231.JPG


This could as well be done with MUHAS in Protest of Bajaj to substitute ambulances as Mr Kikwete was advocating during his campaign rally.


Kwa standard za Muhimbili haya ni maendeleo!!!???

More recently, Arizona State University's President Michael M. Crow refused to give an honorary degree to U.S. President Barack Obama for his perceived lack of adequate qualifying achievements thus far.

Hapa umesahau kuitaja SUA, SAUT na MUM kwani kama ingekuwa ni muhimbili wangempa udaktari wa heshima kwa mpango wake wa kilimo kwanza. Ila nafikiri kwa busara zao huu mpango wa kilimo kwanza hauna mafanikio yeyote hivyo hawakuona haja.

 

Kaa la Moto

JF-Expert Member
Joined
Apr 24, 2008
Messages
7,695
Likes
177
Points
160

Kaa la Moto

JF-Expert Member
Joined Apr 24, 2008
7,695 177 160

GO9G9231.JPG


The awarding of an honorary degree to political figures almost always prompts protests from faculty or students. To my surprise this was not the case for our reputable Muhimbili University of Healthy and Allied Sciences during the ceremonial award of honoris causa to Mr Kikwete. In most of the developing worlds, students and faculty chose to boycott the commencement ceremonies. I am ashamed of being an alumni of MUCHS by then.

Rev Masa will narrates this with examples, In 2001 George Bush received an honorary degree from Yale University where he had earned his bachelor's degree in history in 1968. Some students and faculty chose to boycott the university's 300th commencement. In 1985 as a deliberate snub the University of Oxford voted to refuse Margaret Thatcher an honorary PhD degree in protest against her cuts in funding for higher education. This could as well be done with MUHAS in Protest of Bajaj to substitute ambulances as Mr Kikwete was advocating during his campaign rally.


More recently, Arizona State University's President Michael M. Crow refused to give an honorary degree to U.S. President Barack Obama for his perceived lack of adequate qualifying achievements thus far.

To avoid political alignments some reputable university do not offer these honorary degrees.Some universities, like the Massachusetts Institute of Technology, Cornell University, Stanford University, the California Institute of Technology, Rice University and the University of Virginia, do not award honorary degrees. Hawataki jipendekeza kwa wanasiasa uchwara as Mr Kikwete is trying to impress.


Another controversy na hizi degree za kupewa rafiki yake Mr Kikwete, anatakiwa anyang'anywe degree alizopewa. EDINBURGH University in Scotland and the United States' University of Massachusetts and Michigan State University are considering recalling the honorary doctorate of laws degrees they conferred on Robert Mugabe.

Mr Kikwete should not fool himself is that smart. Recipient of these degree za kupewa may if they wish adopt the title of "doctor"
. Written communications where an honorary doctorate has been awarded may include the letters h.c. after the award to indicate the status. I am told Mr Kikwete is found of the prefix Dr he is always insisting for the tittle. Mr kikwete can only be correctly addressed as h.c Dr Jakaya Kikwete and Not Dr Kikwete hapo tunaharibu maana ya PhD ya kusomea.

Muhimbili you could do better other than awarding this
honoris causa to this underachiever Mr Kikwete.

Rev Masa K

Ref: various sources
I am Full Time Alcoholic, Drugs and Sexy Addicts

Hii hapo juu mch Masa kwa kweli ni kali ya mwaka......
 

Kaa la Moto

JF-Expert Member
Joined
Apr 24, 2008
Messages
7,695
Likes
177
Points
160

Kaa la Moto

JF-Expert Member
Joined Apr 24, 2008
7,695 177 160
Zamani sisi tukisoma Mlimani watu wa Muhimbili walituita 'ngwini', jina la utani na dharau likimaanisha watu wanaosoma masomo waliyoyaita 'rahisirahisi' ya novels za Penguin (Actually Penguin walikuwa publishers maarufu wa novel maarufu sana kwa muda mrefu). Wao wakajiona wasomi wa kweli wa masomo 'magumu'. Siku hizi hali imebadilika sana, madaktari wenye degrees zao za ubingwa wanapanga foleni kuomba hizihizi kazi zetu za 'ungwini'. Wengine wamesoma hadi MA za fani tofauti kabisa ili mradi tu wakimbie udaktari wao. Wanaganga njaa! Kwa mtaji huu sioni tofauti kati ya 'udaktari' wa hawa waliokimbilia kwetu kwenye 'ungwini' kuganga njaa, na huo wa JK aliopewa MUHAS maana kati yao hakuna anayemtibu mgonjwa, wote wasanii tu!
Teh teh teh teh kweli hakuna tofauti yoyote wote ni wasanii tu. Umesahau ile operation ya kichwa badala ya mguu?
 

Ndinani

JF-Expert Member
Joined
Aug 29, 2010
Messages
5,411
Likes
730
Points
280

Ndinani

JF-Expert Member
Joined Aug 29, 2010
5,411 730 280
Shida wanaomplekea taarifa wanamdanganya sana maana wanamjua ni Kilaza. h.c Dr Kikwete ni tittle yake maana anapenda sana kuitwa Dr ingawa walio wengi huwa hawashabikii hiyo kitu.
Anaona wale wapambe wake anaowapa uwaziri kwa kuwa na vyeti feki wanaitwa "DR' sasa yeye kwavile hana njia ya kufoji vyeti ndio akabuni hii ya kupata kwa "Heshima" ili asiachwe nyuma kwenye hizi mbio za odokta!!
 

DENYO

JF-Expert Member
Joined
Sep 14, 2010
Messages
699
Likes
3
Points
35

DENYO

JF-Expert Member
Joined Sep 14, 2010
699 3 35
Baada ya kutoswa kwenye sanduku la kura ilikuwa ni ushahidi tosha sasa ule umaarufu wa 2005 umedolola na watanzania wanaona kichefuchefu-kwahiyo basi ccm na mkwere wanatafuta umaarufu kwa udi na uvumba wanadhani kupewa madegree haya kutasaidia kuinua profile ya mkwere-wanadhani watanznaia bado tupo mabwege wa kutupwa -pole ccm mmechoka saana hongera watanzania mkwere hana raha ndani ya jengo la ikulu
 

Lizzy

JF-Expert Member
Joined
May 25, 2009
Messages
22,248
Likes
292
Points
180

Lizzy

JF-Expert Member
Joined May 25, 2009
22,248 292 180
Seriously...there are people that deserves that kind of recognition but not him!!Wouldn't be surprised if it turned out to be part of a planning to help him get his credibility back...if it's even possible at this point!He is a joke for receiving it knowing he doesn't deserve it...and the people who gave it to him for thinking he did!
 

Forum statistics

Threads 1,203,642
Members 456,897
Posts 28,123,274