MJADALA NA Mwigulu Nchemba Pamoja Na Kingwangala

MJADALA NA Mwigulu Nchemba Pamoja Na Kingwangala

Status
Not open for further replies.
I think it is better for other members who are not the key participants of the debate to stay aside and see how the participants hit each other with arguments and strong points for the betterment of all of us while we just passby and observe. The debate is open, no one apart frm Mashaka ie Kigwangala & Nchemba responded to it but page 1 is allover full. PLS LET US BE JUST OBSERVERS and ask ONLY where necessary. I suport the use of ENGLISH.
 
hii ngoma acheni ipigwe kwa lugha ya her majesty's kingdom ili wale magamba wawili wanaojifanya wanajua kila kitu including english wa-debate naye,.after all we are all taught in english at university level
hivi kuna kitabu cha uchumi cha kiswahili!!!!
 
My sentiments exactly.

Show me what you can do, not what you can say.
Maana halisi ya forum ni mijadala.Kama Mashaka amejiunga leo ili kuweza kufanya mjadala,acha wafanye hivyo hivyo halafu tu criticise hoja zao ili kuendelea kuipa JF maana yake halisi.

Tusiumalize mjadala kabla haujaanza.Kumbuka pia kuna mengine unayoyafahamu na wengine hawayafahamu,pia kuna ambayo wengine wanayafahamu lakini wewe hauyafahamu.Tusipokuwa wabinafsi wengine nao watajifunza especially vijana ambao ndo wengi sasa hivi nchini.Watajifunza.Na wewe pia utajifunza.
 
Halafu hawa wasomi bana...............Mwenzake ameandika kwa kiswahili, yeye anatoa majibu kwa lugha ya kimombo..............Haishangazishi sana kwa sababu, kwa Watanzania wengi, kuongea kiingereza ni ishara ya usomi, ustaarabu na kuendelea.

Ambu Makoye Ghete.
 
Maana halisi ya forum ni mijadala.Kama Mashaka amejiunga leo ili kuweza kufanya mjadala,acha wafanye hivyo hivyo halafu tu criticise hoja zao ili kuendelea kuipa JF maana yake halisi.

Tusiumalize mjadala kabla haujaanza.Kumbuka pia kuna mengine unayoyafahamu na wengine hawayafahamu,pia kuna ambayo wengine wanayafahamu lakini wewe hauyafahamu.Tusipokuwa wabinafsi wengine nao watajifunza especially vijana ambao ndo wengi sasa hivi nchini.Watajifunza.

Kwani mjadala unaombwa kwenye forum? Mjadala wa kwenye forum mboma uko wazi 24/7?

Hapa tunataka kuletewa talk shop nyingine, watu washaanza kutaja BBC.

Hakuna zaidi ya kutafuta umaarufu if you ask me.
 
Je unamjua huyu WEGESA SUGUTA[JOHN HECHE] na yeye aje huku na jina lake halisi
Hivi ni mbunge wa jimbo gani vile? Halafu John Mashaka amemweka kwenye list ya watu anaowahitaji kwenye huo mkanasha? kama jibu ni siyo basi anzisha thread kuhusu WEGESA SUGUTA tutakuja kuchangia
 
Halafu hawa wasomi bana...............Mwenzake ameandika kwa kiswahili, yeye anatoa majibu kwa lugha ya kimombo..............Haishangazishi sana kwa sababu, kwa Watanzania wengi, kuongea kiingereza ni ishara ya usomi, ustaarabu na kuendelea.

Ambu Makoye Ghete.
wewe una tatizo,aliyeomba mdahalo ni john na aliomba kwa lugha ya malkia,hamisi bagaile aliandika kiswa-nglish
what is your problem!???
kama hueewi english tulia utatafsiriwa ebooo
 
Mkuu acha watumie lugha ya mwingereza maana nayo ni lugha rasmi tanzania na ni muhimu!

Halafu hawa wasomi bana...............Mwenzake ameandika kwa kiswahili, yeye anatoa majibu kwa lugha ya kimombo..............Haishangazishi sana kwa sababu, kwa Watanzania wengi, kuongea kiingereza ni ishara ya usomi, ustaarabu na kuendelea.

Ambu Makoye Ghete.
 
john mashaka,i can see you,these two clowns won't show up their butts i can assure you,them topics are too bigger than their dumb heads
 
these ccm cowards have no mental or moral ability to discuss fertile issues in this country ... they are always yawning and are dreaming on how to swindle national wealth
 
"At the end of this lesson you will have learnt..."

kabla ya debate tuweke malengo debate ilete matokeo gani?

Tuweke vigezo vya kupimo ufanikishaji wa malengo tuliyoweka.

Hii itasidia kujua kama hizi debate zina tija au lah.

Msikimbilie kuanza kudebate kabla hatujajua nini tunategemea toka kwenye debate...
 
I think it is better for other members who are not the key participants of the debate to stay aside and see how the participants hit each other with arguments and strong points for the betterment of all of us while we just passby and observe. The debate is open, no one apart frm Mashaka ie Kigwangala & Nchemba responded to it but page 1 is allover full. PLS LET US BE JUST OBSERVERS and ask ONLY where necessary. I suport the use of ENGLISH.

while others are proud of their national language, some few criminals with colonial mentality think the use of english is sign of elite, what foolish is this???
 
I am interested with the responses from our two audible MPs.
 
Kama mnayoyajadili yanatuhusu waswahili basi ningependekeza mtumie lugha ya kiswahili kama itawezekana!

MAGAFU ninakuunga mkono. Na wasipate taabu Kiswahili cha Waheshimiwa cha Bungeni (Kiswanglish) kiwe ni ruksa maana ndio lugha ambayo wasomi wanaweza kujieleza kwa uzuri na uhuru zaidi bila kumung'unya wala kutema, nasi weahanga wa elimu duni tukaweza kufuatilia kama tunavyoweza kufuatilia mijadala bungeni.
 
Hon: Kingwangala,
I am cordially writing to thank you for your prompt and candid response in regards to my invite for a serious debate. First and foremost, allow me to set the record straight relative to your assertion that “one John Mashaka anatamani kuwa na mdahalo na mimi” This is not the case. I am not interested in debating you about anything, because that would be defeating the purpose. I want to debate you on matters of great importance to our nation. Our discussion MUST center on Education, Youth Unemployment and their impact on our economic progress!

You raised a serious and urgent issue that concerns all of us. As you may know, Youth Unemployment is a global social, political and economic nightmare governments are grappling to contain. Tanzania is particularly facing enormous challenges related to the point at issue. Youth unemployment is our ticking time bomb. As a new generation of problem solvers, we have both the civic and moral obligations to contribute in any capacities possible through our various expertise, and ingenuity in an effort to contain the problem

As we await Mr. Mwigulu Nchemba’s response, let’s hammer the way forward by expediting this historic debate. As you indicated in your response, the debate must be conducted in a “civil manner” and the sooner we coordinate the discussion the better. I am also suggesting that, the debate be moderated by a reputable and neutral entity in a town hall style of discussion which will give the public an opportunity to engage us as well. In the meantime, my lines of communications remain open for further discussion on the modalities mashaka.john@yahoo.com

My intention to start that other thread was to openly state that I am ready for any civilized debate on anything pertaining to the furtherance of the mission to bring economic and social change in our country, for I believe that I have something that could add value to the Tanzanian dream. I could not read most of your contributions but on passing through them I realised that most of you would like to have an opportunity to question me on a variety of issues - well, I am glad, and am ready. Let moderators of this forum establish a specific day and time for that. Moderators, kindly lets get in touch and organise this. As for a one learned John Mashaka - kindly arrange for the debate on the two issues you have proposed, education and unemployment, and lets be in touch to check availability of all of us.

By the way, my name is Hamisi Kigwangalla, and not else.

Be advised,
HK.
 
Kama ninamwona Nchemba vile akilitolea ili ombi nje kwa kejeli kwenye moja ya mikutano yake ya hadhara.
 
Status
Not open for further replies.

Similar Discussions

Back
Top Bottom