Kwa hali hii ikifika 2020 hali itakuwaje


habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2012
Messages
12,296
Likes
7,483
Points
280
Age
31
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2012
12,296 7,483 280
Hawa hapa ni wapenzi wamefumaniwa

Hawa nao ni mtu na mpenzi wake
Hali kadhalika hawa nao ni mtu na mkewe

Hadi naogopa mwenzenu sjui ndugu zao na marafiki zao wanajisikiaje wanawaona watu wao wanafanya hivi
 
SHIEKA

SHIEKA

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2011
Messages
8,282
Likes
1,189
Points
280
SHIEKA

SHIEKA

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2011
8,282 1,189 280
View attachment 124933 Hawa hapa ni wapenzi wamefumaniwa

View attachment 124934 Hawa nao ni mtu na mpenzi wake
View attachment 124935 Hali kadhalika hawa nao ni mtu na mkewe

Hadi naogopa mwenzenu sjui ndugu zao na marafiki zao wanajisikiaje wanawaona watu wao wanafanya hivi
Inatisha aisee! Ifikapo mwaka 2050, Bunge litapitisha sheria kwamba anayepinga ushoga na usagaji atahukumiwa kifungo kisichopungua miaka 10.! Sasa hivi naona kama vile mazoezi makali yanafanywa ili watu wazoee ushoga na usagaji na kuacha kuupinga!
 
kabanga

kabanga

JF-Expert Member
Joined
Dec 12, 2011
Messages
31,836
Likes
5,196
Points
280
kabanga

kabanga

JF-Expert Member
Joined Dec 12, 2011
31,836 5,196 280
mungu aniepushie mbali mimi na kizazi changu.....
 
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2012
Messages
12,296
Likes
7,483
Points
280
Age
31
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2012
12,296 7,483 280
mungu aniepushie mbali mimi na kizazi changu.....

Mkuu heshima kwako hata me ndio sala yangu kila uchao, mungu anilinde na familia yangu na huu upuuzi unaotetewa na hii kitu inaitwa haki za binadamu nachukia sana
 
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2012
Messages
12,296
Likes
7,483
Points
280
Age
31
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2012
12,296 7,483 280
Inatisha aisee! Ifikapo mwaka 2050, Bunge litapitisha sheria kwamba anayepinga ushoga na usagaji atahukumiwa kifungo kisichopungua miaka 10.! Sasa hivi naona kama vile mazoezi makali yanafanywa ili watu wazoee ushoga na usagaji!

Mkuu unasema kweli na huko tuendako itahalalishwa tu japo sasa hiv wanajidai wanasitasita
 
Watu8

Watu8

JF-Expert Member
Joined
Feb 19, 2010
Messages
47,717
Likes
3,390
Points
280
Watu8

Watu8

JF-Expert Member
Joined Feb 19, 2010
47,717 3,390 280
Kwa kuwa tunaishi katika Nyakati za Mwisho...si jambo jipya tena hili, ni suala la muda mchache tu huku Umatumbini litakuwa penengu.

Wale wenye kumtafuta Mungu na waendelee kufanya hivyo kwa bidii...
 
SHIEKA

SHIEKA

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2011
Messages
8,282
Likes
1,189
Points
280
SHIEKA

SHIEKA

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2011
8,282 1,189 280
Mkuu unasema kweli na huko tuendako itahalalishwa tu japo sasa hiv wanajidai wanasitasita
Si kuhalalishwa tu habari ya hapa. Itafanywa compulsory!
 
Last edited by a moderator:
peri

peri

JF-Expert Member
Joined
Mar 22, 2011
Messages
2,584
Likes
43
Points
145
peri

peri

JF-Expert Member
Joined Mar 22, 2011
2,584 43 145
The Vatican sends questionnaire on gay sex and contraception to Catholics around the world


  • 38-question survey is available online in England and Wales
  • Pope Francis said Vatican needs to tone down its strict teachings on family
  • Feedback will help Vatican prepare for the Synod of Bishops

By Hannah Roberts In Rome

PUBLISHED: 15:01 GMT, 5 November 2013 | UPDATED: 18:08 GMT, 5 November 2013


The Catholic Church is seeking the opinions of ordinary people on gay unions, contraception and sex before marriage, in an extraordinary bid to become more ‘credible'.

A questionnaire has been sent from the Vatican polling lay parishioners as well as bishops and theologians on its teachings on all issues affecting families and relationships including divorce and single parent families.

The 38-question survey, which comes ahead of a meeting of the Synod on the Family in 2014, is the first time that the church has asked these questions of ordinary people since the 1960s.


'Strict' Pope Francis said the Vatican needs to tone down its strict teachings on the family


Catholic Church of England and Wales has already set up an online survey to make it easier for parishioners to give their opinions.

The questionnaire asks whether the Catholic teachings on marriage and the family ‘are widely known' and ‘to what extent they are actually known, accepted, rejected and/or criticised in areas outside the Church.'
Pope Francis has already said the Vatican needs to tone down its strict teachings on the family. If the church continues ‘to obsess' about issues such as divorce and abortion it ‘risks falling like a house of cards', he said in September.



A letter from Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary General of the Synod, accompanying the questionnaire, was sent to bishops in every continent asking for them to distribute the poll "immediately as widely as possible to deaneries and parishes so that input from local sources can be received." Answers need to be returned by the end of January.

The feedback will help civil servants inside the Vatican prepare for the Synod of Bishops in October 2014. The theme of the meeting will be 'The Pastoral Challenges of the Family in the Context of Evangelisation'.

An accompanying document sent out with the questionnaire said that Pope Francis is concerned with issues 'unheard of until a few years ago,' such as the 'widespread practice of cohabitation, which does not lead to marriage and sometimes even excludes the very idea of it, same-sex unions between persons who are, not infrequently, permitted to adopt children' and 'a culture of non-commitment.'


Questionnaire: The Vatican has sent out the survey to all parishioners as well as bishops and theologians


Also to be addressed will be 'forms of feminism hostile to the Church,' 'single-parent wombs for hire and new interpretations of what is considered a human right.'

The document notes that even within the Church, 'faith in the sacramentality of marriage and the healing power of the confession show signs of weakness or total abandonment'.

The move has already been welcomed by some as 'an outstretched hand' to dissidents.

Chicago's archbishop Cardinal Francis George, said: 'The Vatican under Pope Francis seems to be offering an outstretched hand to the people of the church, but even more so, the Vatican is encouraging the bishops to be listeners to the voice of the people.'

SOURCE:Home | Mail Online

More...




kama huku ndio tunapoelekea, adhabu ya Mwenyezi Mungu haiko mbali.




 
Heaven on Earth

Heaven on Earth

JF-Expert Member
Joined
Mar 21, 2013
Messages
37,147
Likes
5,604
Points
280
Heaven on Earth

Heaven on Earth

JF-Expert Member
Joined Mar 21, 2013
37,147 5,604 280
me nawazaga sana wallah hivi wanawake huwa wanaenjoy vipi nahisi nina maswali mengi kuzid majibu

Mungu aliyeumba ME na KE alikuwa na yake nia sasa watu wanahalalisha visivyo halali

natamani yule dada actress wa Bongo anipe ufafanuzi
 
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2012
Messages
12,296
Likes
7,483
Points
280
Age
31
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2012
12,296 7,483 280
me nawazaga sana wallah hivi wanawake huwa wanaenjoy vipi nahisi nina maswali mengi kuzid majibu

Mungu aliyeumba ME na KE alikuwa na yake nia sasa watu wanahalalisha visivyo halali

natamani yule dada actress wa Bongo anipe ufafanuzi

binadamu utawaweza mama, huyo ndo dada wa bongo ndo nani tena
 
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined
Dec 20, 2012
Messages
12,296
Likes
7,483
Points
280
Age
31
habari ya hapa

habari ya hapa

JF-Expert Member
Joined Dec 20, 2012
12,296 7,483 280
The Vatican sends questionnaire on gay sex and contraception to Catholics around the world


  • 38-question survey is available online in England and Wales
  • Pope Francis said Vatican needs to tone down its strict teachings on family
  • Feedback will help Vatican prepare for the Synod of Bishops

By Hannah Roberts In Rome

PUBLISHED: 15:01 GMT, 5 November 2013 | UPDATED: 18:08 GMT, 5 November 2013


The Catholic Church is seeking the opinions of ordinary people on gay unions, contraception and sex before marriage, in an extraordinary bid to become more ‘credible'.

A questionnaire has been sent from the Vatican polling lay parishioners as well as bishops and theologians on its teachings on all issues affecting families and relationships including divorce and single parent families.

The 38-question survey, which comes ahead of a meeting of the Synod on the Family in 2014, is the first time that the church has asked these questions of ordinary people since the 1960s.


'Strict' Pope Francis said the Vatican needs to tone down its strict teachings on the family


Catholic Church of England and Wales has already set up an online survey to make it easier for parishioners to give their opinions.

The questionnaire asks whether the Catholic teachings on marriage and the family ‘are widely known' and ‘to what extent they are actually known, accepted, rejected and/or criticised in areas outside the Church.'
Pope Francis has already said the Vatican needs to tone down its strict teachings on the family. If the church continues ‘to obsess' about issues such as divorce and abortion it ‘risks falling like a house of cards', he said in September.



A letter from Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary General of the Synod, accompanying the questionnaire, was sent to bishops in every continent asking for them to distribute the poll "immediately as widely as possible to deaneries and parishes so that input from local sources can be received." Answers need to be returned by the end of January.

The feedback will help civil servants inside the Vatican prepare for the Synod of Bishops in October 2014. The theme of the meeting will be 'The Pastoral Challenges of the Family in the Context of Evangelisation'.

An accompanying document sent out with the questionnaire said that Pope Francis is concerned with issues 'unheard of until a few years ago,' such as the 'widespread practice of cohabitation, which does not lead to marriage and sometimes even excludes the very idea of it, same-sex unions between persons who are, not infrequently, permitted to adopt children' and 'a culture of non-commitment.'


Questionnaire: The Vatican has sent out the survey to all parishioners as well as bishops and theologians


Also to be addressed will be 'forms of feminism hostile to the Church,' 'single-parent wombs for hire and new interpretations of what is considered a human right.'

The document notes that even within the Church, 'faith in the sacramentality of marriage and the healing power of the confession show signs of weakness or total abandonment'.

The move has already been welcomed by some as 'an outstretched hand' to dissidents.

Chicago's archbishop Cardinal Francis George, said: 'The Vatican under Pope Francis seems to be offering an outstretched hand to the people of the church, but even more so, the Vatican is encouraging the bishops to be listeners to the voice of the people.'

SOURCE:Home | Mail Online

More...




kama huku ndio tunapoelekea, adhabu ya Mwenyezi Mungu haiko mbali.




Mkuu mwenye kutenda mema azidi kutenda mema, na mtenda mabaya azidi kutenda mabaya
 
IGWE

IGWE

JF-Expert Member
Joined
Feb 3, 2011
Messages
8,659
Likes
2,762
Points
280
IGWE

IGWE

JF-Expert Member
Joined Feb 3, 2011
8,659 2,762 280
Inatisha aisee! Ifikapo mwaka 2050, Bunge litapitisha sheria kwamba anayepinga ushoga na usagaji atahukumiwa kifungo kisichopungua miaka 10.! Sasa hivi naona kama vile mazoezi makali yanafanywa ili watu wazoee ushoga na usagaji na kuacha kuupinga!
Natamani haya mambo yakitokea niwe nimekufa,.......agrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr..puuuuuuuuuuuuuuuuuuuf
 
Eli79

Eli79

JF-Expert Member
Joined
Jan 9, 2013
Messages
21,475
Likes
15,610
Points
280
Eli79

Eli79

JF-Expert Member
Joined Jan 9, 2013
21,475 15,610 280
mungu aniepushie mbali mimi na kizazi changu.....
Ombi lako ni ombi langu, Mungu akiepushie kizazi changu na dhambi/aibu hii!
Sijui hata nitaiweka wapi sura yangu nikisikia mwanangu/kaka yangu kaolewa!
 
Eiyer

Eiyer

JF-Expert Member
Joined
Apr 17, 2011
Messages
28,271
Likes
4,048
Points
280
Eiyer

Eiyer

JF-Expert Member
Joined Apr 17, 2011
28,271 4,048 280
Mkuu heshima kwako hata me ndio sala yangu kila uchao, mungu anilinde na familia yangu na huu upuuzi unaotetewa na hii kitu inaitwa haki za binadamu nachukia sana
Lakini si tulishaongea kuhusu hiyo avatar yako?
 
Eli79

Eli79

JF-Expert Member
Joined
Jan 9, 2013
Messages
21,475
Likes
15,610
Points
280
Eli79

Eli79

JF-Expert Member
Joined Jan 9, 2013
21,475 15,610 280
Sasa hivi ukianza uhusiano na mdada swali la kwanza ni je, huyu hajaliwa nyuma bado? Nadhani by 2050 itakuwa dili sana kupata mdada asiyeliwa nyuma, smfh!
 
mwekundu

mwekundu

JF-Expert Member
Joined
Mar 4, 2013
Messages
20,889
Likes
10,097
Points
280
mwekundu

mwekundu

JF-Expert Member
Joined Mar 4, 2013
20,889 10,097 280
bora kubambikiwa watoto kuliko upuuzi huo hapo!!
 
Me370

Me370

JF-Expert Member
Joined
Mar 10, 2008
Messages
994
Likes
8
Points
0
Me370

Me370

JF-Expert Member
Joined Mar 10, 2008
994 8 0
Sijui ni mimi tuuu lakini ndani ya moyo wangu naona Bora ya mwanamke anayetoka na mwanamke mwenzake kuliko Mashoga...............

Mashoga yananitia KINYAAAAA.

Maoni yangu tu....
 

Forum statistics

Threads 1,250,637
Members 481,436
Posts 29,740,013