Don't Give up!


imma.one

imma.one

JF-Expert Member
Joined
Sep 10, 2011
Messages
545
Likes
5
Points
35
imma.one

imma.one

JF-Expert Member
Joined Sep 10, 2011
545 5 35
Giving up is not always shows that you weak.
Somtimez giving up it shows how strong you are that your able to give up,for thngs tht your sure it will hurt you a lot.
 
K

Kima mdogo

JF-Expert Member
Joined
Sep 17, 2011
Messages
303
Likes
0
Points
0
K

Kima mdogo

JF-Expert Member
Joined Sep 17, 2011
303 0 0
umenena ukweli 100%. Thanks
 
Mwita25

Mwita25

JF-Expert Member
Joined
Apr 15, 2011
Messages
3,839
Likes
24
Points
0
Mwita25

Mwita25

JF-Expert Member
Joined Apr 15, 2011
3,839 24 0
Giving up is not always shows that you weak.<br />
Somtimez giving up it shows how strong you are that your able to give up,for thngs tht your sure it will hurt you a lot.
<br />
<br />
Good advice but poorly presented much to its vagueness. All I found is a long sentence replete with misspelled words.
 
Amyner

Amyner

JF-Expert Member
Joined
Jul 13, 2011
Messages
2,403
Likes
64
Points
145
Amyner

Amyner

JF-Expert Member
Joined Jul 13, 2011
2,403 64 145
&lt;br /&gt;<br />
&lt;br /&gt;<br />
Good advice but poorly presented much to its vagueness. All I found is a long sentence replete with misspelled words.
<br />
<br />
Lol! U had to hit right at the spot! Mh.
 
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined
Apr 16, 2011
Messages
16,243
Likes
318
Points
180
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined Apr 16, 2011
16,243 318 180
Good advice but poorly presented much to its vagueness. All I found is a long sentence replete with misspelled words.

Mwita25 Utafakari wako wa juu saaana.... But sometimes i wonder what goes in that Miscellaneous great mind of yours.....
 
jockey emmanuel

jockey emmanuel

JF-Expert Member
Joined
Mar 23, 2011
Messages
330
Likes
2
Points
0
jockey emmanuel

jockey emmanuel

JF-Expert Member
Joined Mar 23, 2011
330 2 0
Dic topic imekuja @ da ryt tym...yah!shit happens...mostly in relationships,u juc giv up on t cz t daznt work out or t znt god's will....n esp wen u realyz dat t has hurt u alot....
 
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2011
Messages
27,735
Likes
2,004
Points
280
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2011
27,735 2,004 280
mpaka hapa sijajua kinaongelewa ni maana naona kizungu tu na wengine good advice naomba mkuu imma.one unitafsirie na mimi nielewe samahani kwa usumbufu..
 
NGULI

NGULI

JF-Expert Member
Joined
Mar 31, 2008
Messages
4,811
Likes
37
Points
145
NGULI

NGULI

JF-Expert Member
Joined Mar 31, 2008
4,811 37 145
Mwita25 Utafakari wako wa juu saaana.... But sometimes i wonder what goes in that Miscellaneous great mind of yours.....
<br />
<br />





Utafakari gani wa juu hapo sasa? Tena umeongeza na kivumishi (saaana). Hizi ni quote za kutiana moyo. Badala ya kupinga na kutupia maneno magumu uonekane unajua lugha ni vizuri kusema Hapa iko hivi ila ilitakiwa iwe hivi na ndio namna ya kujifunza. Sio kupinga na kukimbia inaonekana unataka kuonyesha unajua zaidi na ni ugonjwa wa ubinafsi uliokomaa.



ut
 
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2010
Messages
169,611
Likes
634,716
Points
280
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2010
169,611 634,716 280
mimi huyu mwita25 sioni la kumjibu............au kujibizana naye.........................naona ana lake jambo................................looking for a fight.............that is what he is.................
 
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2010
Messages
169,611
Likes
634,716
Points
280
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2010
169,611 634,716 280
giving up or not giving up depends on circumstances presented in every situations............................there situations where giving up is tantamount to being reduced unto a quitter.......but sometimes is strategizing to fight for what you believe in............ the next time around.......
 
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined
Apr 16, 2011
Messages
16,243
Likes
318
Points
180
AshaDii

AshaDii

Platinum Member
Joined Apr 16, 2011
16,243 318 180
Utafakari gani wa juu hapo sasa? Tena umeongeza na kivumishi (saaana). Hizi ni quote za kutiana moyo. Badala ya kupinga na kutupia maneno magumu uonekane unajua lugha ni vizuri kusema Hapa iko hivi ila ilitakiwa iwe hivi na ndio namna ya kujifunza. Sio kupinga na kukimbia inaonekana unataka kuonyesha unajua zaidi na ni ugonjwa wa ubinafsi uliokomaa.
Hapa jamvini kuna wakurupukaji saana iwe CDM ama CCM&#8230;. Mwita25 Post zake zinaboa NDIO in most cases na anapenda saana drawing attention thru rattling&#8230;. Iwe kwa Mods ama Members... na anafanya hivo dhahiri kabisa kua he knows what anafanya...(Of which most members hua wanampa bila wao wenyewe kujua kua that is what Mwita wants) Of course niliposema kua anaonekana kua na Utafakari wa juu, sikua na maana/lenga from what he has said about this Thread&#8230;. But from various posts of his&#8230; Kama kweli wamfuatilia (kama ninavomfuatilia toka ani challenge) You will note kua He is intelligent&#8230; BUT the problem lies only the way he applies HIS intelligence&#8230; He is Soooo CRUDE!!! Siwezi sema kua sababu siwakubali CCM basi member ama mtu yeyote akiongea in that line kua basi hana akili... NO! Na one thing you should note about me&#8230;. Naweza nisimkubali mtu&#8230;. BUT sifa yake kama anastahili nampatia&#8230; Hivo Back to the post&#8230; I meant exactly what I said&#8230;. Na ndo maana nika point out kua akili yake iko misllaneous.... A misllaneous mind inahitaji mtu ambae anajua nini anafanya.... Na Mwita25 knows exactly what he is doing.... Thou just my IMO....
 

Forum statistics

Threads 1,238,361
Members 475,924
Posts 29,318,215