Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Nasikia kuna mpango wa BRT Arusha na kuna ppp ya Arusha Kilimanjaro dual carriageway wapo very slow wakati nasikia mpaka pesa zilishatoka!
Ile project ya njia 4 nilisikia ilitakiwa kuwa loan ya JICA

Hivi hiyo hapo ndo render ya MKICC
 
Kunyaland slum culture is a genetic defect and blood transmitted curse, doesn't matter whether the land is vast or scarce, cheap or dear the culture must prevail, mlilogwa na nani?


View: https://x.com/i/status/2058799307327684760
Nyamwezi, you calling those houses slums but calling these ones slums too is where you draw the line. This is your city Mbeya. Slums everywhere you look, just like your glorified fishing village Dar
 
Mmeona NSSF imejenga jengo naislum eti na nyie mnataka kuoutshine by building 30 billion building, what's wrong with you people!
Exactly, you envy us to a point you are building hereโ€ฆCalm down, you are not as relevant as you think..in any case yโ€™all be playing that game like with the SGR,Bagamoyo Port etc.. we just donโ€™t look south for inspiration. Stop projecting your own flaws..
 
Does that Nyamwezi even know how long that NSSF project has been in the pipeline?
 
Again, I am certainly considering that the priority shouldโ€™ve been salvaging the residents from high levels of impoverishment around that poor facility.
Gears changing now ๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚
Desperate Nyamwezis are a joy to engage
 
Mmeona NSSF imejenga jengo naislum eti na nyie mnataka kuoutshine by building 30 billion building, what's wrong with you people!
Bongolala, do you know how long this building has been in the pipeline?

Your worry should have been why your pension scheme chose to build in Nairobi and not Dar slum
 
Usiumie Sana Watchman, huu uwanja ukiisha tutakuita ufanye KAZI ya Ulinzi hapo.

Roof installation ongoing.

View attachment 3595308View attachment 3595309
I am so thrilled all the counties in Kenya will have such stadiums. I don't think there's a county in Kenya not building a stadium. Wenzetu wamekwama na viwanja za 60s across the country and they still believe we are on the same page on matters sports
 
Hehehe....I knew you got nothing under your sleeves. Ni pang'ang'a na kelele mingi tu
Hii hapa nyingine, je maumivu bado yapo au umepona. Siku nyigine acha kuleta picha ya 2009. This is 2026 now.
Lakini tunashukuru umetukumbusha past

 
Try to copy this if you can, sababu mmekua kero! Try this one
 
Why would a child atoke home mchafu na pekupeku?
Mbona hujawahi ona mtoto ya Raila, Uhuru, Ruto ama Kibaki akipotea?

Njaa, nothing else ๐Ÿšฎ
Why would a child atoke home mchafu na pekupeku?
Mbona hujawahi ona mtoto ya Samia, ********, Kikwete ama Mkapa akipotea?

Njaa, nothing else

Ona sasa njaa ilivyokithiri


 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn moreโ€ฆ