Battle: Dar es Salaam vs Nairobi

Najua wakenya wote mnateseka mkiona maendeleo ya Tanzania. 🤣🤣 we are your biggest threat.
Kwa wasomi wa psychology, wanaelewa mambo ya projective identification ama projection, where someone attributes their own emotions, thoughts, or feelings to another person. Huyu hapa anajiona mjanja sana. Tulia bro don’t take it too personal 😂
 
Unaongea maneno kibao naakati ukweli unaeleweka 🤣🤣
 
Also ask him if opening and closing matches will be held in a stadium surrounded by uswazi hovels 😂😂View attachment 3235903
Also ask him if opening and closing matches will be held in a stadium surrounded by uswazi hovels 😂😂View attachment 3235903
Ask him if he believe that opening and Closing matches will be held in a bush where there are no roads.
They know, it’s just too bitter of a pill to swallow
 
And they haven’t taken the pictures at an angle like some other people with photo cropping skills😂
Alafu wanadnganywa ati hii kitu ni 25% complete😂😂😂.

Foundation ya stadium haijaisha lakini wanadanganywa ati stadium iko 25% complete😂😂.

 
With Good reason , what happened to that unfortunate wretched sub_standard port constructed in a God forsaken ghost haunted shores of west Indian ocean? Constructed by Chinese aid nonetheless.
They said it was meant to transship cargo from all the seven seas to Zanzibar,
However,the very last time we checked it was ferrying donkeys to the eastern seas and the red sea.
No one talks of it anymore I wonder.

Kitu Gani kimeikumba bandari fukara ya Lamu ? Msijifanye mnajisahaulisha
 
Ndovu mweupe. 🤣🤣🤣 na sasahivi bandari ya bagamoyo itajengwa, ikikamilka basi jamaa watatumia lamu port ku dive kama pale forozani Znz wanavyopiga makachu. 🤣🤣🤣
 
Wanatupigia kelele na stadium yenye hata haitakuwa na seats alafu baadala wachore circle in the middle of the pitch hao wamechora octagon😂

View attachment 3235885
That circle is a structure of a Benzene ring,
Ulivyo kilaza unadhani uwanja utajengwa at the cost of $120m without modern amenities? Are all Kunyans this stupid ?
Nlidhani ni pesa tu huna, kumbe hata akili huna. Young man.
 
hana akili huyo, kama waliyajua haya buguruni kwenda ilala unaeka njia moja ya magari walitegema nn, yani wanaruka mkojo wanakanyaga mavi, badala kufkiria namna ya kupunguza foleni wao ndio kwanza wanatengeza foleni ili wapige pesa, highway kama pugu road tunaenda kurudua makosa ya kujenga barabara mbili za magari ya kawaida hehehe haya sie tupo

kapewa uwaziri juzi sasa kashakua chawa pro max ultra 😂😂😂😂😂🙌🏻🙌🏻🙌🏻
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…