Airtel will be another tragic failure of President Magufuli

Airtel will be another tragic failure of President Magufuli

What action should the current government take other than negotiations since errors were done by the past governments?

Keep on hoping for disgracing results, but what is obvious is the fact that such purposeful stupid errors will not take place again in Magufuli's regime.
So let Airtel be and be more careful with future investors!
 
Hoja hafifu? Kwamba Rais sio mwanasiasa kama unavyotaka tuamini?
Rais ni mwanasiasa mahiri ambaye amrweza kuwafanya wapinzani kuacha kunadi Sera zao na badala yake wanampa umaarufu na kusaidia kujenga agenda zake za kuijenga Tanzania mpya.

Kwa mfano kuzuiwa upinzani mikutano ya majukwaani, kunawapa nafasi wananchi kutumia muda wao vizuri kwa maendeleo yao. Matokeo yake ni upinzani kutumia muda wao na rasmali zao kulalamika badala ya kushughulikia masuala ya chama na Taifa.
 
Well it is a point of discussion,and it is also in my opinion that this will be futile and tragic as we have seen in the previous attempts by this regime to negotiate.I believe JPM as the HOS has to worry more about giving us tangible results instead of mocking himself through his public announcements which end to nothing but disgracing conclusions which negatively affect our country in the eyes of investors both local and foreign.

If you think my attitude is wrong then think twice.Let him prove us wrong on this one and get Airtel back to TTCL if it is all they can and at least we will have something to brag about.
Prove how and when did we lose in negotiations
 
Am on front chair inside of marvelous sitting rum watching ze show.....
 
Kwahiyo ndugu hata tukishindwa ni hakuna shida muhimu tumejaribu duh....
Kwa iyo wewe ungeona na ungeacha tu huo ubaradhuli waliofanyia watozwa kodi wa kawaida wa Tz uendelee pasipo kusahihishwa, kulipwa wala kurekebishwa.
Pumbavu
 
Hii awamu ingeanza hapo walipoanza kutawala,badala ya kufukunyua mambo ya miaka 20 iliyopita,
serikali haikosi pesa za kuanzisha ama kuiendeleza TTCL MOBILE ikawa kampuni kubwa ya kupigiwa mfano,kuliko kupoteza mda kuhangaishana na hawa celtel,
Zitto akukosea aliposema ni mijitu yenye wivu na mishamba, worst wao ni kuharibu na awajali athari zake.

Kwa mfano hakuna mtu aliesema uanzishwaji wa IPTL ulikuwa sahihi morally but legal miaka ishirini baadae baada ya kuona mambo yamebadilika jamaa wamekuja na new terms ambazo fair. Hata kama ulikuwa na hasira let it go kutokana na kwamba risk assessment zako zinakwambia ukizima hiyo mitambo na wewe auna capacity unawatesa wengi for no reasons. Nope zima waache waumie.

Sasa wanaamia Airtel wamekazana na ukiwasikiliza unachoona ni wivu tu unaosukumwa pamoja na tamaa zinazosukumwa strategic importance zao ilihali tayari wameonyesha hawana specialized knowledge ya kuendesha shirika la simu na kulikuza vinginevyo wangefanya. Kwenye fikra zao wakichukua Airtel itawaongezea numbers of users na kuanza kupata, lakini awajali nitty gritty parts za kuendesha shirika lisimame vinginevyo wangefanya.

Yaani hawa jamaa wanaharibu uchumi ata sielewi hizo source zao makusanyo kama ni valid. So pathetic watapotezea watu kibao kazi baada ya miaka michache tu na kuliuwa hilo shirika.

Worst hakuna hata watu wanaofanya scrutinization ya TTCL kama wanauwezo wa kuendesha hilo shirika kutokana na uwezo wa entrepreneurship hii aisee hii nchi ni shida sana kuishi viongozi awajali athari za maamuzi yao wala awayapimi ni mimi nataka kutokana na mamlaka yangu na hasira zangu salalee.
 
Sijajua maana ya Majadiriano na Mwizi,

Umesema Mwizi, Mikataba ya kuhuni, na mmetamka wazi Airtel ni yetu, unajadiri nini watu ambao sio yao? Umetamka wazi ni wezi.

Tumeshawazoea na kiki zenu
Hatuongelei wizi wa kipumbavu wa kuiba kuku au chenji kadhaa hapo ulipo.
Huu ni wizi watu wanacheza na sheria na intelligence. Huu uwizi huwezi kuukabili kifara kama jungle justice, they're not in your jungle shithole.
Mungu wangu watanzania ni wapuuzi to this extent
 
Watu wanatuweka kwenye matatizo halafu muda ukifka wanasema tumeibiwa sana, tumeingizwa mkenge na kauli nyingine kama hzo embu tuone waliotuweka kwenye hayo matatizo wakichukuliwa hatua kwanza ndo maongez na majadiliano yafuate maana hata hayo majadkliano yanaweza yasiwe na tija au yakawa nayo bt japo watakua wamethubutu kuchukua hatua
Watu gani? Magufuli alikuwa kiongozi enzi hizo? Hakuwa na uwezo wa kuingilia vitu havimuhusu wala hajaombwa.
Sasa he has that authority, he is facing those embezzlement activities that took place when he had no say over them, kwanini mnamkatisha tamaaaa? NDIO MAANA MNAPIGWA RISASI.
Kwa iyo mnaona ni bora ashuhudie huo uozo alioonyeshwa na TISS asifanye kitu auweke chini ya kapeti ili huo uhuni uendelee na uhuni mingine uendelee kuja na iendelee kuwa entertained, to what ends, demolition of common mwananchi? Because it is his/ her tax thrown around like nothing and people are striving. Wtf?
 
It is another morning in a nation where wonders never cease;

Interestingly,Dr.Mpango has said it all;
They are going to the negotiating table to discus the future of Airtel which used to be so many companies,and we all know what usually happens when this regime goes to the negotiating tables,We lose!
It is not yet time but for sure we need results and so far all that we see is some kind of instability.

What are you negotiating with the thieves as you claim,Is it another Makanikia ya Acacia Saga?

Any way All the best on this one,

PBK
I think u don't know what exactly the government wants on Airtel and thus do not express ur feelings, emotions or even ur negative thinking believing that would happen the same.

The government aims at recovering on its shares resulted from manouvers made by government official and not to an invester who is innocent.

Apart from that, u don't know the in and Out and therefore u better be quiet unless u hv the whole report or information be based in the truth
 
Bad move driven by emotions and appetite to prove others especially predecessors wrong
Weren't the predecessors wrong? Shouldn't he take action to correct the predecessor mistakes. Why? Were they your gods? You looted and faked certificates like it was your grandmothers house, you feeling the pressure now you miss old good times with your predecessor god.
Die
 
Corruption corruption,that was everything in yester regimes,before going out calling multinationals,thieves,the corrupt officials must be jailed first,
We can not continue saying,you know this contracts,and regulation were violated,in the past regimes,and these companies are stealing our resources,while you have not tried,convict,and jail your corrupt officials,
What Maghufuli and company,should do is,first arrest all officials who were involved,try,them,get a conviction,send them to jail,then we can face these multinationals,and say look here guys,the officials,you dealt with are in jails,let's go through these contracts again
You can not just arrest them niga, they have the advocates that knows their right and the law loopholes used in theft.
It is approached differently from the common kibaka au jambazi wa mitaani.
 
Hii awamu ingeanza hapo walipoanza kutawala,badala ya kufukunyua mambo ya miaka 20 iliyopita,
serikali haikosi pesa za kuanzisha ama kuiendeleza TTCL MOBILE ikawa kampuni kubwa ya kupigiwa mfano,kuliko kupoteza mda kuhangaishana na hawa celtel,
Unajuaje haikosi hizo Pesa
 
Corruption corruption,that was everything in yester regimes,before going out calling multinationals,thieves,the corrupt officials must be jailed first,
We can not continue saying,you know this contracts,and regulation were violated,in the past regimes,and these companies are stealing our resources,while you have not tried,convict,and jail your corrupt officials,
What Maghufuli and company,should do is,first arrest all officials who were involved,try,them,get a conviction,send them to jail,then we can face these multinationals,and say look here guys,the officials,you dealt with are in jails,let's go through these contracts again

That is the problem we have 'we have our ways' the very first thing that Magufuli did is to remove them from their positions! you know what happened?? some are still blaming him

nothing that he will do will be accepted by all, we are nagging! complaining and we never appreciates

Previous Govt did nothing on contracts we didnt even hear things like this! the govt was sleeping by then

Lets assume that his capacity have reached at this level....lets appreciate it them, why? at least he is doing something that previous never tried

The standard that you are setting might be high to him!!!( though he can), for this 'little thing' ( in your eyes) that he is doing just give him kudos
 
So let Airtel be and be more careful with future investors!
Wow, OMG. This is the dumbest shit. Seeing a mistake that was done a while ago and let it be, and take care of the future.
No wonder we are the poorest nation, because this is a mindset to majority of African men. Avoiding responsibility. God help us.
 
It is another morning in a nation where wonders never cease;

Interestingly,Dr.Mpango has said it all;
They are going to the negotiating table to discus the future of Airtel which used to be so many companies,and we all know what usually happens when this regime goes to the negotiating tables,We lose!
It is not yet time but for sure we need results and so far all that we see is some kind of instability.

What are you negotiating with the thieves as you claim,Is it another Makanikia ya Acacia Saga?

Any way All the best on this one,

PBK
We can't afford to lose investors just because of the previous regimes messes.
If whenever there are issues we act impulsively who is gonna lose? Is it not our country?

Notwithstanding, It is the Airtel themselves who have requested for an audience with the Government on the issue so as to solve it amicably on which we in JF have no privy to what they are going to come out with.
Let's be patient.
Blame game won't help us. Let's put things right and move on.
 
The cost of finger pointing to Multinationals is very high comparing with yester regimes
 
What action should the current government take other than negotiations since errors were done by the past governments?

Keep on hoping for disgracing results, but what is obvious is the fact that such purposeful stupid errors will not take place again in Magufuli's regime.
We are like our minds at last are at lest. To negotiate with someone whom you have publically announced him/her as a thief is un acceptable. Since we have a TTCL, and Airtell emerged through TTCL(capitals?), then TTCL has to take over and run the business under their principles.
What we're seeing on Airtel saga will soon abrupt on Star media with TBC, it is a matter of time.
 
Back
Top Bottom