Airtel will be another tragic failure of President Magufuli

Airtel will be another tragic failure of President Magufuli

Nimeuliza mpaka sasa sijaona jibu.

Nani kasaini makubakiano kwa niaba ya serikali? Kama serikali imetapeliwa, kwa nini waliosaini mikataba kwa niaba ya serikali hawashitakiwi na hawawajibishwi?
Umeuliza swali zuri. Nivizuri nao WAWAJIBISHWE.
Tatizo laweza kuwa hili {LABDA} linagusa nyaya zingine ambazo ni high voltage/Zenye nguvu kuu ya umeme!!!
 
Businesses should be allowed to go on without all these disruptions. Anyone who has tried their hand in business will agree with me that keeping a business afloat in a competitive market is already a full time job even without government interference.

Celtel/ Airtel is a done deal and should be left alone. Rome was not built in one day, and neither was it built by one government. Each succesive [Roman] regime took from its predeccesors and moved ahead, not backwards - to purputedly correct historical wrongs. The people who were around during divestiture of celtel from ttcl made decisions that were valid in the circumstances obtaining at that time. They were operating with parameters provided to them and under scrutiny of relevant authorities at that time.

What Tanzania needs is more investment, and not scaring away of potential investors, who are already lookin with horror at what happened to Dangote (USD 500M), Acacia (USD 4B), Bagamoyo Port Project (USD 10B), Central Line Project (USD 7.6B) and now Airtel. FDI is the sweetest thing any country in its right senses will try to attract. It brings in new capital to an economy and kick starts multiplier effects within local industries, creating new demand and exponential economic growth. The sum of the parts is greater than the whole.

Finally, there is nothing to be gained by reattaching Airtel to TTCL. Airtel business will stagnate and suffer a long painful death. TTCL's own capital will be eroded as it tries to keep the newly appropriated company afloat in a very red market.
I concur with you totally.
 
Umeuliza swali zuri. Nivizuri nao WAWAJIBISHWE.
Tatizo laweza kuwa hili {LABDA} linagusa nyaya zingine ambazo ni high voltage/Zenye nguvu kuu ya umeme!!!
Kea hiyo ndiyo kusema kuna maigizo mengi sana kwenye hili zoezi zima?
 
Kea hiyo ndiyo kusema kuna maigizo mengi sana kwenye hili zoezi zima?
Sijasema kuna maigizo na usaniibali nilikuwa nkijibu tu jinsi ulivyouliza kama kuna waliohusika kwa nini wasiwajibishwe?
Nakupata sana Al Watan the critical thinker and inquisitive guy.
Umepote sana mkuu.
 
Sijasema kuna maigizo na usaniibali nilikuwa nkijibu tu jinsi ulivyouliza kama kuna waliohusika kwa nini wasiwajibishwe?
Nakupata sana Al Watan the critical thinker and inquisitive guy.
Umepote sana mkuu.
Sasa kama waliosaini mikataba kwa upande wa serikali hawafanywi lolote, kwa nini wananchi tusione kuna maigizo hapa?
 
Sasa kama waliosaini mijataba kwa upande wa serikali hawafanywi lolote, kwa ninibwananchi tusione kuna maigizo hapa?
Nakupata.Mkuu.
Ngojatusubiri naamni matokeo ya maongezi yao yatakuwa mazuri. Waziri Mpango alisema yale waliyoyagudua katikaripotiyao ya uchunguzi nimadudu mabaya sana.Tusubiri tusikie.
 
Nakupata.Mkuu.
Ngojatusubiri naamni matokeo ya maongezi yao yatakuwa mazuri. Waziri Mpango alisema yale waliyoyagudua katikaripotiyao ya uchunguzi nimadudu mabaya sana.Tusubiri tusikie.
Wahenga walisema mbio za sakafuni huishia ukingoni.

Na pia za mwizi ni arobaini.
 
It is another morning in a nation where wonders never cease;

Interestingly,Dr.Mpango has said it all;
They are going to the negotiating table to discus the future of Airtel which used to be so many companies,and we all know what usually happens when this regime goes to the negotiating tables,We lose!
It is not yet time but for sure we need results and so far all that we see is some kind of instability.

What are you negotiating with the thieves as you claim,Is it another Makinikia ya Acacia Saga?

Any way All the best on this one,

PBK
Hivi hii kitu ilishia wapi ?
 
Kabudi kamuuza sana Jiwe .

Hii nji imejaa majuha watupu...........!!!!Jitu lina elimu ya Professor lakni linafanza mambo kama mwalimu wa kindergarten !!!!!Hivi Kabudi kama mwanasheria gwiji alikuwa wapi wakti Serikali ya CCM ikiingia mikataba hii ya kihuni??Mkataba ukisha saini na kufunga imekwisha......!!
 
Back
Top Bottom