Waafrika Kusini ni watu katili kuliko mnavyodhani

Waafrika Kusini ni watu katili kuliko mnavyodhani

FROM A SOUTH AFRICAN

Dear Neighbour from Africa & Other Parts of the World

We have travelled the world and have not found one country that allow s the floods of humans across its borders as South Africa is experiencing. Even in wartorn part like Syria, Ukraine, Yemen and Somali.

We were 7 million people in Johannesburg City in 2011; today we have an estimated 13 million. Of course our infrastructure and services must collapse.

If you were quite prepared to disrespect the first Law of the sovereignty of our country why should you respect the rest of our laws?

We have just come out of an oppressive bloody Apartheid system while you North of the Limpopo had been enjoying freedom since 1960, 1975 and 1981 respectively.

We remember those proud milestones. But we are all still developing countries and our development must be impeded with so many strangers and illegals in our midst.

In Johannesburg alone you have taken over entire suburbs: Yeoville, Berea, Bez Valley, Turfontein amongst many. You have even moved into rural parts of our country that have 80% unemployment; and there are no visible signs that you have jobs either. But there are signs of drug-dealing, prostitution and other criminal acts that you conduct- sometimes in cahoots with desperate locals.

Your presence at this moment in our history is most destructive and destabilising to our country and our citizens.

Yes, we want to be proudly part of the geographic construct called Africa but we are as different from one another as Kenyans are from Nigerians, Ivorians from Chadians etc.

We recently received a story from the archives of teachers at a school in Cape Town. During the World Cup a group of primary school kids from different African countries north of the Limpopo were having a bloody fight in a suburb in Cape Town, South Africa/Azania, over a soccer match and one was stabbed to death and some others hospitalised. Those were kids between 9 and 11 years. They disliked one another's countries and at the same time felt that they did not really belong in SA.

We are pleading with you to return to your home countries- as our King Goodwill and many other great leaders have asked. Go and build up those countries so that we can all live in economic, social and political prosperity and peace -as neighbours. The genocide in this corner of Africa will be far worse than what happened in Rwanda in 1994. Then the entire continent will be condemned to ashes. Is that what you want?

Our people built this country with their blood and tears, but built it we did. For you to come here and take jobs at cheaper rates, use and abuse our scarce resources (schools, hospitals, shelters, clinics, parks, streets- even our churches and shacks and open spaces to live in while shops are literally running out of food) and further add to already high crime rates, IS WRONG and IMMORAL. South Africans not fully employed or who were found guilty of crimes, were recently repatriated from Nigeria and rightly so.

Our people are preparing for war against all foreigners (from Bulgaria to Pakistan and Bangladesh to Africa north of the Limpopo) and we are all very scared. Please GO HOME and BUILD Africa. Millions will die if you don't. This we can guarantee.

Good luck with your return

Patriotic Movement
Pan Local Forum
Unemployed Workers Forum
Anti-Crime Movement
And others.

Du mmejipanga eeee
 
huna ustaarabu we jamaa,, hivi ukiongea kawaida utapungukiwa nini? hadi ujibu utumbo mijitu mingine bana.!!!!!

Wewe utakua panya road Mkuu tatizo lenu hamna elimu.

Wewe sijui kama umefika hata darasa la saba?

Njoo nikupe hela uka some QT huja chelewa mkuu
 
Achana na mtoto wa mama huyo...hawa ndio wanaovaliana blauzi na dada zao...wanadhani maisha kila siku mama atamuwekea chakula kwenye hotpot...pumbavu sana....

Tatizo huna elimu acheni wezi rudi shule huja chelewa mkuu
 
Wewe big out ni ---- sana, umenikera sana unadhani watu wote ni watoto wa mama kama wewe kila kitu wanatafuniwa ? Unadhani watu wote wanaozamia hawajasoma shule? Acha chuki

Mtu alo soma anazamia?wezi kama nyinyi ndio mnazamia bila passport rudi kwenu uje ujiunge na panya road wezako.

Wewe kibaka kuna mswada wa cyber crimes tunauleta kwaajili yenu vibaka kama wewe.

Leo hujakwenda ladies bar kwa machafuchafu wezako?
 
Hivi wewe unanijua vizuri mimi? Kweli we ni mjinga na limbukeni wa hali ya juu,ingelikuwa unanijua ungeweza kutamka huo upuuzi wako,umekuwa mungu wewe wa kumjua mtu kwa ID tu? Huo ushamba umekuzidi sana,wewe unatumia ID ya Copenhagen kwa hiyo unataka humu wakujue kuwa upo Denmark? Wewe ndo unaboa sana na siyo mimi,halafu unaonekana kabisa kuwa we ni mshamba sana,pamoja na kuwa huko denmark unaona mi ni ndoto kuzamia south africa na shida zote nilizopata,you're more than a stupid,ukome kabisa kupiga ramli kwa kuhisi watu ujinga,na wewe tutajuaje kama kweli upo Denmark au kimanzichana? Unaonekana umetoka kwenye familia ya wachawi wewe si bure,unajaribu kunihisi mimi wakati natumia nuru na wewe unatumia giza,pole sana na IQ yako ndogo.

Akujue kwa sababu ipi ya msingi wewe ni kibaka nani asie kujua?

Nenda kazamie ulaya wakule tigo ndio kilicho baki kuiba itakuwa ngumu kuna TV maduka yote.

Watanzania hawaji south kuna machafuko sasa utamkaba nani bibi yako?

Siku hizi nasikia mnalala kwenye magari pale kwa manila
 
Siungi mkono maauwaji yanayotokea south Africa,ninapinga kwanguvu zote ila tusigeneralized kwamba all south Africans are bad people.some are good ones.
 
FROM A SOUTH AFRICAN

Dear Neighbour from Africa & Other Parts of the World

We have travelled the world and have not found one country that allow s the floods of humans across its borders as South Africa is experiencing. Even in wartorn part like Syria, Ukraine, Yemen and Somali.

We were 7 million people in Johannesburg City in 2011; today we have an estimated 13 million. Of course our infrastructure and services must collapse.

If you were quite prepared to disrespect the first Law of the sovereignty of our country why should you respect the rest of our laws?

We have just come out of an oppressive bloody Apartheid system while you North of the Limpopo had been enjoying freedom since 1960, 1975 and 1981 respectively.

We remember those proud milestones. But we are all still developing countries and our development must be impeded with so many strangers and illegals in our midst.

In Johannesburg alone you have taken over entire suburbs: Yeoville, Berea, Bez Valley, Turfontein amongst many. You have even moved into rural parts of our country that have 80% unemployment; and there are no visible signs that you have jobs either. But there are signs of drug-dealing, prostitution and other criminal acts that you conduct- sometimes in cahoots with desperate locals.

Your presence at this moment in our history is most destructive and destabilising to our country and our citizens.

Yes, we want to be proudly part of the geographic construct called Africa but we are as different from one another as Kenyans are from Nigerians, Ivorians from Chadians etc.

We recently received a story from the archives of teachers at a school in Cape Town. During the World Cup a group of primary school kids from different African countries north of the Limpopo were having a bloody fight in a suburb in Cape Town, South Africa/Azania, over a soccer match and one was stabbed to death and some others hospitalised. Those were kids between 9 and 11 years. They disliked one another's countries and at the same time felt that they did not really belong in SA.

We are pleading with you to return to your home countries- as our King Goodwill and many other great leaders have asked. Go and build up those countries so that we can all live in economic, social and political prosperity and peace -as neighbours. The genocide in this corner of Africa will be far worse than what happened in Rwanda in 1994. Then the entire continent will be condemned to ashes. Is that what you want?

Our people built this country with their blood and tears, but built it we did. For you to come here and take jobs at cheaper rates, use and abuse our scarce resources (schools, hospitals, shelters, clinics, parks, streets- even our churches and shacks and open spaces to live in while shops are literally running out of food) and further add to already high crime rates, IS WRONG and IMMORAL. South Africans not fully employed or who were found guilty of crimes, were recently repatriated from Nigeria and rightly so.

Our people are preparing for war against all foreigners (from Bulgaria to Pakistan and Bangladesh to Africa north of the Limpopo) and we are all very scared. Please GO HOME and BUILD Africa. Millions will die if you don't. This we can guarantee.

Good luck with your return

Patriotic Movement
Pan Local Forum
Unemployed Workers Forum
Anti-Crime Movement
And others.
Shame on you ,you are so stupid you doesnt know your history.the time of white rule people from other provinces were not allowed to come to JHB unless you have a special permit ,after 1994 you were allowed to move free so all foolish zulus including you from KZN started to come to JHB in huge number you started to build mkukus all over JHB and many of you stays in dirty and over clouded hostels like animals ,there is no rubbish tribe like zulus include your king .zulus are lazy and have not been to school .come i m here waiting for you
 
Ikitokea south Afrika wanasema ni wasouth hao,ingetokea misri ingesemwa ni waislamu,kuchunwa ngozi ikitokea mbeya wanasema watu wa mbeya ovu likitokea unguja wanasemwa waislamu dah''''"

Akili ya wagalatia ipo mndukuni
 
Inapokuja kwenye haki lazima isemwe ona hii!;-
Nyerere alianza, akafuatiwa na Kenyatta na akamaliza Idi Amin kuwatimua na kuwafukuza Wahindi na kuwadhulumu mali zao. Tanzania na Kenya na Uganda zikala khasara kubwa sana. Ikafika hadi pesa za kigeni zikayayuka, na ukionekana nazo ukashtakiwa, na ufakiri ukazagaa umasikini kuakubuhu hasa Tanzania na Uganda. Uganda imewataka radhi wenye asili za Kihindi na ikawaomba Wahindi warudi ili waijenge upya "nchi yao" ya Uganda. Kuna waliorudi na kuna waliobakia katika nchi kama Canada,US na UK na huko wengi kutundika picha za Idi Amin majumbani mwao kumshukuru kwa kuwafukuza kulikopelekea kufungukiwa kiuchumi na kufikwa na neema kubwa na kuwa matajiri wa kuitwa na kuitika ... !!
Chuki na ukatili huwa hujengi kitu, isipokuwa ina sambaratisha na kuleta hasara ya kudumu !!
Mungu ibariki Afrika...! wiseboy. Danny Job

Nyerere hajawahi kuwafukuza wahindi au wazungu. Labda useme, sheria ya ubinafsishaji wa mali za watu na sheria ya uhujumu uchumi ilikimbiza wahindi, hapo nitakuelewa. Hata hivyo, sio wahindi tu walioathirika, hata waafrika walikuwa wahanga wa sheria hizo.

Kwa kuongezea, kama kuna kitu kilimtesa Nyerere katika miaka ya mwanzo ya utawala wake basi ni inclusivity-alitamka wazi kwamba anawachukia wazungu kwa sababu ya matendo yao na sio rangi yao. Hivyo, alipopata madaraka, wahindi na wazungu walipata nafasi mbalimbali za uongozi-kinyume na matarajio ya weusi wengi ambao walidhani wakati wao umefika na 'wageni' hawana nafasi. Ndio chanzo kikuu cha 1964 Army Mutiny-senior officers wengi walikuwa 'wageni'. Chimbua historia, usiamini umbea wa mitaani na kwenye vijiwe vya kahawa. Ni Uganda ya Amin pekee iliyofukuza wahindi.
 
umechangia nini kuzuia mauwaji ya albino????

acha ujinga wabongo tunachoma moto nyumba za wababu wabibi zetu kisingizio uchawi ni ukatili ulioaje huu

bahati mbaya huku nilipo hakuna hayo matukio. Ingetokea karibu na ninakoweza kufika nami ningetoa mchango.
pamoja na hayo huo ukatili nilisha ukemea sana kupitia mitandao, nafanya ninachoweza mkuu. . .
 
wanatuibia tu na kutapeli uchumi wetu.. tungewafukuzilia mbali kama wanavyofanya wamozambique

hawa jamaa hawana shukrani na wanaishi kikatili sana
 
Hili li nchi lishajifia... Hata tamko tu ni shigidi+ tabu?!!!, saf sana kenyatta hanaga hizo kashatimua balozi!!!
 
Tatizo huna elimu acheni wezi rudi shule huja chelewa mkuu
Haya wewe mwenye elimu endelea kukuna nazi na mama yako huku ukivizia ugali wa kengele unaopikwa na house girl.....acha sisi tusio na elimu tupambane na maisha...mwisho wa siku utakula vyeti vyako...huku ukiwa tayari umeshaolewa kwa njaa baada ya kugundua kuwa ulishapoteza muda mwingi home kwa kusoma NOVEL na kucheki TV....THIS IS LIFE ,NO BODY KNOWS TOMMOROW....
 
Nimewacheki bana hawa vibaka wakimtia ngeta msauzi mwenzao. Yani vijamaa vinaonekana vimeamua kupenda vurugu kuliko kazi. Halafu vilitaka kupita ila vikasita vikarudi kumshughulikia jamaa!

Ni shidah washachoka na maisha
 
Na huyu nae chafuchafu mwengine unazamia nchi ya watu.

Kwanini hukusoma shule mnakwenda kutia aibu huko beach kazi yenu kukaba watu tena chaajabu mnakaba watanzania wezenu.

Wewe ni komando yoso ulokimbia kwenu kwa wezi unakwenda south ukiba lazima wakuuwe.

Nyinyi wabongo machafuchafu mnaishi beach hata english hamjui kujieleza hamuwezi kazi yenu wezi tu

Kutojua English si kigezo cha kuuawa, kwani English ni muhimu kwenye Uhai? Mbona wafaransa, wachina nk wengi hawajui English wapo South Africa hawauawi? Hivyo vipimo vyako eti machafuchafu wauawe ni Fikra za Kipumbavu sana ! Kwani kila Mchafu lazima auawe? Tambueni kuwa kila Binadamu ana haki za kuishi na kama amefanya makosa, police wapo Mahakama zipo Hii tabia ya kuua watu haiwasaii sana sana inawazidishia Laana na wauaji woote kamwe hawawezi kuwa na baraka za Mungu watakuwa Mafukara milele na milele.
 
Matusi mimi sijui wewe njaa yako sio kosa letu kwanini ukimbie nchi yako?

Hata elimu huna unatarajia nini kama sikuiba huko south?

Tena hapo beach ulipo kaa utakuja kukamatwa huna passport kwirikwiri wewe chafuchafu wa beach

Huna haki ya kupiga kelele serekali haitambui wezi umeuza tv ya baba ako mzazi uende south

Acha Ujinga wewe inaelekea Akili zako ni ndogo kama Punje ya Ulezi! iweje ushabikie Mauaji? Kwani police kazi yao nini? Kama kuna vibaka beach si watanzania tu, hata wa-south Africa ni Wezi wakubwa kuliko wageni na wachafu wachafu mno wengi hawaogi ! Mbona hawauawi? Wewe ni bonge la mpumbavu utalaaniwa milele kwa kuendekeza Mauaji.
 

Similar Discussions

Back
Top Bottom