Ulimwengu wa Kiarabu katika Umwagaji damu/Machafuko makubwa

Ulimwengu wa Kiarabu katika Umwagaji damu/Machafuko makubwa

Status
Not open for further replies.
Kwani ukitumia lugha nzuri ujumbe wako hauwezi kufika au ndiyo unataka uonekane mjanja wa JF lugha za kifedhuli wote tunazijua nimekujibu kiungwana sana lakini kama utapenda twende kwa lugha zako ruksa.
Mkuu huna haja ya kujibishana nae mitusi. Hapa ni jamvi la mijadala mjibu tu kwa hoja inatosha
 
Miafrika ni MIJITU YA AJABU SANA. ni MIJINGA KWA UKWELI yaani ugomvi wenu mnasingizia wazungu miaka na miaka? ninyi mna akili kweli? waafrika ni kama wanyama. Kijijini kwetu kuna mchezo wa kugombanisha madume ya ng'ombe. BINADAMU wanawachonganisha NG'OMBE nao ng'ombe wanaanza kupigana pasipo kuwa na sababu za msingi lakini kwa kuwa ni ng'ombe pengine huwa baadaye wanaulizana ugomv wetu nini wanasema BINADAMU hao ndo wanatugombanisha.

HUWEZI UKAWA NA AKILI TIMAMU KILA SIKU UNASEMA WAZUNGU WANAWAGOMBANISHA UTAKUWA NI LING'OMBE TU. we huna akili kujua jema na baya? hebu tuacheni kuwa na akili za kitoto na kutafuta excuse kila siku eti wazungu wanatugombanisha. nani anawashikisha mikononi bunduki? nend rwanda utasema ni wazungu? hivi sisi tuna akili kweli? si bure tumerogwa.

Wewe jamaa una akili sana, na watu wengi humu hawawezi kukuelewa kwa sababu ya kukaririshwa mambo toka shuleni na vyuoni. Kila siku MZUNGU, MZUNGU kama vile sisi hatuna akili! umesema maneno mazito na ya maana sana. Tunatakiwa kujitazama maana tunatia aibu.
 
Kuna watu fulani wao ni kuwaza mataifa ya magharibi tu, huku chanzo ni waarabu wenyewe. Watawala wa Kiarabu ni wakibamavu na mfumo wao siyo wa kidemokrasia wamejaribu kuwa na serikali za mfumo wa ulaya wameshindwa. Tatizo hapa ni utawala na ni watu wanaosingizia dini, kuweka pamoja serikali na mamlaka ya serikali
Hata ukiwa mbumbumbu utaelewa tatizo ni nchi za Marekani na Uingereza zinapenda kuingilia mambo ya ndani ya nchi za watu, zinataka kuwapangia wafuate siasa gani, na wanapenda waweke kiongozi anaekubalika na wao na siyo wananchi. Nchi za Ulaya bado wanatutawala bila kujielewa hata nchi za Afrika nini kinachohusu nchi za ulaya kwenda kumpindua Gadafi au Sadam Hussein hakuna kingine ni kwasababu hawakukubali kuwa chini yao, siyo kwasababu wanajali wananchi wao au Dimokrasia. Kama ni Dimokrasia kwanini hawakukubaliana na serikali ya Hamas palestina iliposhinda uchaguzi au hawakukemea na kuchukua hatua baada ya nchi ya Egypt serikali yake iliochaguliwa kidemokrasia ilipopinduliwa na jeshi, hakuna sababu yeyote ila hawakuwapenda viongozi waliochaguliwa na wananchi.
 
Wewe jamaa una akili sana, na watu wengi humu hawawezi kukuelewa kwa sababu ya kukaririshwa mambo toka shuleni na vyuoni. Kila siku MZUNGU, MZUNGU kama vile sisi hatuna akili! umesema maneno mazito na ya maana sana. Tunatakiwa kujitazama maana tunatia aibu.
Mkuu sijui kama unasoma history na kujua wazungu wamefanya ushenzi kiasi gani kwenye hii dunia naona una mahaba tu na wazungu soma hii kituduchu.

Only 90 years ago, the agents of King Leopold II of Belgium massacred 10 million Africans in the Congo. Cutting off hands as we see in Sierra Leone today, was very much part of Leopold's repertoire. Today, Leopold's "rubber terror" has all been swept under the carpet. Adam Hochschild calls it "the great forgetting" in his brilliant new book, King Leopold's Ghost, recently published by Macmillan. This is a story of greed, exploitation and brutality that Africa and the world must not forget.This story is actually best understood when told in reverse order. Leopold never set foot in "his" Congo Free State - for all the 23 years (1885-1908) he ruled what Hochschild calls "the world's only colony claimed by one man".It was a vast territory which "if superimposed on the map of Europe", says Hochschild, "would stretch from Zurich to Moscow to central Turkey. It was bigger than England, France, Germany, Spain and Italy combined. Although mostly rainforest and savannah, it also embraced volcanic hills and mountains covered by snow and glaciers, some of whose peaks reached higher than the Alps."Leopold's "rubber terror" raised a lot of hairs in Britain, America and continental Europe (particularly between the years 1900-1908). But while they were condemning Leopold's barbarity, his accusers were committing much the same atrocities against Africans elsewhere on the continent.Hochschild tells it better: "True, with a population loss estimated at 10 million people, what happened in the Congo could reasonably be called the most murderous part of the European Scramble for Africa. But that is so only if you look at sub-Saharan Africa as the arbitrary checkerboard formed by colonial boundaries."With a decade of [Leopold's] head start [in the Congo], similar forced labour systems for extracting rubber were in place in the French territories west and north of the Congo River, in Portuguese-ruled Angola, and in the nearby Cameroon under the Germans."In France's equatorial African territories, where the region's history is best documented, the amount of rubber-bearing land was far less than what Leopold controlled, but the rape was just as brutal. Almost all exploitable land was divided among concession companies. Forced labour, hostages, slave chains, starving porters, burned villages, paramilitary company 'sentries', and the chicotte were the order of the day. [The chicotte was a vicous whip made out of raw, sun-dried hippopotamus hide, cut into a long sharp-edged cork-screw strip. It was applied to bare buttocks, and left permanent scars. Twenty strokes of it sent victims into unconsciousness; and a 100 or more strokes were often fatal. The chicotte was freely used by both Leopold's men and the French]."Thousands of refugees who had fled across the Congo River to escape Leopold's regime eventually fled back to escape the French [in Congo-Brazzaville]. The population loss in the rubber-rich equatorial rainforest owned by France is estimated, just as in Leopold's Congo, at roughly 50%."Hochschild cannot fathom how the reform movement in Europe focused exclusively on Leopold's Congo when "if you reckon [the] mass murder by the percentage of the population killed", the Germans did as much in Namibia, if not worse, than Leopold in Congo."By these standards", Hochschild argues, "the toll was even worse among the Hereros in German South West Africa, today's Namibia. The killing there was masked by no smokescreen of talk about philanthropy. It was genocide, pure and simple, starkly announced in advance."After losing much of their land to the Germans, the Hereros rebelled in 1904. In response, Germany sent in a heavily armed force under Lt-Gen Lothar von Trotha, who issued an extermination order (Vernichtungsbefehl):'Within the German boundaries every Herero, whether found with or without a rifle, with or without cattle, shall be shot... Signed: The Great General of the Mighty Kaiser, von Trotha.'"In case everything was not clear, an addendum specified: 'No male prisoners will be taken."By the time von Trotha's murderous hordes had finished their job in 1906, fewer than 20,000 of the 80,000 Herreros who lived in Namibia in 1903 remained."The others [more than 60,000 of them]", writes Hochschild, "had been driven into the desert to die of thirst (the Germans poisoned the waterholes), were shot, or - to economise on bullets - bayoneted or clubbed to death with rifle stocks."Hochschild tries to be fair here by pointing to what the Americans and the British were doing, or had done, elsewhere."Around the time the Germans were slaughtering the Hereros," he writes, "the world was largely ignoring America's brutal counter-guerrilla war in the Phillipines, in which US troops tortured prisoners, burned villages, killed 20,000 rebels, and saw 200,000 more Filipinos die of war-related hunger or disease."Britain [too] came in for no international criticism for its killings of Aborigines in Australia, in accordance with extermination orders as ruthless as Von Trotha's. And, of course, in neither Europe nor the United States was there major protest against the decimation of the American Indians."Hochschild then poses the controversial question: "When these other mass murders went largely unnoticed except by their victims, why, in England and the United States, was there such a storm of righteous protest about the Congo?"He answers the question himself: "What happened in the Congo was indeed mass murder on a vast scale, but the sad truth is that the men who carried it out for Leopold were no more murderous than many Europeans then at work or at war elsewhere in Africa. Conrad said it best [in his book, Heart of Darkness, based on the brutalities in the Congo]: 'All Europe contributed to the making of Kurtz'."Kurtz is Joseph Conrad's lead character in Heart of Darkness. He is "both a murderous head collector and an intellectual, an emissary of science and progress, a painter, a poet and a journalist, and an author of a 17-page report to the International Society for the Suppression of Savage Customs, at the end of which he scrawls in shaky hand: 'Exterminate all the brutes'."Hochshild believes that Kurtz was Leon Rom in real life. Rom was born in Mons in Belgium. Poorly educated, he joined the Belgian army aged 16. Nine years later, aged 25 in 1886, he found himself in the Congo in search of adventure. He became district commissioner at Matadi and was later put in charge of the African troops in Leopold's murderous Force Publique army in the Congo.Rom's brutality knew no bounds. It was such that even the white people working with him were shocked to their boots."When Rom was station chief at Stanley Falls," Hochshild reveals, "the governor general sent a report back to Brussels about some agents who 'have the reputation of having killed masses of people for petty reasons'. He mentions Rom's notorious flower bed rigged with human heads, and then adds: 'He kept a gallows permanently erected in front of the station'."Conrad had himself gone to Congo in 1890 at the time Rom was committing his atrocities. "The moral landscape of Heart of Darkness", writes Hochshild, "and the shadowy figure at its centre are the creations not just of a novelist but of an open-eyed observer who caught the spirit of a time and place with piercing accuracy."So, how did Leopold come to own such a vast territory, exploited it, killed its people, took away its riches and never set foot in it?Three things stand out in this sad story - the naivety of the African kings and people; the misfits of Europe sent to subdue the Africans; and the superior weapons of war that the Europeans possessed which the Africans lacked.When the first Europeans (the Portuguese) arrived in Congo in 1482, they met a thriving African kingdom. "Despite the contempt for Kongo culture," says Hochschild, "the Portuguese grudgingly recognised in the kingdom a sophisticated and well-developed state - the leading one on the west coast of central Africa. It was an imperial federation, of two or three million people, covering an area roughly 3,000 sq miles, some of which lie today in several countries after the Europeans had drawn arbitrary border lines across Africa in 1886."
 
warabu kunachowaangusha ni kutaka serekali za kidini. hata mm ni mwislam lakini sipendi kuona nchi zina serekali za kislam...kuna nchi kama syria kabla ya vita Ilikua secular japo ilikua sio democracy Ila amani ilikuepo watu wanaishi kwa uhuru sasa akiondoka asad tu nchi itaingia katika machafuko ya kidini. sunni vs shia wote wanataka madaraka..hiyo ndio sababu inayowafanya waraabu washindwe kujiongoza ki democracy....mfano mwengine ni iraq, chama cha sadam cha baathist kilikua hakina dini baada ya marekani kuwatoa na kuweka uchaguzi raisi alieshinda alikua ni shia hii iliwakasirisha sunni na kupelekea kuanzishwa kwa kikundi cha ISIS ambacho ni cha sunni na kinapigana na serekali ya shia, nchi imekua na mgawanyiko mkubwa wa kidini baada ya kuletewa democracy. ...kuifupi warabu dawa yao ni dictatorship au kupiga marufuku serekali kua na dini

katika wote waliochangia ambao wamechangia point sana ila ww ndo umeongea factor... bush kipind kile wanaipiga iraq aliwah kuulizwa kuwa je mfano kwel sadaam ana nuclear kama mnataka kumnyang,anya sadaam nuclear mbona nyie marekan mnayo akwaambia waraabu hawana utash wa kuwa na silaha kama zile ni sawa na hapa bongo chiz ashike kisu kila mtu atakosa mbal nae .. lakin mmasai anatembea navyo had baa lakin hamna mwenye waswas

my point waarab wasichojua iman ni kitu kimoja kinachojenga na kudestroy.. na ndo maana hata mungu alisema heshimun mamlaka za duani hakusema tutawale kwa iman alijua hatuwez tawalika ila alitaka tuwe na hekima na busara..

leo hii dunia inawapigia kelel iran waache mpango wa nyuklia wanajua ipo siku atatokea mmoja chiz akalifyatua kule kwa kisingizio cha iman na uislam
 
Wewe unasumbuliwa na chuki dhidi ya Waislam na waarabu soma hii kiduchu.

The Genocide of Native Americans is by far the most overlooked Genocide in history. European colonization of the “New World” directly led to the decline of its indigenous population by more than 80% and resulted in Native Americans becoming second-class citizens in their ethnic homeland. Estimated killed: 2,000,000-100,000,000.

Kuna waarabu hapo???
Sina hakika kama usemacho ni cha kweli but let assume kwamba unasema kweli; kwahiyo Wazungu waliyafanya hayo mambo ya kuuana miaka ileeee na sasa hivi wanaona huo ni UJINGA!? Una maana mambo walioyafanya miaka ile ya giza kwa Waarabu (Of course na waafrica) ndio tunayaona sasa kua ya maana? Basi kuendelea kwetu hadi kuja kufikia level yao itachukua karne na karne. Kwanini Waarabu na sisi Waafrica tuuane wenyewe kwa wenyewe? Kuna uzi pia ulibandikwa humu some days ago kwamba mauaji ya weusi wa America kwa mfano, katika kila weusi 100 wanaouawa, 93 wameuliwa na weusi wenzao, Why this? Ifike hatua tujitathimini kuona kama na sisi hua tunafikiria vizuri, kuendelea kuwalaumu Wazungu kwamba wanatuchonganisha au kutetea kwamba wazungu nao waliwahi kufanya hayo hayo but miaka ile ya karne za zamani (ambayo of course inaweza kua sio kweli pia cause historia sometimes hua inasimuliwa na mtu kulingana na anavyo elewa, sio lazima aseme ukweli; mfano ni NANI alikua kiongozi wa mapinduzi Zanzibar, tulivyo soma shule ni tofauti na tunavyo ambiwa sasa hivi) Ifike hatua tujitathimini!
 
Nchi za kiarabu kwa sasa zinaongozwa na majasusi ya Kimarekani na ya Kiingereza. Majasusi hao walipandikizwa muda mrefu sana na sasa wanaonekana maka raia wenye asili za nchi za kiarabu. Nimatajiri na wanamamlaka za kutoshakatika Nchi hizo. Lengo lilikuwa moja tu, Ni kusambaratisha Uislamu na wafuasi wa dini hiyo. Na hayo ndio yanayojiri sasa, Uislamu unaonekana si dini yeney ustarabu tena wa waislamu wanaonekana na wakweli na waaminifu tena. Lengo limeshatimia hasa kwa wasiojitambua na wasiotambua ukweli huu. Pamoja nayote hayo bado uislamu utashamiri na waislamu wataendelea kuwepo na kuoigania dini yao, kama ambavyo wasio waislamu wanavyopigania dini zao.
why watake kuusambalatisha huo uislaam, kwani uislaam ukiwepo unawaathiri nini hao wanaotaka kuusambalatisha
 
Mkijithimini nyie wenyewe kwa wenyewe vita havitakuwepo na demokrasia ya kweli inatakiwa.
 
Sina hakika kama usemacho ni cha kweli but let assume kwamba unasema kweli; kwahiyo Wazungu waliyafanya hayo mambo ya kuuana miaka ileeee na sasa hivi wanaona huo ni UJINGA!? Una maana mambo walioyafanya miaka ile ya giza kwa Waarabu (Of course na waafrica) ndio tunayaona sasa kua ya maana? Basi kuendelea kwetu hadi kuja kufikia level yao itachukua karne na karne. Kwanini Waarabu na sisi Waafrica tuuane wenyewe kwa wenyewe? Kuna uzi pia ulibandikwa humu some days ago kwamba mauaji ya weusi wa America kwa mfano, katika kila weusi 100 wanaouawa, 93 wameuliwa na weusi wenzao, Why this? Ifike hatua tujitathimini kuona kama na sisi hua tunafikiria vizuri, kuendelea kuwalaumu Wazungu kwamba wanatuchonganisha au kutetea kwamba wazungu nao waliwahi kufanya hayo hayo but miaka ile ya karne za zamani (ambayo of course inaweza kua sio kweli pia cause historia sometimes hua inasimuliwa na mtu kulingana na anavyo elewa, sio lazima aseme ukweli; mfano ni NANI alikua kiongozi wa mapinduzi Zanzibar, tulivyo soma shule ni tofauti na tunavyo ambiwa sasa hivi) Ifike hatua tujitathimini!
Hata mimi sina hakika na ukisemacho lakini taendelea kukueleza bado wazungu wanasimamia na kusababisha mauaji mengi tu soma hii kiduchu.

Tony Blair has made apologies about aspects of the Iraq War for the first time and has said there are ‘elements of truth’ in the theory that the invasion helped feed the rise of Isis.In a TV interview with CNN, the former Prime Minister said he was sorry that the intelligence behind the decision to attack Saddam Hussein’s regime in 2003 was wrong, and admitted there had been mistakes in the planning of the operation.He had been asked how he felt about the failure to find weapons of mass destruction in Iraq as he took questions from American political broadcaster Fareed Zakaria in an interview due to be broadcast by CNN Europe on Sunday.

It is as part of a longer documentary,Long Road To Hell: America In Iraq, set to be screened on Tueday.With the cameras rolling, Mr Zakaria asked Mr Blair: “Given that Saddam had no WMDs, was the war a mistake?”He replied: “I apologise for the fact that the intelligence we received was wrong. I also apologise, by the way, for some of the mistakes in planning, and certainly, our mistake in our understanding of what would happen once you removed the regime. But I find it hard to apologise for removing Saddam.”

Huu ni ushenzi wa hali ya juu watu wanaanda mauaji kwa makusudi halafu wanaomba msamaha bahati mbaya watu kama nyie hamna utu wala huruma wazungu wameishateka akili zenu.
 
katika wote waliochangia ambao wamechangia point sana ila ww ndo umeongea factor... bush kipind kile wanaipiga iraq aliwah kuulizwa kuwa je mfano kwel sadaam ana nuclear kama mnataka kumnyang,anya sadaam nuclear mbona nyie marekan mnayo akwaambia waraabu hawana utash wa kuwa na silaha kama zile ni sawa na hapa bongo chiz ashike kisu kila mtu atakosa mbal nae .. lakin mmasai anatembea navyo had baa lakin hamna mwenye waswas

my point waarab wasichojua iman ni kitu kimoja kinachojenga na kudestroy.. na ndo maana hata mungu alisema heshimun mamlaka za duani hakusema tutawale kwa iman alijua hatuwez tawalika ila alitaka tuwe na hekima na busara..

leo hii dunia inawapigia kelel iran waache mpango wa nyuklia wanajua ipo siku atatokea mmoja chiz akalifyatua kule kwa kisingizio cha iman na uislam
Mkuu unaongea vitu gani wakati mwingine wekeni mapenzi pembeni mjikite kwenye ukweli hebu wasome Wamarekani wenyewe wanavyosema kuhusu Iraq.

In his new book, "The Great War of Our Time: The CIA's Fight Against Terrorism From Al Qaeda to ISIS," former CIA Deputy Director Michael Morell apologizes to former Secretary of State Colin Powell for flawed CIA intelligence that Powell outlined in a 2003 speech at the United Nations."I thought it important to do so because here's a man with an incredible reputation, well-deserved over a long period of time, and he went out there and made this case, and we were wrong," CBS News senior security contributor said Monday on "CBS This Morning."On February 5, 2003, Powell told the U.N. Security Council Iraq had "biological weapons and the capability to rapidly produce more, many more," and had shipped "chemical weapons from production facilities out to the field."In the book, Morell details how the CIA was wrong to conclude Saddam Hussein had weapons of mass destruction.

"We said he has chemical weapons, he has a biological weapons production capability, and he's restarting his nuclear weapons program. We were wrong on all three of those," he said.Almost a year after he made the United States' case for war to the world, Powell said he was not sure he would have supported the invasion of Iraq if he knew Iraq had no weapons stockpiles.Morell said he was not a senior official at the time, so it wasn't up to him to apologize. But after learning the intelligence community had still not reached out about to Powell about the flawed evidence, Morell decided it was time."This has been on him, in a sense, for a very long period of time, so I wanted to apologize," he said.Morell also expresses concerns over the possibility the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) could launch a 9/11-scale attack against the U.S."One of the key lessons in the fight against terrorists is that you have to keep the pressure on them. If you keep the pressure on them, you make it very difficult for them to plot, you make it very difficult for them to plan, you make it very difficult for them to attack, because they're worried about their own security," he said. "As soon as you take that pressure off, they start rebuilding. We've seen that over and over and over again."As the U.S. tries to keep pressure on the terrorist group, officials are becoming increasingly worried by the pace at which their brand is spreading.

Sasa hiyo kauli ya Bush sijui kama utaendelea kutumia kama reference kwenye data zako.
 
Hata mimi sina hakika na ukisemacho lakini taendelea kukueleza bado wazungu wanasimamia na kusababisha mauaji mengi tu soma hii kiduchu.

Tony Blair has made apologies about aspects of the Iraq War for the first time and has said there are ‘elements of truth’ in the theory that the invasion helped feed the rise of Isis.In a TV interview with CNN, the former Prime Minister said he was sorry that the intelligence behind the decision to attack Saddam Hussein’s regime in 2003 was wrong, and admitted there had been mistakes in the planning of the operation.He had been asked how he felt about the failure to find weapons of mass destruction in Iraq as he took questions from American political broadcaster Fareed Zakaria in an interview due to be broadcast by CNN Europe on Sunday.

It is as part of a longer documentary,Long Road To Hell: America In Iraq, set to be screened on Tueday.With the cameras rolling, Mr Zakaria asked Mr Blair: “Given that Saddam had no WMDs, was the war a mistake?”He replied: “I apologise for the fact that the intelligence we received was wrong. I also apologise, by the way, for some of the mistakes in planning, and certainly, our mistake in our understanding of what would happen once you removed the regime. But I find it hard to apologise for removing Saddam.”

Huu ni ushenzi wa hali ya juu watu wanaanda mauaji kwa makusudi halafu wanaomba msamaha bahati mbaya watu kama nyie hamna utu wala huruma wazungu wameishateka akili zenu.
Prince, kitu ambacho hatuelewani na wewe ni hiki; mimi nazungumzia Wazungu kuuana wenyewe kwa wenyewe kama tufanyavyo weusi na waarabu, sizungumzii wazungu kuua watu wengine; hilo mbona lipo wazi sana, hakuna mtu anaye libisha hilo. How comes Mzungu aje awagombanishe (mfano Waarabu kwa Waarabu) na hao hao wakapigana, huoni kama huo ni ujinga?
 
Prince, kitu ambacho hatuelewani na wewe ni hiki; mimi nazungumzia Wazungu kuuana wenyewe kwa wenyewe kama tufanyavyo weusi na waarabu, sizungumzii wazungu kuua watu wengine; hilo mbona lipo wazi sana, hakuna mtu anaye libisha hilo. How comes Mzungu aje awagombanishe (mfano Waarabu kwa Waarabu) na hao hao wakapigana, huoni kama huo ni ujinga?
Mimi naitwa Ritz.


Soma hii kiduchu...
The Irish Civil War (Irish: Cogadh Cathartha na hÉireann; 28 June 1922 – 24 May 1923) followed the Irish War of Independence and accompanied the establishment of the Irish Free State, an entity independent from theUnited Kingdom but within the British Empire.The conflict was waged between two opposing groups, Irish republicans and Irish nationalists over the Anglo-Irish Treaty. The forces of the "Provisional Government" (which became the Free State in December 1922) supported the Treaty, while theRepublican opposition saw it as a betrayal of the Irish Republic (which had been proclaimed during the Easter Rising). Many of those who fought in the conflict had been members of the Irish Republican Army (IRA) during the War of Independence.The Civil War was won by the Free State forces, which were heavily armed with weapons provided by the British Government. The conflict claimed more lives than the War of Independence that preceded it, and left Irish society divided and embittered for generations.[4] Today, two of the mainpolitical parties in the Republic of Ireland,Fianna Fáil and Fine Gael, are direct descendants of the opposing sides of the.

Kama hii utapinga soma hii...

Almost 8,000 people are confirmed dead in the 17 months of fighting in eastern Ukraine, the United Nations' human rights agency said Tuesday in a report that admonished Russia's involvement in the deadly crisis.The report by the U.N. Human Rights Monitoring Mission in Ukraine noted that large-scale offensives have been few in recent months but that the number of civilian deaths and injuries had more than doubled since May in comparison with the previous three-month period.The rising toll among innocents results from the pro-Russia separatists and Ukrainian government forces waging artillery attacks on populated areas, the report noted."More needs to be done to protect civilians and put a complete stop to the hostilities, in accordance with the February cease-fire agreement," U.N. High Commissioner for Human Rights Zeid Raad Hussein told a news conference in Geneva.
 
Nchi zote za kikristo zina aman na za kiislam zote hazina aman so jibu ni jepesi dunia nzima wawe wakristo ili dunia iwe na amani
 
warabu kunachowaangusha ni kutaka serekali za kidini. hata mm ni mwislam lakini sipendi kuona nchi zina serekali za kislam...kuna nchi kama syria kabla ya vita Ilikua secular japo ilikua sio democracy Ila amani ilikuepo watu wanaishi kwa uhuru sasa akiondoka asad tu nchi itaingia katika machafuko ya kidini. sunni vs shia wote wanataka madaraka..hiyo ndio sababu inayowafanya waraabu washindwe kujiongoza ki democracy....mfano mwengine ni iraq, chama cha sadam cha baathist kilikua hakina dini baada ya marekani kuwatoa na kuweka uchaguzi raisi alieshinda alikua ni shia hii iliwakasirisha sunni na kupelekea kuanzishwa kwa kikundi cha ISIS ambacho ni cha sunni na kinapigana na serekali ya shia, nchi imekua na mgawanyiko mkubwa wa kidini baada ya kuletewa democracy. ...kuifupi warabu dawa yao ni dictatorship au kupiga marufuku serekali kua na dini



You are very intelligent
 
Joseph Vissarionovich Stalin ( Responsible for 23,000,000-60,000,000 deaths)In the time of rapid social and economic changes emerging as one of the biggest economy after World War II, Russians were sent to labor penal camps, died in famine and executed. The Great Purge, a series of political repression and persecution in the Soviet Union orchestrated by Joseph Stalin, have claimed the lives of hundreds of thousands who were accused of various political crimes. They were either executed by shooting or sent to labor camps wherein people died from starvation, disease and overwork. Others were also subjected to deadly experiments.


Mkuu hayo mambo ya kale.
 
mpaka waarabu na nchi zao watakapojua kua mtindo wa maisha ya mwanadamu haupaswi kuamuliwa na dini au dhehebu fulani watauana sana kwani tangu nianze kusikia wakiwalaumu wazungu sijawahi wasikia wakija na suluhisho la maana zaidi ya kuzidi kulialia na kubaguana kimadhehebu na kuzidi kuchukiana sana mfano ni utekelezaji wa hukumu ya kifo ya mhubiri wa kiirani nchini saudia hapo marekani na wazungu wanaingiaje?
 
Nchi zote za kikristo zina aman na za kiislam zote hazina aman so jibu ni jepesi dunia nzima wawe wakristo ili dunia iwe na amani
Mkuu nchi za Kikristo kama zipi Congo, Rwanda, Burundi, Ukraine, Russia, Uganda au zipi mkuu wangu?
 
Huo ndio mtanziko ulopo uarabuni na suluhu pekee kwao ni kurudia tawala za kisultani na kifalme. Ukiangalia formation ya nchi hizi, utaona ziliundwa zaidi kimadhehebu ua kifalme/kisultani. Demokrasia inapo lazimishwa/ igwa kwenye mazingira haya ni wazi wamarekani watajiingiza na kulaumiwa kwa kutetea demokrasia yao. Waarabu ni matajiri ni wastaarabu tena wa kwanza, hivyo naamini wangeachwa bila kuingiliwa wange rezolve wenyewe kwani wanajua wamekosea wapi.


Ottoman alikuwa mkatili sana kwa hilo nazisifu France,uk,us kuumaliza empire ile
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom