TANZIA: Prodigy wa Mobb Deep is no more.

Roger Sterling

JF-Expert Member
May 10, 2015
12,227
2,000

Quite a sad day for rap fans as the game just lost one duo of the rap group Mobb Deep today. Aged 42, rapper Prodigy is said to have died of sickle cell complications.

Personally, whenever I hear the name Prodigy, it's mainly 3 things that come to mind first. (I never was a fan tbh)

His or rather their beef with Tupac, specially how Pac used to describe them like tiny babies(He literally said both of them put together, weighed like a 100lbs), so if he happened to meet them, he'd just slap them like a big bro would do youngins.

The ballerina joke by Jay-Z, and how later on Prodigy claimed he ran into Hov in a certain club in NYC and were about to smack him but Hov reached for peace, and they squashed it. Funny story that one.

They really shook people when they started. According to Fat Joe, he was really scared himself when he heard Mobb Deep for the first time coz he truly believed they were about 'punching you in the face' to your death. All that changed when he saw them for the first time at a show where they didn't look like they could even hurt a puppy.

All in all, Rest in Peace Prodigy.

 

denoo49

JF-Expert Member
Mar 29, 2011
6,106
2,000
Shook one's ,Hey Luv ,Its Hell on the earth.
Hapo kwenye "Hey luv" ndio penye, maana aliitendea haki beat na style yake ya kugani. Dizain nilipokuwa namuina Blue wa zamani ni kama nilikuwa naimuona Mchizi.
Sema haya hivyo jamaa ka survive muda mrefu, maana huo ugonjwa ulimtesa toka kitambo, kama ingekuwa huku kwetu sijui hata kama angetoboa hiyo 42.
 

Roger Sterling

JF-Expert Member
May 10, 2015
12,227
2,000
Shook one's ,Hey Luv ,Its Hell on the earth.
*Shook ones, Hell on earth.

Hapo kwenye "Hey luv" ndio penye, maana aliitendea haki beat na style yake ya kugani. Dizain nilipokuwa namuina Blue wa zamani ni kama nilikuwa naimuona Mchizi.
Sema haya hivyo jamaa ka survive muda mrefu, maana huo ugonjwa ulimtesa toka kitambo, kama ingekuwa huku kwetu sijui hata kama angetoboa hiyo 42.
Blue wetu wa Bongo ndio umemfananisha na Prodigy, au Blue yupi?
 

Titans

JF-Expert Member
Dec 31, 2010
1,462
2,000
Dah si mchezo, mi nilianza wafatilia Mobb Deep way back 90's baada ya Pac kuwachana kwenye nyimbo yake,napenda sana Prodigy anavyochana.
R.I.P
Shook ones, can't complain, It's mine fet Nas(Thug life is mine), Blood money etc

"Y'all need to give it up we don't give a f*ck
What y'all niggaz want thug, life, is, mine
Y'all need to give it up 'cause we don't give a f*ck
What y'all niggaz want thug, life, is mine…"


 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom