Ukilewa sifa elewa utaishia kukosa sifa. Radio one na clouds wapi na wapi? Clouds naona kama sehemu ya wahuni wanaouza sura na kuficha ujuha na ukihiyo wao so to speak. Kweli huyu aliruka nkojo akakanyaga manonihiino!
It might be their style in Cloud Media, but I do not expect in a program like Jicho la Tatu to hear that Mchomvu's voice saying 'Bhaaaaas'.
Halafu issue herein siyo kuhama, mbona Abdul Mohamed na Milard Ayo pia wamehama and no one is complaining. Issue on table is such a decent middle aged presenter turning into hooliganism of XXL'ers and their allies, it irritating kwa kweli.
since she left R1 she has
just become like her fellow workers at clouds radio, i used to admire
her back in the days but now i cant even waste my time listening to
her.to me she is just like any presenters at that radio, how low can
someone go.i was hoping to see her working with big, prestigious and
respectable media such as BBC, DSW just like flora nducha , charles
hillary etc but she let down many of her admirers and listeners.
Mkuu Elli mbona umeondoka kwenye mada?
Unampa wewe kula??
Maisha yake unataka kumpangia pa kula??
Wewe mtu akikupangia pa kula utamwambia anakufuatilia maisha yako
Wewe je akuiteje?
Kwani do you think hakuomba ushauri alivyotoka radio one kwenda clouds
Au ulitaka aje akuombe wewe ushauri??
Jaribuni kuheshimu mawazo ya mtu wakuu so long as anafanya hivyo kwa maisha yake
Mimi sikuamini niliposikia amehamia clouds fm
na nilimsikia anacheka cheka na Kibonde nilisikitika sana
sometimes people change hadi unasikitiika
I remember her times back in Radio One, she had that beautiful voice (still has up to time) and she was master of her language.
Ever since she has moved to Clouds, she adapted that talking style of XXL and Zamaradis. To hell with that Kiswahili full of unnecesary words which ruins the flow of sentences. It has been a fashion these days, talking swagnifiently.
All the best Bi. Regina, but I promise you, you wont make it like back in those Wednesdays, when you was hosting country music programme in Radio One.
Mphamvu had to miss some classes just to hear your beautiful voice... Can we go back to those days mama?
Bora angerejea Radio Tumaini Alipokuzwa na Father Wake kuliko Mawingu Studio Pale wengi Wameathirika kuanzia Viongozi
Unampa wewe kula??
Maisha yake unataka kumpangia pa kula??
Wewe mtu akikupangia pa kula utamwambia anakufuatilia maisha yako
Wewe je akuiteje?
Mimi sikuamini niliposikia amehamia clouds fm
na nilimsikia anacheka cheka na Kibonde nilisikitika sana
sometimes people change hadi unasikitiika