Maxence Melo: Pole sana Tundu Lissu, Mungu akuponye!

Maxence Melo: Pole sana Tundu Lissu, Mungu akuponye!

Status
Not open for further replies.
With sadness and totally shocked, I standby a fellow brother and Tanzanian. Bother Tundu Lissu Inshallah you will get better and survive this ordeal.

All those who are involved in this cowardly atrocious act, should be brought to justice, We should condemn them and say NO we will never accept this, we should stand United despite our Religion, Tribal and political differences.

I for one do not support Brother Lissu' s political thoughts , but on this horrendous act I stand by him and pry for his recovery.

I will not point fingers but will not keep quite untill the culprits are brought to justice.

Lissu has always stood by his thoughts and political affiliation and that his aquired right, nobody should deny that.

Sent using Jamii Forums mobile app
 
Nalia machozi yanatiririka Mungu tusaidie na adui Mwovu
Usilie machozi, kasirika na sema hatukubali mauaji na ujambazi kwa mtanzinia.

It's not time to cry, it's time to stand firm.

It's not time for politicing, it's time to reject crime.

It's not time for unproven blames, it's time to reject shooting innocent fellow Tanzania.

It's not time to gain political mileage but its time to stand United as one and demand justice.

Sent using Jamii Forums mobile app
 
Hakika wadhalimu hawatoeza kunyamazisha sauti za wanaharakati au wapambanaji wa haki za msingi za raia kwa kutisha, kukamata kwa kutumia mapolisi, kuteka na kutesa na hata kuua kwa njia za kinyama/kikatili ikiwemo na kupiga risasi.
Wakiua mmoja wengine wengi wataibuka kupinga uovu huu.
Kumbuka hawa wanapanda chuki halafu wanakumbilia nyumba za ibada kujisafisha kwa kichaka cha tutunze amani ya nchi, safari ile ngumu na ya njia za mateso inztengenezw sasa
 
Mungu akuponye Tundu Lissu
Bado tunakuhitaji hasa katika kipindi ambacho tunataka watu wanaousema ukweli kama wewe
Ni wazi waliitaka roho yako lakini Mungu amekataa
 
Get well soon Brother Tundu Lissu....

We love and cherish you very much....

Mungu hakika hataruhusu ufe hivi hivi kwa sbb kazi aliyokutuma kuifanya (kuikomboa nchi hii toka kwa wakora na wakoloni weusi) hujaikamilisha bado....

Wewe ni Mussa wa leo uwaongozaye wana wa Israel (watanzania) kwenda Kanani....

Farao huyu hakuwezi kamwe!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom