Kumbe Tanzania inazo Nuclear codes? | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kumbe Tanzania inazo Nuclear codes?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Saracen, Oct 16, 2012.

  1. S

    Saracen Senior Member

    #1
    Oct 16, 2012
    Joined: Apr 14, 2011
    Messages: 130
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Tazama huyo jamaa wa JWTZ kabeba FOOTBALL kama wanayobeba jamaa wa Obama ambayo ina nuclear codes au ushamba wangu?

    sasa kama ikitokea ishu na jamaa mkono uko bize na hicho kibegi nani atamsaidia rais?

    watu wenye kujua mabo haya hebu nifahamisheni

    Ya kwetu hii hapa:
    [​IMG]

    ya kule kwa Obama hii hapa:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Na kama kweli tunayo kwa nini viji nchi kama akina malawi wanatutafuta?
     
  2. MtamaMchungu

    MtamaMchungu JF-Expert Member

    #2
    Oct 16, 2012
    Joined: Apr 10, 2011
    Messages: 3,610
    Likes Received: 410
    Trophy Points: 180
    Hilo litakuwa pasipoti lake, maana yake nasikia analo kubwa kama Roger Muncaster kwa sababu ya safari nyingi.
     
  3. S

    Starn JF-Expert Member

    #3
    Oct 16, 2012
    Joined: Oct 10, 2011
    Messages: 400
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Makaratasi tu yamejaa humo
     
  4. gobore

    gobore JF-Expert Member

    #4
    Oct 16, 2012
    Joined: Aug 17, 2009
    Messages: 730
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    Unaijua FOOTBALL wewe? Ile kitu ni advanced in a way anaweza kulaunch nuckear missiles popote pale! Hata vinchi kama Pakistan,India,N.Korea wana Nuclear capability lakini sio kiwango cha FOOTBAL! Huyo jamaa kabeba madokumenti tu na ndo kazi yake, huyo sio mlinzi/bodyguard
     
  5. Kiresua

    Kiresua JF-Expert Member

    #5
    Oct 16, 2012
    Joined: May 13, 2009
    Messages: 1,200
    Likes Received: 27
    Trophy Points: 135
    [h=1]US nuclear codes: key terms explained[/h][h=2]A card showing the numbers which open a suitcase containing America's nuclear codes was lost during Bill Clinton's presidency, it has been claimed. "The Football" and "The Biscuit" are explained here.[/h]The plastic card is nicknamed "The Biscuit".

    - The incumbent president carries the card with him at all times to identify himself as the Commander-in-Chief.

    - Former president Jimmy Carter was rumoured to have once left it in a suit that was sent to the dry cleaners.

    - "The Biscuit" contains the numbers which open a briefcase known as "The Football". "The Football" holds nuclear codes which the US president would use to authorise the launch of nuclear weapons. It is a black briefcase and is sometimes referred to as "The Nuclear Football" or "The Black Box".

    - According to a former director of the White House Military Office it also contains "The Black Book" which lists retaliatory options in the event of a nuclear attack on the United States, a book detailing secret locations where the president could hide during an emergency, and a folder explaining how to broadcast the emergency to the public.
     
  6. Moshe Dayan

    Moshe Dayan JF-Expert Member

    #6
    Oct 16, 2012
    Joined: Feb 10, 2008
    Messages: 811
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 45
    hapana,,, tz is not nuclear capable
     
  7. figganigga

    figganigga JF-Expert Member

    #7
    Oct 16, 2012
    Joined: Oct 17, 2010
    Messages: 14,310
    Likes Received: 4,754
    Trophy Points: 280
    humo kuna picha ya tembo ambayo rais kikwete kampelekea kama zawadi. mia
     
  8. N

    NDETIKIRO Member

    #8
    Oct 16, 2012
    Joined: Oct 16, 2012
    Messages: 22
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hilo ni begi la suti. Jamaa baada ya kukejeliwa sana sasa anatoka simple ili mtulie.
     
  9. Kennedy

    Kennedy JF-Expert Member

    #9
    Apr 8, 2017
    Joined: Dec 28, 2011
    Messages: 10,662
    Likes Received: 2,494
    Trophy Points: 280
    Haa Nuclear Code Ya Tanzania Haa
     
  10. Kennedy

    Kennedy JF-Expert Member

    #10
    Apr 8, 2017
    Joined: Dec 28, 2011
    Messages: 10,662
    Likes Received: 2,494
    Trophy Points: 280
    The Bold Atapitia Hapo Kuona Hilo Koba Lina Lolote Jipya Ama Ni Mfuko Wa Mikataba Feki
     
Loading...