Jamani tuwe tunasikiza na nyimbo za maana. | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jamani tuwe tunasikiza na nyimbo za maana.

Discussion in 'Celebrities Forum' started by kichomiz, Aug 29, 2011.

  1. kichomiz

    kichomiz JF-Expert Member

    #1
    Aug 29, 2011
    Joined: Feb 28, 2011
    Messages: 10,486
    Likes Received: 1,587
    Trophy Points: 280
    Hebu tutafute wimbo huu wa hayati BOB MARLEY THEM BELL FULL na tuusikilize kwa makini kabisa, TUENDELEE.
     
  2. mmbangifingi

    mmbangifingi JF-Expert Member

    #2
    Aug 30, 2011
    Joined: Mar 9, 2011
    Messages: 2,853
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Them belly fully,but we hungry,, a hungry man is a hungry man..................,,we ganna dance to the music yeah!!
     
  3. Nazjaz

    Nazjaz JF-Expert Member

    #3
    Aug 30, 2011
    Joined: Jan 20, 2011
    Messages: 4,815
    Likes Received: 410
    Trophy Points: 180
    Jicho la tatu
     
  4. feis buku

    feis buku JF-Expert Member

    #4
    Aug 30, 2011
    Joined: Aug 29, 2011
    Messages: 2,371
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Kuna na huu unaitwa ''kiduku" pia nao mzuri tu!!
     
  5. Rural Swagga

    Rural Swagga JF-Expert Member

    #5
    Aug 30, 2011
    Joined: Nov 25, 2010
    Messages: 1,380
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    Kweli nimeamini kwenye msafara wa Mamba Kenge pia wapo,,,KIDUKU ndio wimbo gani?huna akili wewe ,Na ninajua unajijua kwamba huna akili !!
     
  6. First Born

    First Born JF-Expert Member

    #6
    Aug 30, 2011
    Joined: Jul 11, 2011
    Messages: 5,291
    Likes Received: 71
    Trophy Points: 145
    mimi nawaletea wimbo mzuri wa Lucky Dube> is not easy.
    ni wa ukwerli ile mbaya............
     
  7. R

    Rweye JF-Expert Member

    #7
    Aug 30, 2011
    Joined: Mar 16, 2011
    Messages: 13,998
    Likes Received: 2,267
    Trophy Points: 280
    Ni mie naongeza wa DUBE LUCKY unaitwa "....If you wanna help,help me now"tafadhari tupeni kibao hiki.
     
  8. Z

    Zion Train JF-Expert Member

    #8
    Aug 30, 2011
    Joined: Jun 5, 2008
    Messages: 503
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Na-na na na-na na na na;
    Na-na na na-na na na na;
    Na-na na na-na na na na;
    Na-na na na-na na na na.


    Them belly full, but we hungry;
    A hungry mob is a angry mob.
    A rain a-fall, but the dutty tough;
    A yot a-yook, but d' yood no 'nough.


    You're gonna dance to Jah music, dance;
    We're gonna dance to Jah music, dance, oh-ooh!


    Forget your troubles and dance!
    Forget your sorrows and dance!
    Forget your sickness and dance!
    Forget your weakness and dance!


    Cost of livin' gets so high,
    Rich and poor they start to cry:
    Now the weak must get strong;
    They say, "Oh, what a tribulation!"
    Them belly full, but we hungry;
    A hungry mob is a angry mob.
    A rain a-fall, but the dutty tough;
    A pot a-yook, but d' yood* no 'nough.


    We're gonna chuck to Jah music - chuckin';
    We're chuckin' to Jah music - we're chuckin'.


    A belly full, but them hungry;
    A hungry mob is a angry mob.
    A rain a-fall, but the dutty tough;
    A pot a-cook, but d' food* no 'nough.
    A hungry man is a angry man;
    A rain a-fall, but the dutty tough;
    A pot a-yook, but you no 'nough'
    A rain a-fall, but the dutty tough.
    A pot a-cook, but you no 'nough;
    A hungry mob is a angry mob;
    A hungry mob is a angry mob. /fade
     
  9. Chimunguru

    Chimunguru JF-Expert Member

    #9
    Aug 30, 2011
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 9,826
    Likes Received: 216
    Trophy Points: 160
    ...bob music is just like listening to spiritual songs you know! he once sang JAH WILL NEVER GIVE THE POWER TO THE BALDHEAD! while others they just running and running but cant just run away from their sweat! . we will be forever loving JAH as ONE LOVE and JAH LIVE among us. TRENCH TOWN is where we sing TALKEN BLUES whenever SUN IS SHINING after a long MISTY MORNING has gone. lets all board on a ZION TRAIN, I KNOW RASTAMAN LIVE UP LONG, NATTY DREAD dont give up easily! (all in caps are BOB SONGS)
     
  10. nachid

    nachid JF-Expert Member

    #10
    Aug 31, 2011
    Joined: Apr 14, 2011
    Messages: 861
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 45
    home kwangu lazima nizimue na wimbo 1 wa bob kila siku ndipo nahic kumepambazuka
     
  11. Spider

    Spider JF-Expert Member

    #11
    Sep 1, 2011
    Joined: Feb 13, 2011
    Messages: 1,174
    Likes Received: 35
    Trophy Points: 145
    <br />
    <br />
    'a hungry man is a angry man
    A rain is fall bt the dirt it tough
    A pot is cooked bt the food isnt enough''
    Wimbo mzur sana huo,una maudhui ya maana.
    Kuna kipande anasema "cost of living gets so high
    Rich n poor they start to cry"
     
  12. L

    Leornado JF-Expert Member

    #12
    Sep 3, 2011
    Joined: Nov 12, 2010
    Messages: 1,534
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Noo woman noo Crypamijana Zimbabwe. Jamaa alikuwa mzalendo halisi. SOB he is gone too soon. I was 17 by that time.
     
Loading...