Fungu la Kumi: Ni lazima?

Nothing like "free will" ew are determined. Even to kill God is responsible because " He is omnipotent and benevolent.
I thought you said you follow Karl Max since 2000,wasn't that your Choice?wasn't that your will? Whose will is that?God's?
 
Do you believe in The Bible?Do you believe in God?Where did you first hear about God?
 
True God is the one who directed me, remember even Karl Marx believed in " the first cause" nothing like pure atheist. There must be the first cause but not the one of Christianity.
 
Do you believe in The Bible?Do you believe in God?Where did you first hear about God?
Mnasoma biblia kwa akili ama kwa hisia? Ukiwa na ufaham utajua kuwa ndan ya biblia Kuna miungu ambayo yote mmekuwa mkiipa sifa moja na kuiabudu Bila ninyi kujua, sasa sjui wasomi wa biblia mnamjua yupi ni kwel[emoji23]....tafuta sana elimu
 
It seems as if I'm contradicting myself, but try to meditate a bit "religions are man made business" believe what's in your heart.
 
True God is the one who directed me, remember even Karl Marx believed in " the first cause" nothing like pure atheist. There must be the first cause but not the one of Christianity.
As i said before you are free to choose whoever you want to choose.Israel saw God's power from exodus from Egypt to settlement in their Country but they still choose to believe and Worship other gods.It was their choose. God exercised his choice and allow distruction to come to them.

Thats the beauty of God.
 
It seems as if I'm contradicting myself, but try to meditate a bit "religions are man made business" believe what's in your heart.
So you beleive there is God and you dont believe about Christian version of God right?Which version of God do you believe?
 
Mkuu bila shaka ni mchungaji maana umepiga misumari
 
Mnasoma biblia kwa akili ama kwa hisia? Ukiwa na ufaham utajua kuwa ndan ya biblia Kuna miungu ambayo yote mmekuwa mkiipa sifa moja na kuiabudu Bila ninyi kujua, sasa sjui wasomi wa biblia mnamjua yupi ni kwel[emoji23]....tafuta sana elimu
Let me tell you my friend iam a learned Individual if you talk about Formal learning.You dont have to worry about that. And iam familiar with The Bible.And from what i see from you posts i can conclude that you are far from knowing anything written in the Bible.Since we are not here to argue about who knows more i wont indulge you into that direction.
 
How can one choose the hell? One is determined, very interesting, may be God has already planned for those to Heaven and Hell. We as human beings nobody knows the truth, when the soul will come out from the body, is when the truth will be revealed.
 
How can one choose the hell? One is determined, very interesting, may be God has already planned for those to Heaven and Hell. We as human beings nobody knows the truth, when the soul will come out from the body, is when the truth will be revealed.
Every choice has consequences you chose hell when you rejected God.Rejecting God was your choice.So you chose hell all by yourself.

We can chose what to do but we cant decide the consequences.You can decide to put your finger on fire,thats your choice but you can't decide not to get burned.So if you dont want to get burned then dont put your finger on fire.Simple.
 
Just believe in "Supreme Being" no gender. Work hard ,love each other. That's all.
 
Kama ana familia kubwa je?
 
Andika kiswahil bwana hujanisomesha wew,
ukitaka tukichape kilugha Niko vizur zaid yako,
Nina elimu ya Dini zote zaid yako,

kwahiyo unapoambiwa Jambo geni masikioni mwako, usiwe mwepesi kupinga,

biblia ni kitabu chenye mikanganyiko mingi sana kwakuwa kilichakachuliwa kutoka ktk maandiko ya kweli ambayo yalizihusu jamii za Africa ya kale,

Baada ya ujio wa whitemen baran Africa walianza uhuni wao wa kutaka kuitawala Africa taratibu mpka walipofanikiwa kuiharibu akili ya muafrika kupitia dini zenye uongo na kuwafundisha Imani za mashetan ambayo mnayaabudu Bila ninyi kujua

naweza kukuonesha mfano mdogo tu wa makosa ktk ambayo majibu yake naimani hata mchungaji wako na askofu wako hawana majibu na hawawez kukujibu.
 
T
Just believe in "Supreme Being" no gender. Work hard ,love each other. That's all.
Thats what the devil is trying to make us think.He is trying to play down the importance of Jesus in our salvation.He wants us to believe that we are sufficient and we dont need Jesus.

And you know why he is doing this?Its because He knows if people accepts Jesus he is finished.
 
Mimi sina elimu ya dini zote ila hizi zinazozungumzia zaka nazifahamu.Na pia nina hakika kuhusu elimu ya dunia hujanizidi.

Na Biblia haina mikanganyiko.

Kila kitu lazima kianzie somewhere,Yes wazungu ndo wameintroduce hizi dini so what?kwa hiyo si za kweli kwa sababu zimeletwa na mzungu or what?what if angezileta mtu kutoka namibia?that way zingekuwa sahihi?

Suala la kuletwa na wazungu ni suala la Logistics tu.Kuna maeneo leo hii yamefikishiwa Injili na mtu mweusi na wao wapinge kwa sbabu wameletewa na mtu mweusi?

Hizi dini hadi kwa hao wazungu zipo na ni majority kwa hiyo na wao wamezipokeaje?au wanadanganyana?
 
Let me ask you simple question "all who don't believe in Jesus , will be sent to hell at the end"? Did God create so as to destroy?
 
Kutoa ni Iman
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…