Barrick considering pulling out | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Barrick considering pulling out

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Korosho, Dec 5, 2008.

  1. K

    Korosho Senior Member

    #1
    Dec 5, 2008
    Joined: Nov 30, 2007
    Messages: 132
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Barrick considering pulling out

    By Correspondent Njonanje Samwel


    Source:GUARDIAN
     
  2. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #2
    Dec 5, 2008
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,577
    Likes Received: 752
    Trophy Points: 280
    Wanajidai tu. Wameshapima thamani ya madini yaliyobaki ni ndogo kuliko gharama ya kuyachimba so they better pull out!!! Watakuja kwa jina lingine na sasa wataingia kwenye uchimbaji wa rubi ambayo ina thamani kubwa zaidi katika soko la dunia!!! Nakumbuka hivi Sheraton ---- Royal Palm--- Moven P -----!!!???
    Court Yard Hotel-------Protea Court Yard Hotel------sasa itaitwa------??? Imeshaanza kubadilishwa rangi na kibao kipya kinaandaliwa with a new name???? You name many of this nature!!!!!Tanzania my country, my love my home rasilimali zako zimetoweka. Tumeachia vizazi mahandaki na uharibifu wa mazingira. Impoverished Tanzania... Hii inatokana na nini!!!!???? Wote tuna majibu mengi mno mazuri kwa swali hili.
     
  3. F

    Fisadi.Jones Senior Member

    #3
    Dec 5, 2008
    Joined: Aug 15, 2008
    Messages: 110
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    There is no truth outside mathematics.

    Kuna muda North Mara was the most costly of all their mines in Tanzania. And the price of producing an ounce of gold was $217 . And the price of gold that time was above $500 and rising. And they still complained about making loses. Cost of production in other mines was even lower. It is just amazing how these people manage to make huge losses.

    In 2007 cost of production per ounce was $451 in North Mara. Bulyanhuru was $458.

    Leo bei ya ounce moja ya dhahabu ni zaidi ya $750, na kumbuka ilishafikaga mpaka $1,000. I bet costs of production in any of their mines haijawahi fika $500, na sasa hivi imeshuka maana bei ya mafuta inashuka.

    May be i am missing something, can someone explain to me how these people manage to make such huge loses?

    And why are they keeping doing business in this side of the world while they are making loses? I mean we all know what capitalism is about, profits. Sasa I don't believe these are dumb capitalists, that would still continue to do business while making loses for years. Ni kwamba wanawapenda sana watu wa nchi hii kwa hiyo wanawasaidia tu?
     
  4. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #4
    Dec 5, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135

    Any other suggestions? What about having watchdogs around?






    Kumbe Barrick hawataki watchdog?
    aHa-ha-ha-hah!
     
  5. F

    Fisadi.Jones Senior Member

    #5
    Dec 5, 2008
    Joined: Aug 15, 2008
    Messages: 110
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    They are just bluffing. Hawaondoki leo wala kesho. Bado kuna mawe kibao kule, and they know it. Sehemu ambazo gharama ya kuchimba ni kubwa huwa wanaziacha. Na hawajaishiwa sehemu za kuchimba ambazo zina tija baba.

    Katika operations zao zote duniani, TZ ndio hotcake yao. Hawawezi kuthubutu kuondoka. Wanatikisa kiberiti tu.
     
  6. Ochu

    Ochu JF-Expert Member

    #6
    Dec 5, 2008
    Joined: May 13, 2008
    Messages: 972
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Mungu wangu....kama hayo madini hayana faida si wayaache huko ardhini? anatuona wajinga sana!!!!
     
  7. F

    Fisadi.Jones Senior Member

    #7
    Dec 5, 2008
    Joined: Aug 15, 2008
    Messages: 110
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ndio manaake. Ndio maana wanaanza ku-panic.

    Wanatishia tu lakini, hatamaye utawaona wamo humu humu.

    Wanataka muende New York Stock exchange ndio mkaangalie data zao, mimi nadhani kuponguza gharama za kwenda mirikani wangekuwa wanatupa copy tu hapa hapa lol
     
  8. F

    Fisadi.Jones Senior Member

    #8
    Dec 5, 2008
    Joined: Aug 15, 2008
    Messages: 110
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
  9. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #9
    Dec 5, 2008
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,435
    Likes Received: 385
    Trophy Points: 180
    Watanzania tumeamka na sasa tunataka kuthibiti mali zetu na hilo ndilo hawa Barick hawalitaki nandio maana wanataka kuondoka; na nivizuri wakaondoka dhahabu yetu haiozi, ilikuwepo toka enzi za mababu zetu na si vibaya sisi tukaicha vizazi vijavyo vyenye upeo [ sio calibre yamafisadi WAKINA MASHA NA MALIMA] wakajazisimamia vizuri mali zao!! Hawa jamaa hawana ubavu wa kuondoka na ndio mwanzo wanataka kuanza kuchimba Nickel; wanatingisha kibiriti kuona kama kimejaa na sisi tuwabane hapo hapo kama marehemu mwalimu alivyombana yule mgiriki fisadi akaapa kwamba asingemuachia kwa sababu alikuwa mshenzi na hawani hivyo hivyo tusiwaachie tule nao sahani moja ili tuweze kuwasomesha watoto wetu chuo kikuu bure!!
     
  10. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #10
    Dec 5, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 55,593
    Likes Received: 20,025
    Trophy Points: 280
    Barrick considering pulling out

    2008-12-05 10:29:45
    By Correspondent Njonanje Samwel

    The giant mining firm Barrick Gold Tanzania has said it is considering halting its operations in the country. Barrick Vice President, Africa Region, Gareth Taylor told this paper in an interview yesterday, shortly after he attended a workshop to launch the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) held in Dar es Salaam, a global mining `watchdog`.

    During the interview with selected media, Taylor said the mining firm had for several years recorded declining profits. He did not give figures, only stating: ``We are now thinking about our future operations in the country.

    This is due to the fact that the company has for several years not recorded profits. As a business company, this is a critical position where we are required to think about our future,`` he said.

    He said the widely exaggerated criticism that the mining firm was enriching itself through exploiting the mineral wealth of the country at the expense of its poor people was not true as the company paid all levies and taxes and that it operated in an open and transparent manner.

    ``All criticisms being levelled at us are not true. They are just unfounded claims which intend to tarnish the good image of our company.

    We are operating under rules and regulations stipulated in the mining laws and not otherwise,`` said Taylor.

    Taylor said, the Canadian-based firm had always had to bear huge operating costs which were mostly due to the poor state of country`s infrastructures thus making it record little profit.

    ``You cannot operate under an environment where you are not getting profit. It is high time now that we considered our future in the country.

    If there is anybody who has queries regarding what we are getting in Tanzania, they can look at the company`s financial performance at the New York Stock Exchange as the firm is listed in the world`s largest money trading market,`` he explained.

    The firm is running three operating gold mines and two projects. The mines are Bulyanhulu, North Mara and Tulawaka, while the projects are Buzwagi Goldmine and the Kabanga Nickel, a joint venture with Xstrata.

    Asked for comment, the Deputy Minister for Energy and Minerals, Adam Malima said he has received the Barrick\'s statement with shock, adding that such a statement should have been officially communicated to the government and not elsewhere.

    Without explaining whether the mining firm made profit or not, Malima said ``We are the ones who had entered into a contract with the mining firm.

    It would have been proper if they had submitted their complaints to us so that we could work on them,``

    Speaking on the benefits to the country by joining EITI; Malima said the move would help create transparency in all mining activities in the country, from operating costs, profits, losses and its benefits to the ordinary citizens.

    ``With EITI, all mining stakeholders are required to give full information regarding their activities. Nobody will be able to hide the truth, as they will be monitored at every step,`` he noted.

    He added that EITI is a tripartite initiative which would help build trust between the government, mining firms and ordinary people as every party involved will have access to necessary information such as revenue obtained, costs to run the mining projects and how the money obtained from the mineral wealth have been spent.

    In his brief remarks, the Ambassador of Norway to Tanzania, Jon Lomoy stressed the need for the government, if necessary to make `difficult` political decisions to ensure majority of the people in the country benefit from mining resources and other sectors.

    He said, the country is endowed with vast resources but failure by the political leaders to take difficult decisions would keep it in extreme poverty.

    ``Decisions such as joining EITI and the recent actions taken to address corruption in the Bank of Tanzania External Payment Arrears (EPA) account were a few of the examples of the difficult political decisions,`` said ambassador Lomoy.

    He added that as a prospective candidate for joining EITI, Norway would not hesitate to give all necessary support to ensure Tanzania benefits from its natural resources.

    ``My government would give the Tanzanian government all necessary support be it moral, financial or even material to ensure the country fulfills this obligation,`` noted ambassador Lomoy.

    SOURCE: Guardian
     
  11. MwanajamiiOne

    MwanajamiiOne Platinum Member

    #11
    Dec 5, 2008
    Joined: Jul 24, 2008
    Messages: 10,478
    Likes Received: 73
    Trophy Points: 145
    Yeah they should go
     
  12. M

    Mkandara Verified User

    #12
    Dec 5, 2008
    Joined: Mar 3, 2006
    Messages: 15,433
    Likes Received: 85
    Trophy Points: 145
    Haya haya ndio tulikuwa tukizungumzia siku zote....Binafsi nilitegemea hili kutokea.
    Wajinga ndio waliwao yaani baada ya jamaa kutulima kwa miaka zaidi ya 10 bila kulipa kodi sasa wanataka kuondoka... sawa kabisa na mashirika mengine tuliyoahi kuyaona ikiwa ni pamoja na Mahotel..
    Ama kweli yul;e mzungu alisema kweli kuwa Tanzania ni nchi pekee unaingia maskini na unaondoka Tajiri..Haya ni maneno mazito hasa ukizingatia maneno haya UNAINGIA kisha UNAONDOKA,,hivyo ni Udanganyika kufikiria kwamba Barricks wangekuwepo nchini miaka yote!
    Na kwa vitisho hivyo nina hakika kabisa kuwa Tanzania itabidi tulegeze zaidi masharti yetu kwao... Tumeliwa na tumetoka Kapa!
     
  13. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #13
    Dec 5, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 0
    Sasa huna wataalamu na wazalendo wa kumiliki hizo mali ufanye nini ?
     
  14. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #14
    Dec 5, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,400
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 145
    Tumeinama, tumeinuka nta msambani!
     
  15. M

    Mkandara Verified User

    #15
    Dec 5, 2008
    Joined: Mar 3, 2006
    Messages: 15,433
    Likes Received: 85
    Trophy Points: 145
    Shy,
    ..
    Kwani Stamico walikuwa na elimu gani mkuu...na hao wazalendo unaowazungumzia ina maana Barricks ni wazalendo!..mashirika ya kuchimba dhahabu yako mengi sana duniani tena basi sasa hivi China inaogopwa sana kwa mikataba wanayo sign na nchi za South America...Na kikubwa kuliko yote soko kubwa duniani la dhahabu liko China kitu ambacho kinawatisha wenye utaratibu wa soko. China akichimba yeye kuna uwezekano akaharibu utaratibu wa sokoni..
     
  16. M

    Mtanzania JF-Expert Member

    #16
    Dec 5, 2008
    Joined: May 4, 2006
    Messages: 4,815
    Likes Received: 33
    Trophy Points: 145
    Dhahabu imekwisha, wanataka kukimbia ili wasifukie mashimo. Tunaendelea kufungwa magoli.
     
  17. M

    Mama JF-Expert Member

    #17
    Dec 5, 2008
    Joined: Mar 24, 2008
    Messages: 2,858
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Dhahabu ipo, ila faida itapungua as wananchi wanadai hao jamaa ongezeko la kodi na mrahaba.
     
  18. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #18
    Dec 5, 2008
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,470
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Kampuni ya kibepari haiwezi kufika huko na bado kukiwa na viongozi walewale katika kampuni. Hiyo kama ni kweli ni translation ya failure ya uongozi wa kampuni katika zone hii ya Tanzania hivyo basi hata huyo jamaa aliyesema haya maneno hawezi kupata muda wa kulizungumzia hili kwani kabla yeye hajatangaza hayo dalili za mwanzo ni yeye kupigwa chini na management yake. Hilo halijatokea therefore Barrick bado ipo!!!!
     
  19. Companero

    Companero Platinum Member

    #19
    Dec 5, 2008
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,427
    Likes Received: 107
    Trophy Points: 160
    Wanaikimbia Extractive Industry Transparency Initiative (EITI) na PUBLISH WHAT YOU PAY!
     
  20. M

    Moelex23 JF-Expert Member

    #20
    Dec 5, 2008
    Joined: Oct 8, 2006
    Messages: 497
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Thank U God for listening to our prayers.

    Adam Malima is not smart. He should have said we will help them leave as soon as they are ready. Barrick is going nowhere, they are bluffing and we should put all chips IN, GO Hard Son just like brooklyn.

    Barrick depends on Tanzania mines to make profit worldwide, and Mkandara can attest how they always talk about their mines in tanzania when briefing reporters about how Barrick is the top dog.

    Malima has no idea about these poker games he is an amateur, he should come to JF and ask for advise free of charge, and he will be better off.

    Barick pse leave we won't ask for anything just leave, we will sign new better contracts that give the government ownership of the mines just like Botswana.

    Yaani sheria ya kuripoti inatoka ndio oh unajua tutaondoka, go to hell Mfs.
     
Loading...