US Ebola patient Thomas Eric Duncan dies at Texas hospital

US Ebola patient Thomas Eric Duncan dies at Texas hospital

Sidhani kama wameshindwa kwa sababu kuna raia watatu wa Marekani ambao ama wameshatibiwa au wanaendelea kupata tiba.

Wawili tayari walishatibiwa na kupona. Kwa hiyo kusema wameshindwa si sahihi.

Wanajitahidi kwa kadri wawezavyo licha ya kwamba huo ugonjwa ni bonge la changamoto.
What a coincidence kuwa hao raia wa 3 ni white na kwao dawa hazijaisha!!

Look here Nyani Ngabu ain't no harm in admitting that there is clear racial discrimination in your beloved US of A and the world all over.
As much as this admission is a disappointment to your bootlicking, sycophantic adulation of white skin it remains a fact, and I for one think that this "discrimination" is appropriate.
I get very annoyed when exposed black people like yourself continue to foolishly believe and defend the notion that Europeans are utopian creatures whose hearts and souls are akin to the angels up above.

It is simply a matter of logic and a fact that a Black African without health insurance and thus possibly not very productive is NOT OF EQUAL WORTH to white/ European doctors who have medical insurance and contracted the disease while helping African patients. That is a pure and simple fact!! Admitting this will not make your white masters of any less sacredness to you and it shouldn't tarnish the godly perfection you perceive of them
I am a proud African, but I swear given the facts at hand I would have done the same thing without any guilt. This bullshit you recited when receiving your citizenship, that all men are created equal blah blah... is exactly that BULLSHIT.
And the first step in making any progress in reducing the racial divide is by first accepting that THERE IS A DIVIDE and whites are not holy angels and us earthly heathens should start learning to take care of ourselves. Sweeping the facts under the carpet will not reduce the divide.

Kwahio braza, kubali tu kuwa huko marekani when push comes to shove wewe mweusi tena raia wa kufikia mbeba ma box uko last on the pecking order. Hawezi akaachwa mzungu mwenye kazi yake ya maana kupewa dawa uakpewa wewe. It's a tough pill to swallow, but yes brother they lied to you when they told you all men are equal! Pole!

Ironically your famous signature sums it all up.... I rest my case!
 
na sisi ndio tumewaalika BENIN waje kucheza mechi na TAIFA STARS!!!!!???.. tunaliita wenyeee litufike ili tuje tutafutane....HOPELESS MINDS..
 
Umerudi pale pale, kuwa wameshindwa japokuwa cases zilizotangulia waliweza. Matibabu ni game of chances. Binafsi, being a racist i dont play the racism card in this. Hii ni threat kwa wote regardless of the skin color.
Sidhani kama wameshindwa kwa sababu kuna raia watatu wa Marekani ambao ama wameshatibiwa au wanaendelea kupata tiba.

Wawili tayari walishatibiwa na kupona. Kwa hiyo kusema wameshindwa si sahihi.

Wanajitahidi kwa kadri wawezavyo licha ya kwamba huo ugonjwa ni bonge la changamoto.

Hairuhusiwi kusafirisha mwili wenye infections. Hata bongo tu ukifa na kipindupindu ugenini unazikwa hapo hapo na manispaa. Kwanza hapo hata majivy familia haikawii kuyakataa lol, kila mtu anaogopa kufa banaa
Cuzzo did U see?! I told ya!, they're going to cremate his remains. They don't take chances and It would've been too much of a risk anyways, even if they ship the remains back in a sealed casket.
 
Did they say dawa zimeisha?:wacko:

Hakuna racism kwenye milipuko ndugu yangu. US is more scared than any other country
What a coincidence kuwa hao raia wa 3 ni white na kwao dawa hazijaisha!!
 

One notable difference: the supply of the experimental drug used to treat Americans Dr. Kent Brantley and Nancy Writebol in August ran out.
"Unfortunately, Zmapp, which is a promising, but unproven experimental treatment for Ebola, is not available," Frieden said. "There is, as far as we understand, no more of it in the world, and while people are working hard to manufacture more, it takes a long time to develop."


Duncan lay sick in his hospital bed for nearly six days before the hospital tried a different experimental medication.

Jackson has said he thinks Duncan's financial situation may have impacted his treatment.
"I would tend to think that those who do not have insurance, those who do not have Medicaid do not have the same priorities as those who do," the civil rights leader said.

Ndugu King'asti please refer to the CNN source posted on post #35 by BAK on page 1. Ambayo nime quote paragraph chache hapo juu.
Ndio mlipuko wa ugonjwa au catastrophe yeyote hauchagui mtu kwa rangi lakini RESPONSE ya mlipuko huo unachagua. [remember Katarina?]
Ila sidhani kama utaelewa maana kama hata maandishi na picha zenyewe umeamua kutoziona mbele yako sijui utashawishikeje tena?
Is there something they put in the water you drink huko ulaya kuwa brainswash ndugu?
 
Last edited by a moderator:
  • Thanks
Reactions: BAK
Did they say dawa zimeisha?:wacko:

Hakuna racism kwenye milipuko ndugu yangu. US is more scared than any other country
Dada (I presume, sorry if I'm wrong) umesoma source ukaona au umesoma na ukakataa kuamini ulichosoma? Hehehe dah.
Wazungu wametuweza sana! Lakini let me assume kuwa hukuona ile post ya BAK.
 
na sisi ndio tumewaalika BENIN waje kucheza mechi na TAIFA STARS!!!!!???.. tunaliita wenyeee litufike ili tuje tutafutane....HOPELESS MINDS..

I see hawa wasije tz
 
My opinion is this whole ebola thing is very unfortunate. I want the authorities to do all they can to prevent an outbreak.

Now, in the process not every patient is going to make it and if that happens people shouldn't play the race card without having ironclad proof to back up their allegations.

After all, it's not America's obligation to find the cure for ebola.

hiyo sentensi ya mwisho n ukweli sana, ifike mahali sisi tuweke system ya kutibu magonjwa yetu. Kuliko kusema n jukumu la nchi fulani. Na liberia mie nailaumu serikali na wanchi, uganda wanapata Ebola wanaodhibiti kwa haraka kwann wao imewashinda? Kuna mambo mengi ya kujadili zaid ya ubaguzi wa rangi.
Pole kwa familia ya Duncan najua wanajisikia kusalitiwa na marekani.
 
Did i ask you, or did i conclude that they didnt say what you phrased?
Kweli wazungu unawajua mwenzangu. And yes, i am unable to read all the reported info on ebola progress as it doesnt put bread on my table. Sina hakika kama i want to find out hiyo post unayoiongelea pia
Dada (I presume, sorry if I'm wrong) umesoma source ukaona au umesoma na ukakataa kuamini ulichosoma? Hehehe dah.
Wazungu wametuweza sana! Lakini let me assume kuwa hukuona ile post ya BAK.
 
Hahaha you have too many conclusions on me. I will let you you conclude on the qualitative status of the water that i drink.
Now, back to basics; ebola is here with us and what do we do about it?:A S check_03::A S check_03:
Ndugu King'asti please refer to the CNN source posted on post #35 by BAK on page 1. Ambayo nime quote paragraph chache hapo juu.
Ndio mlipuko wa ugonjwa au catastrophe yeyote hauchagui mtu kwa rangi lakini RESPONSE ya mlipuko huo unachagua. [remember Katarina?]
Ila sidhani kama utaelewa maana kama hata maandishi na picha zenyewe umeamua kutoziona mbele yako sijui utashawishikeje tena?
Is there something they put in the water you drink huko ulaya kuwa brainswash ndugu?
 
Imeelezwa kuwa dawa iliyopo kwenye majari bio inaweza kutibu white people only not for black people.
 
Umerudi pale pale, kuwa wameshindwa japokuwa cases zilizotangulia waliweza. Matibabu ni game of chances. Binafsi, being a racist i dont play the racism card in this. Hii ni threat kwa wote regardless of the skin color.

Hapana, kwa ujumla hawajashindwa. Nikitumia lugha ya kimichezo, Wamarekani wako well above .500. They have a winning record (3-1). Sasa huko siyo kushindwa!

Walioshindwa ni Liberia na Sierra Leone huko mpaka watu wanazikimbia maiti na wengine kuzitelekeza barabarani.

Najua kwa uhakika kabisa kuna watu pale CDC hawalali. Wanakesha maabara wakitafuta tiba ya uhakika. Na tayari wamesha unleash vifaa hi-tech vya kukabiliana na hilo gonjwa.

Kuhusu mambo ya ubaguzi, well, ni kawaida ya weusi kulialia ubaguzi kila mara tena bila hata ushahidi. Wengine hata Obama alipochaguliwa kuwa raisi bado walisema hiyo ni racism. Kwa hiyo ni kawaida ya weusi kufanya hivyo.
 
Hahaha you have too many conclusions on me. I will let you you conclude on the qualitative status of the water that i drink.
Now, back to basics; ebola is here with us and what do we do about it?:A S check_03::A S check_03:
Here is what I would have done about it:
1. Reinforce checks in all our borders and airports. All travel documents of passengers should be studied to show if they have ever been to West Africa in the last month.
2. Because my country is poor and incapable of establishing an adequate isolation ward in our hospitals, I will find an isolated area furthest away from any city or town in Tanzania, whereby all confirmed cases will be taken for care.
3. I will launch an intense public awareness on all media outlets. Educating the people of Tanzania on Ebola, what it is, how it is spread and how to avoid contamination while assuring the public not to panic.
4. I will carefully select a team of 100 or so medical personnel. i.e. doctors, nurses and lab tecnicians. Bring them to dar and undergo an intensive structered2 week program on Ebola run by the CDC, NIMR and AMREF after which these people will be placed at strategic clinics along the borders and entry points of my country to monitor an report patients!!

What I wouldn't do is send our already inadeqaute doctors to a clearly helpless situation that even the most capable countries are finding difficult to handle!
(If your not going to give me a round of applause my dear then basi, hehehe!)
 
What a coincidence kuwa hao raia wa 3 ni white na kwao dawa hazijaisha!!

Yeah, coincidences happen.

Look here Nyani Ngabu ain't no harm in admitting that there is clear racial discrimination in your beloved US of A and the world all over.

Have I ever denied its existence (racism that is)? If I have please point it out and I will humbly admit that I erred.

Other than that I don't know where you get the assertion that I am somehow in denial about it. For all I know it exists everywhere including Tanzania, all over Africa and throughout the world.

So what's your point there?

As much as this admission is a disappointment

You don't know what you are talking about.

to your bootlicking, sycophantic adulation of white skin it remains a fact, and I for one think that this "discrimination" is appropriate.

You are entitled to your syphilitic parochialism, rabble-rousing, warped and prejudiced ignorant point(s) of views.

I get very annoyed when exposed black people like yourself continue to foolishly believe and defend the notion that Europeans are utopian creatures whose hearts and souls are akin to the angels up above.

And I get miffed when I see black people like you (I assume you are black) racemongering at every oppotunity they get. You are nothing but a wannabe race pimp. If you are so upset about the guy's death go to Dallas and march with your like-minded wannabe race pimps.

It is simply a matter of logic and a fact that a Black African without health insurance and thus possibly not very productive is NOT OF EQUAL WORTH to white/ European doctors who have medical insurance and contracted the disease while helping African patients.

Yes, Mr.Duncan was an African. And yes, those "racist" white doctors were helping African patients when they contracted the disease. Yes, "racist" white doctors were in West Africa helping poor Africans. So what's your point?

That is a pure and simple fact!!

Again, what's your point here?

Admitting this will not make your white masters of any less sacredness to you and it shouldn't tarnish the godly perfection you perceive of them

You are replete with assumptions. What's with all this epileptic hyperventilating? Comical!

I am a proud African,

Well, then good for you. You can be a proud whatever and I couldn't care less.

but I swear given the facts at hand I would have done the same thing without any guilt.

What are you talking about here?

This bullshit you recited when receiving your citizenship, that all men are created equal blah blah... is exactly that BULLSHIT.

What the hell are you talking about here? And what citizenship are you talking about? Geeze louise! Better section yourself before you wreck yourself boy.

And the first step in making any progress in reducing the racial divide is by first accepting that THERE IS A DIVIDE and whites are not holy angels and us earthly heathens should start learning to take care of ourselves. Sweeping the facts under the carpet will not reduce the divide.

Hahahaaaa rant mode activated! Why don't you go ahead and make a rantumentary about white people and their racist ways. You could win an academy award (given by the very same white people) like Lupita Nyong'o!

Kwahio braza, kubali tu kuwa huko marekani when push comes to shove wewe mweusi tena raia wa kufikia mbeba ma box uko last on the pecking order. Hawezi akaachwa mzungu mwenye kazi yake ya maana kupewa dawa uakpewa wewe. It's a tough pill to swallow, but yes brother they lied to you when they told you all men are equal! Pole!

Hivi wewe unanijua mimi hadi useme kwa uhakika kuwa mimi sijui ni raia wa kufikia? Hebu acha kujivua nguo bana. Hunijui sikujui, uraia wangu huujui, na hujui naishi wapi. Kwa hiyo acha kujifanya unanijua sana. Hunijui zaidi ya kunisoma tu humu.

Ironically your famous signature sums it all up.... I rest my case!

It's not like you had a case to begin with......
 
Hahahaha aren't we sensitive! Hahaha. It's ok man. No hard feelings, you do your thing. heheh. Needless to say I don't think your nugatory and puerile post above warrants my response. A bit wimpish may I add.
 
Hahahaha aren't we sensitive! Hahaha. It's ok man. No hard feelings, you do your thing. heheh. Needless to say I don't think your nugatory and puerile post above warrants my response. A bit wimpish may I add.

You just responded albeit in a chickenish way! Had you stayed quiet perhaps you'd have had a point. But right now, not so much.

You started it, and I ethered you.

Truth is you can't go toe to toe with me that's why you are hiding behind the veil of dismissal.

Halafu hapo kwenye nyekundu ni vicheko vya kujilazimisha hivyo....dalili ya kutokuwa na hoja!
 
Chalii walimnyima dawa. Hamshangai wale wazungu walioumwa ebola wote walipona?. Alipoenda mara ya kwanza hospital aliwaambia katokea Liberia na isije ikawa ana ebola,madokta wakampuuza wakampa anti bakteria wakamwambia nenda nyumbani! Na isije ikawa huyu aliwahishwa kuondoka ili asiambukize wengine.:hail:
 
Chalii walimnyima dawa. Hamshangai wale wazungu walioumwa ebola wote walipona?. Alipoenda mara ya kwanza hospital aliwaambia katokea Liberia na isije ikawa ana ebola,madokta wakampuuza wakampa anti bakteria wakamwambia nenda nyumbani! Na isije ikawa huyu aliwahishwa kuondoka ili asiambukize wengine.:hail:

Una ushahidi walimnyima dawa?
 
Back
Top Bottom