Ufisadi haukuanzia awamu ya nne!

Gaijin

JF-Expert Member
Aug 21, 2007
11,817
0
what mwandishi wa hii thread is trying to say is...

hawa mafisadi wasasa wamefunzwa ufisadi na enzi za mwalimu nyerere, kwa vile hakuna asiyejua kuwa Benjy amelelewa na nani na JK pia!

sasa ili kuzuwia ufisadi usiendelee, tunapaswa kuwaondoa wote waliokuwa kwenye system ya wakati ule waliolelewa na nyerere.
 

malindi

Member
Jan 14, 2008
18
0
Moshi, BOT iliwahi kuchomwa miaka ya nyuma wakati wa awamu ya kwanza!! Au miaka ya ile ya 'mwanasheria tajiri sana'
 

Sanda Matuta

JF-Expert Member
May 9, 2007
950
0
Augustine Moshi,
Mwalimu failure to build strong ecomony as anticipated by many does not justify any of the claim made by Zomba _ UFISADI.
Issa Shivji in his essay - The Silent Class Struggle in Tanzania, observe that 'Ujamaa would suffer at the hands of state bureaucrats. Capitalising on the need to Africanize the economy, the bureaucrats would seek to use state power for self- enrichment.'
The fact is - It never found its way during Mwalimu era til...I can list the all cabinet where they used to live (government housing) and what assets they own... Prof. Shivji knows this for a fact.
But after Azimio la Zanzibar as Prof. Shevji observed, MAFISADI found their way in. Systematically bend the rules to suit and support their hunger for wealth, serving their exploitative interests while giving us lip services.....
Brother Augustine, huu ndio Ufisadi na sio Nyerere aliyekosa kitu cha kuuza kutokana na kutokuwa na uwezo.. Kidogo tulichopata tulikiona kikifanya kazi hata kama hazina ilifilisika.


Two request brother Moshi...
1. Would love to hear names of those involved...besides is that the only case you kinda pick on to judge the all system?
2. Finding treasury empty!...A well manufactured theory! mkuu abu nambie kama haya maneno kweli then how did they manage the budget when Mwinyi came to power!.. maanake NOTHING means hakuna kitu.

Mkuu Mkandara,
Kwanza Salute kwako!
Kwa ukweli kabisa sikuwahi kufikiri itafikia siku UTARAINIKA NA KUA MPOLE KWA MANENO YA HAPO JUU.
nakumbuka Post yangu ya kwanza nilipo ingia JF rasmi niki mpinga Nyerere ulinirukia kama mwewe.
Lkn leo umelainika poleKAKA lakini hou ndio ukweli wa Ndugu Kambalage
 

zomba

JF-Expert Member
Nov 27, 2007
17,063
0
Jana, nilipokuwa nachungulia star tv kuona yanayojiri bungeni, nikakumbana na mbunge mmoja, sikumbuki jina wala chama chake, ambaye kwa muono wangu ali-confirm kama haya niliyoyaweka humu kuwa. Ufasadi Haukuanzia awamu ya nne.

Na kwa yanayojiri sasa hivi, naona kuwa awamu Ya Nne ndiyo awamu pekee inayopigana na ufisadi kwa faida ya wananchi.
 

wajinga

Senior Member
Jun 25, 2008
148
0
kila mara mtu ukiuliza kitu unaambiwa hii ni serikali usiulize kitu na wananchi wengi huogopa. System maana yake ni kuwaambia watu there is a big brother watching you and they know everything. Havent you head we need to educate the people this government and its Fisadis thinks tanzanians are uneducated and uninformed about their lifes and what is happening in their countries and their government that they themselves elected. Today at the parliament the minister for government was trying to tell the mps not to question theft in the public money because it makes them embarass the government.
 

MchunguZI

JF-Expert Member
Jun 14, 2008
3,769
2,000
Kila Kijiji kuna kichaa wake.
Tunao mafisadi wa awamu ya kwanza to ya sasa.

Huko nyuma hatujui kilichofanyika, kazi yetu ni hawa wa sasa! Hao akina Msuya na akina Makani nasikia ndo walihusika hizo enzi. Sisi tupambane na akina Bangusilo wetu.
 

Mag3

Platinum Member
May 31, 2008
11,943
2,000
Kweli kabisa, Jee ufisadi uendelee mpaka lini? EL sidhani kama anatumia history ya kuanika ufisadi, labda anatumia history ya kuuendeleza ufisadi kama tuonavyo janayojiri hivi sasa.

Kabla ya Uhuru, kulikuwa na mwingereza katutawala kwa kukabidhiwa Tanganyika na UN, mpaka tutakapo jiweza, Jee baada ya Nyerere kukabidhiwa nchi, kafanya nini? si ndio katuwekea wanaoimaliza nchi kwa ufisadi sasa hivi?

Wakoloni sasa hivi wanatutawala ki-uchumi na ki-system, na hiyo ndiyo mbaya zaidi. Jee huijuwi system ni nini?

Zomba na wana jf hebu someni hii report kwa makini halafu tuendelee. Naomba kuwasilisha:

After Tanganyika's independence, Nyerere tried to bring something new to birth. Inheriting a legacy of poverty and colonialism, the deck was stacked against him. It was one of the poorest countries in the world. A few diamonds, a small coffee-growing region, and fields of sisal did not add up to much for Tanzania, a country of nearly ten million people with six graduate teachers, and no all weather roads connecting the southern and northern sections of the country. Its mostly illiterate citizens were scattered over remote regions, often unable to find a common language, although they shared ample rigors as they wrested a meager subsistence from the soil or the sea.

Against long odds, he struggled to get out from under the lion's paw of neo-colonialism, knowing that if the people of Tanzania were to have a better life it would have to be built out of something other than self interest and unbridled competition. After vast investment in education, literacy rose phenomenally, and 83 percent of Tanzanians were able to read and write. Nyerere also succeeded in promoting Swahili so that it superseded dozens of tribal tongues to become a true national language.

Mwalimu tried to create a communitarian socialist state based on tribal values in a sea of neo-colonialism, with neighboring countries locked in tribal warfare fanned by ancient hatreds, colonial legacies and complicated by the competition for scarce economic resources. In those days the US and other colonial powers did not view the third world as a giant sweatshop but engine for super-profits and giant storehouse of raw materials.

Working with some of the poorest countries in the world, Nyerere squared off with the US and the old colonial powers to try and create a just society. And he never gave up. Later he would acknowledge that his attempts to collectivize farming were a mistake. Not because it was wrong but because it wouldn't work without resources. There was no escape from the world economic forces that dictated then, just as they dictate now, what can be allowed to exist and what has to be destroyed as a threat to profit. But still he tried. When the Germans offered to build a sugar factory in the Kilombero Valley in exchange for a naval base in Zanzibar Mwalimu turned them down because of his stand on foreigh aid with heavy political strings attached.

He preached Ujamaa and practised it. In other words he preached water and drank water. It is no wonder he was still popular 14 years after he left power because he led by example. He stood for idealism and principle. He remains the most honest leader East Africa has ever produced.

When Nyerere felt the members of Parliament, all elected from the single party, TANU (Tanganyikan African National Union), were out of touch with the people, he made them walk the two hundred miles through the countryside to the annual party meeting in Mwanza. Hot and dusty, they stayed with the people in the villages, re-experiencing the real conditions in the country, not those of the city and the educated civil service class. How they must have hated it!

When students at the university in Dar-es-Salaam, influenced by colonial ideas of privilege, went on strike when they were asked to share rooms, Mwalimu thought that perhaps they had forgotten that they were there to help build a nation and not ensure their own privilege. He suggested that it would be a good idea if they all went back to their villages to remember why they were there and where they came from. He sent them home and shut the university for the rest of the year.

"There is a time for planting and a time for harvesting", he would say adding "for us it is still a time for planting". Did they understand him? Did some of the people he led so eager to start harvesting they couldn't wait for him to step down? Like a true leader he had later to admit that he had failed.
Or had we failed him?.
 

jmushi1

JF-Expert Member
Nov 2, 2007
23,484
2,000
Kutoshaurika kwa Mwalimu was a BIG PROBLEM!
Kama wale wanaokumbuka zile kauli zake maarufu kama hii...

"Mara ya kwanza...Walinita mti mkavu..NKAKUBALI...Mara ya pili wakanita MUSA nkakubalii....

Hivi majuzi tu...natokea INDONESIA...Wakanita HAAMBILKI!
HATA!SIKUBALI!
LITAKWENDA NA MTU HILI!
Watu vicheko!

Tatizo kubwa la mwalimu ambalo ccm wamelirithi ni MASLAHI YA CHAMA!

Kwa sababu mwalimu yeye alikuwa anafight idealism..Alikifanya chama chake kama chombo cha kupambana na idealism badala ya kufanya kiwe chombo cha kutuletea maendeleo.

Na ndio maana sasa ccm ni USALAMA WA MAFISADI..AKA WA TAIFA!

Kwa kutumia udhaifu huo basi wakawa wanawekeza pesa nyingi huko kwene huo usalama wao na kusahau huduma muhimu za jamii kama elimu,afya nk!

Na ndio maana hata PINDA HAKI kaja leo na issue zile zile!

Nilijua ccm lazima waendelee na utaratibu huo na ndio maana nikasema mwalimu alikufa na chama chake kwani usalama wa mafisadi wadogo umegeuka kuwa usalama wa nini sijui vile...!?

Na ndio maana kwa maslahi ya chama kama mwalimu alivyokuwa akipenda...Familia a nyerere imekataa kumwondoa BENJAMIN WILLIAM MKAPA NYERERE KUTOKA KWENYE FAMILIA YAO!

HAPO....
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom