Tanzania's Missing Opposition...


Invisible

Invisible

Admin
Joined
Feb 11, 2006
Messages
9,104
Likes
603
Points
280
Invisible

Invisible

Admin
Joined Feb 11, 2006
9,104 603 280
I got this paper from a colleague and went thru it, thought might be of great use for all JF members and visitors and probably we might have a strong dialogue from this research paper...

Additional paper from REDET:

i1408_REDETEvaluation.jpg


i1413_AssaultonDemocracy.jpg
 

Attachments:

Mpita Njia

Mpita Njia

JF-Expert Member
Joined
Mar 3, 2008
Messages
7,011
Likes
38
Points
145
Mpita Njia

Mpita Njia

JF-Expert Member
Joined Mar 3, 2008
7,011 38 145
Du, pagenation ioianza kunitisha... naona kama nimeanzia katikati
 
Pascal Mayalla

Pascal Mayalla

JF-Expert Member
Joined
Sep 22, 2008
Messages
27,231
Likes
30,154
Points
280
Pascal Mayalla

Pascal Mayalla

JF-Expert Member
Joined Sep 22, 2008
27,231 30,154 280
I got this paper from a colleague and went thru it, thought might be of great use for all JF members and visitors and probably we might have a strong dialogue from this research paper...
Thanks in advance. Nitasoma nimetulia, then I'll come back to you.
 
Mag3

Mag3

JF-Expert Member
Joined
May 31, 2008
Messages
9,912
Likes
8,197
Points
280
Mag3

Mag3

JF-Expert Member
Joined May 31, 2008
9,912 8,197 280
Duh, shocking but unfortunately very true.
 
MrFroasty

MrFroasty

JF-Expert Member
Joined
Jun 23, 2009
Messages
740
Likes
46
Points
45
MrFroasty

MrFroasty

JF-Expert Member
Joined Jun 23, 2009
740 46 45
Its sad to see some research data shows that CCM is doing whatever it takes to make sure it stays in power.While they are doing so, Tanganyikans seemed to be frozen by cold water just like in Nyerere's times.People dying for hunger, and Tanganyikans praising Nyerere for his leadership.When CUF goes in power in Zanzibar, we will remove that college of Nyerere at Maisara!He didnt deserve that from us.

I am really proud to be a Zanzibari, atleast they show some drops of resistance...yes, the resistance is growing and its always becoming tough and tougher for CCM to stay in power in Zanzibar.

If you look on the trends, 1995 Zanzibaris were robbed their democratic decisions small resistance but almost nothing....

2000, some had to be killed....but atleast no military intervention.

2005, the whole Stone-Town had to be seized by JWTZ....

2010,CCM started from the registration stage to play dirty tricks...no idea may be Osama Bin Laden will help us get a 2nd revolution :D

By the way, many thanks for sharing this document, really appreciated it.
 
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
Yea the pepa tells the most, lakini kama tutakumbuka Mtikila in pre-95 elections ali highlight most of these issues. Akisisitiza ni ndoto kwa Mrema kushinda in such environment. Well can't the opposition sit down and tryh at least to resolve one of these issues?
 
MrFroasty

MrFroasty

JF-Expert Member
Joined
Jun 23, 2009
Messages
740
Likes
46
Points
45
MrFroasty

MrFroasty

JF-Expert Member
Joined Jun 23, 2009
740 46 45
Yea the pepa tells the most, lakini kama tutakumbuka Mtikila in pre-95 elections ali highlight most of these issues. Akisisitiza ni ndoto kwa Mrema kushinda in such environment. Well can't the opposition sit down and tryh at least to resolve one of these issues?
They can if Mrema will be the chairman of that discussion :D
 
Peasant

Peasant

JF-Expert Member
Joined
Sep 27, 2007
Messages
3,949
Likes
12
Points
135
Peasant

Peasant

JF-Expert Member
Joined Sep 27, 2007
3,949 12 135
Yeah, a nice paper explaining a lot of what we know about our sad political situation. It just goes to show you how VERY FAR from democracy we are.
 
Tumain

Tumain

JF-Expert Member
Joined
Jun 28, 2009
Messages
3,158
Likes
11
Points
0
Tumain

Tumain

JF-Expert Member
Joined Jun 28, 2009
3,158 11 0
Hizo hurdles vyama vya siasa hawawaambia wananchi mfano kuhusu
1. upungufu wa kisheria
2. upungufu wa fedha za campaign na muundo wake
3. kunyanyaswa kwa viongozi wa upinzani kwa kodi, etc
wananchi wa kawaida ni ngumu sana kuelewa bila vyama kuungana ku-address hii issue.
 
Dark City

Dark City

JF-Expert Member
Joined
Oct 18, 2008
Messages
16,277
Likes
296
Points
180
Dark City

Dark City

JF-Expert Member
Joined Oct 18, 2008
16,277 296 180
Not scaring as such... naona doc inaanza na pg 124... anyway, it is the truth which we know but decline to acknowledge
Mkuu MN,

Kurasa za publications (papers) zilizochapishwa kwenye journal zinakuwa namna hiyo. Toleo moja la journal linaweza kuwa na papers kama 10 au zaidi na kila moja inajitegemea lakini kutakuwepo na paper itakayonzia page 1 na nyingine zitaendelea. Jounal inaweza kuwa na issues kadhaa kwa mwaka ambazo zinakuwa na page zinazoendelea. Kwa mfano issue No.2 inaweza kuanzia page 230 wakati issue No.3 itaanzia pager 600 n.k. Kwa hii Journal inaonesha kila issue ina page zake (yaani inaanzia page 1). Ingawa sijaisoma kwa undani lakini hii paper ilitolewa kwenye Jounal of Democracy volume 20, issue No. 4 page 122-139 (2009).
 
Mpita Njia

Mpita Njia

JF-Expert Member
Joined
Mar 3, 2008
Messages
7,011
Likes
38
Points
145
Mpita Njia

Mpita Njia

JF-Expert Member
Joined Mar 3, 2008
7,011 38 145
Hizo hurdles vyama vya siasa hawawaambia wananchi mfano kuhusu
1. upungufu wa kisheria
2. upungufu wa fedha za campaign na muundo wake
3. kunyanyaswa kwa viongozi wa upinzani kwa kodi, etc
wananchi wa kawaida ni ngumu sana kuelewa bila vyama kuungana ku-address hii issue.
karibu wataongezewa kikwazo kingine-sheria mpya ya election financing
 
Mr. Zero

Mr. Zero

JF-Expert Member
Joined
Jun 5, 2007
Messages
10,502
Likes
3,880
Points
280
Mr. Zero

Mr. Zero

JF-Expert Member
Joined Jun 5, 2007
10,502 3,880 280
Not scaring as such... naona doc inaanza na pg 124... anyway, it is the truth which we know but decline to acknowledge
Mzee hii doc ni part ya journal, ndiyo sababu imeanzia pg number 124.

However, the doc has said it all. Ni kazi yetu kutafuta solutions. Nafikiri opposition wanatakiwa waisome na kuifanyia kazi especially kuhusu mapungufu yao.
 
Mpaka Kieleweke

Mpaka Kieleweke

JF-Expert Member
Joined
Feb 27, 2007
Messages
4,134
Likes
73
Points
145
Mpaka Kieleweke

Mpaka Kieleweke

JF-Expert Member
Joined Feb 27, 2007
4,134 73 145
Kama ni wa mwaka 2008 kweli huu utafiti basi ulimhusisha Mkamba, kwani hakuna mahali walipoitaja CHADEMA , ILA Wameitaja wakati ikishirikiana na CUF mwaka 2000 kwenye uchaguzi wa Rais.

Hata Busand walishindwa kusema kuwa CHADEMA ndio waliikabaCCM?
Ama kunachaa kiliutumia kujitafutia pesa nje ya nchi.
 
Z

Zhule

JF-Expert Member
Joined
May 22, 2008
Messages
354
Likes
0
Points
0
Z

Zhule

JF-Expert Member
Joined May 22, 2008
354 0 0
Mkuu MN,

Kurasa za publications (papers) zilizochapishwa kwenye journal zinakuwa namna hiyo. Toleo moja la journal linaweza kuwa na papers kama 10 au zaidi na kila moja inajitegemea lakini kutakuwepo na paper itakayonzia page 1 na nyingine zitaendelea. Jounal inaweza kuwa na issues kadhaa kwa mwaka ambazo zinakuwa na page zinazoendelea. Kwa mfano issue No.2 inaweza kuanzia page 230 wakati issue No.3 itaanzia pager 600 n.k. Kwa hii Journal inaonesha kila issue ina page zake (yaani inaanzia page 1). Ingawa sijaisoma kwa undani lakini hii paper ilitolewa kwenye Jounal of Democracy volume 20, issue No. 4 page 122-139 (2009).
you are right
 
S

Shwari

JF-Expert Member
Joined
Jan 12, 2008
Messages
249
Likes
43
Points
45
S

Shwari

JF-Expert Member
Joined Jan 12, 2008
249 43 45
Bila independent electoral commission, mabadiliko ya katiba ya nchi na sheria zinazohusu uchaguzi; na bila muungano wa vyama vya upinzani, CCM itabaki madarakani indefinitely.
 
J

JanaMwakisunga

Member
Joined
Jan 2, 2010
Messages
6
Likes
0
Points
0
J

JanaMwakisunga

Member
Joined Jan 2, 2010
6 0 0
Its sad to see some research data shows that CCM is doing whatever it takes to make sure it stays in power.While they are doing so, Tanganyikans seemed to be frozen by cold water just like in Nyerere's times.People dying for hunger, and Tanganyikans praising Nyerere for his leadership.When CUF goes in power in Zanzibar, we will remove that college of Nyerere at Maisara!He didnt deserve that from us.

I am really proud to be a Zanzibari, atleast they show some drops of resistance...yes, the resistance is growing and its always becoming tough and tougher for CCM to stay in power in Zanzibar.

If you look on the trends, 1995 Zanzibaris were robbed their democratic decisions small resistance but almost nothing....

2000, some had to be killed....but atleast no military intervention.

2005, the whole Stone-Town had to be seized by JWTZ....

2010,CCM started from the registration stage to play dirty tricks...no idea may be Osama Bin Laden will help us get a 2nd revolution :D

By the way, many thanks for sharing this document, really appreciated it.
MY REPLY
I think politics of regionalisation and tribalism are things of the past. Mr. Froasty appears to argue that Zanzibar should be ruled by people from Zanzibar. That is politics of the stone age. That is what divides nations.

As civilised people we should be looking for good leadership of the highest integrity. That is what will provide credible development of benefit to all Tanzanian people.

I also would like to see change from CCM. Not because they have been in power too long, but simply because they have achieved nothing while in power. If anything, they appear to tolerate blatant corruption and bad government. Additionally, they are a party of old men, devoid of a sense of national duty.

Instead for promoting an independent Zanzibar, we should be calling for national unity under fresh, new and young leadership.

Just which parties in Tanzania can provide that kind of leadership? I want to that party and start promoting them!
 
B

bigilankana

Senior Member
Joined
Dec 15, 2009
Messages
143
Likes
2
Points
0
B

bigilankana

Senior Member
Joined Dec 15, 2009
143 2 0
Kama ni wa mwaka 2008 kweli huu utafiti basi ulimhusisha Mkamba, kwani hakuna mahali walipoitaja CHADEMA , ILA Wameitaja wakati ikishirikiana na CUF mwaka 2000 kwenye uchaguzi wa Rais.

Hata Busand walishindwa kusema kuwa CHADEMA ndio waliikabaCCM?
Ama kunachaa kiliutumia kujitafutia pesa nje ya nchi.

Journal of Democracy is the most reputable journal. You can not say people are looking for money outside. For your information CHADEMA is not being taken serious internationally, especially by researchers. They are kind like observing it. They ignore it.

This study is so well written and opposition must take it seriously and address the challenges mentioned.

Hii mambo yenu ya kukurupuka na kujibu masuala ya kisayansi kisiasa muache. Haiwasaidii. Kama hukubaliani na kazi hii, comission your own study halafu compare results. Kisayansi........
 

Forum statistics

Threads 1,237,479
Members 475,533
Posts 29,290,164