Sudan man forced to 'marry' goat

MaxShimba

JF-Expert Member
Joined
Apr 11, 2008
Messages
35,816
Points
1,250

MaxShimba

JF-Expert Member
Joined Apr 11, 2008
35,816 1,250
Sudan man forced to 'marry' goat


A Sudanese man has been forced to take a goat as his "wife", after he was caught having sex with the animal.The goat's owner, Mr Alifi, said he surprised the man with his goat and took him to a council of elders.
They ordered the man, Mr Tombe, to pay a dowry of 15,000 Sudanese dinars ($50) to Mr Alifi.
"We have given him the goat, and as far as we know they are still together," Mr Alifi said.
Mr Alifi, of Hai Malakal in Upper Nile State, told the Juba Post newspaper that he heard a loud noise around midnight on 13 February and immediately rushed outside to find Mr Tombe with his goat.
"When I asked him: 'What are you doing there?', he fell off the back of the goat, so I captured and tied him up."
Mr Alifi then called elders to decide how to deal with the case.
"They said I should not take him to the police, but rather let him pay a dowry for my goat because he used it as his wife," Mr Alifi told the newspaper.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/4748292.stm

[URL]http://www.islam-watch.org/Others/Islamic-sexual-perversion.htm
[/URL]
 

Rungu

JF-Expert Member
Joined
Feb 23, 2007
Messages
3,929
Points
2,000

Rungu

JF-Expert Member
Joined Feb 23, 2007
3,929 2,000
Lakini mbona hii stori ni ya miaka mingi iliyopita. Tena jamaa wenye mitandao ya ngono nakumbuka waliichangamkia sana!
 

Amyner

JF-Expert Member
Joined
Jul 13, 2011
Messages
2,401
Points
1,225

Amyner

JF-Expert Member
Joined Jul 13, 2011
2,401 1,225
Akiwa anafanya na binadamu mwenzake auwawe ila na mbuzi amuoe? why? hawa wafuasi wa muhamad vp?
<br />
<br />
haijaandikwa ukifanya na mbuzi umuoe. Kwanza u should realise "kufanya na mnyama" si jambo la kawaida! Ni very very rare case. Hukumu wameitoa pengine kama fundisho au its what they thought was proper to do.
 

EMT

JF-Expert Member
Joined
Jan 13, 2010
Messages
14,483
Points
2,000

EMT

JF-Expert Member
Joined Jan 13, 2010
14,483 2,000
Aliyeanzisha hii thread either yuko so oudated au ana lake. Habari yenyewe ya mwaka 47. Angalia hata ramani ya Sudan aliyoweka utafikiri Sudani ya Kusini ni sehemu ya Sudan.
 

Forum statistics

Threads 1,357,801
Members 519,097
Posts 33,153,476
Top