Putin hits Africa again

  • Thread starter halley from city
  • Start date
halley from city

halley from city

Member
Joined
Jan 22, 2019
Messages
47
Points
125
halley from city

halley from city

Member
Joined Jan 22, 2019
47 125
Russian President Vladimir Putin hits Africa Again!

"Africa will never be independent, Africans believe in Europeans, Americans, and Chinese more than themselves. They don't trust themselves at all, African technocrats/Engineers aren't given the platform to practice what they studied instead they hire Chinese to construct roads for themselves.

A white man will commit a crime in Africa but no action will be taken because the African authorities view us as Demigods, far from the truth. A black man can be abducted in Europe get harassed and even be killed but no African authority can even question. Africans present themselves as weak people with no hope, especially when dealing with Europeans and Americans.

They are their own enemies. They hate each other and this gives their colonial masters the opportunity to continue exploring their resources. As far as I know, Africa is more of God's chosen continent, its a blessed continent and its time for Africans to Realise they are in a place where Americans, Europeans and Chinese are jealous of and wish it should be them there...You can't compare African weather with any other weather...African soil can feed the whole of Europe, America, and Asia but their problem is just one, "THEIR LEADERS". As far as I am concern their best president ever was Gaddafi".

To me, it is left to the Africans to forget the emotion and try to understand the challenges attracting all these insults (though it not actually an insult but a reality). Keep shame and unnecessary pride aside, analyze the situation and think of what to do.

Please do share these articles to others; not to make fun, mockery or entertainment, but to create further awareness within our society. Let the end-time of God not meet us in this state of inferiority and less significance on our own God-given continent.

I am an African, I love Africa, But I Wish Africa Should Change.
 
Mr the dragon

Mr the dragon

JF-Expert Member
Joined
Apr 14, 2017
Messages
1,160
Points
2,000
Mr the dragon

Mr the dragon

JF-Expert Member
Joined Apr 14, 2017
1,160 2,000
It's a bitter truth Lakini nadhani hii speech Kuna watu wameshaanza kuiedit ili wakidhi matakwa yao.

Kuna nyingine niliisoma inamsifia Mandela hapo mwisho,Lakini hii imemsifia Gadafi.Sasa nashindwa kujua ya kweli ni ipi au zote zimetungwa tu na Putin hajasema chochote.
 
Kichuguu

Kichuguu

Platinum Member
Joined
Oct 11, 2006
Messages
7,687
Points
2,000
Kichuguu

Kichuguu

Platinum Member
Joined Oct 11, 2006
7,687 2,000
Kweli tupu ila kunakitu hakusisitiza kuhusu waafrika wasomi kutothaminiwa na serikali zao hadi wawe wanasiasa. Zamani kidogo nikiwa kwenye taasisi moja ya kiamerekani kuna mrusi mmoja tulikuwa naye idara moja akawa anafanya utafiti wa nanofluidcs. Putin alivyojua kuwa jamaa huyo alitoka Urusi kuhamia Marekani akamvuta haraka sana na kufuta uraia wake wa Marekani ili afanye kazi zake hizo hizo akiwa urusi.
 
C

christeve88

JF-Expert Member
Joined
Aug 11, 2018
Messages
677
Points
1,000
C

christeve88

JF-Expert Member
Joined Aug 11, 2018
677 1,000
He is absolutely right shida ya Africa ni viongozi na akiibuka kiongozi mzuri wanaibuka wapinzani na, wimbo wa democracia na kumbe lengo lao nikumkwamisha huyo kiongozi.
 
Capital

Capital

JF-Expert Member
Joined
Oct 12, 2010
Messages
1,223
Points
1,500
Capital

Capital

JF-Expert Member
Joined Oct 12, 2010
1,223 1,500
Adui wa Africa ni waafrica wenyewe.. baasi. Hawajui wanataka nini, virtually hawajielewi. Mabeberu wanaona fursa katika miseries za waafrica halafu baadaye wanatucheka na kutusimanga.

Waafrica tuamke, tujitambue na tuache ujinga
 
SYLLOGIST!

SYLLOGIST!

JF-Expert Member
Joined
Dec 28, 2007
Messages
338
Points
225
SYLLOGIST!

SYLLOGIST!

JF-Expert Member
Joined Dec 28, 2007
338 225
So what? He has said what has been said. So what?
Mods, please try to be proactive. Such a thread should not be entertained.
Africans are Africans and just that.
 
Odhiambo cairo

Odhiambo cairo

JF-Expert Member
Joined
Jul 11, 2015
Messages
10,937
Points
2,000
Odhiambo cairo

Odhiambo cairo

JF-Expert Member
Joined Jul 11, 2015
10,937 2,000
He is absolutely right shida ya Africa ni viongozi na akiibuka kiongozi mzuri wanaibuka wapinzani na, wimbo wa democracia na kumbe lengo lao nikumkwamisha huyo kiongozi.
Democracy ni muhimu kuliko kuwa kiongozi moja anayeweza kufa saa yoyote. Kuwa kiongozi bora kusizuie democracy
 
M

Mfiaukweli

JF-Expert Member
Joined
Aug 30, 2018
Messages
2,771
Points
2,000
M

Mfiaukweli

JF-Expert Member
Joined Aug 30, 2018
2,771 2,000
He is absolutely right shida ya Africa ni viongozi na akiibuka kiongozi mzuri wanaibuka wapinzani na, wimbo wa democracia na kumbe lengo lao nikumkwamisha huyo kiongozi.
And this type of thinking is part of the problem. Hakuna kiongozi aliewahi au atakaetokea akawa absolutely right kwa kila jambo. Ni upumbavu wa aina yake kuamini kuwa mtu anaetoa mawazo tofauti na yako ana lengo la kukukwamisha au kumkwamisha mtu. Kama demokrasia ni tatizo na kikwazo kwa maendeleo basi nchi kama US, UK, Canada, Germany etc zingekuwa backward na maskini kabisa huku nchi kama DRC, Haiti, Venezuela, Zimbabwe ya Mugabe na Equatorial Guinea zikiwa na maendeleo makubwa kabisa.
 

Forum statistics

Threads 1,304,159
Members 501,282
Posts 31,504,846
Top