Kichuguu | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN
Kichuguu
Last Activity:
Jul 20, 2018 at 4:18 AM
Joined:
Oct 11, 2006
Messages:
7,301
Likes Received:
1,059
Trophy Points:
280
Liked:
1,881

Share This Page

Facebook Twitter

Kichuguu

Platinum Member

Kichuguu was last seen:
Jul 20, 2018 at 4:18 AM
    1. m
      milibert4love
      hi dear one................................
      am very happy to write this piece of mail
      to you after going through your profile
      my name is milibert david ,i will like
      to share some of my photos and ideals
      with you,so we can be best of friends;
      please i will like
      you to write me back on my email
      address (milibertdavid20@yahoo.com)
      so i can update you and tell you more
      about myself,
      your new friend
      milibert
    2. engmtolera
      engmtolera
      KICHUGUUU,MCHWAA VIPI,UTAWAZUIA WAKITAKA KUBOMOA CHAMA?
      MAPINDUZIIIII DAIMAAAA:ban:
    3. P
      Paul S.S
      Mkuu tatizo lenu chadema badala ya kujibu hoja mnajilinganisha na CCM, issue ni kuwa CCM hawana haja ya kujenga tena ofisi kwani tayari wanazo, hataka kama wamezipata kwanamna ambayo wewe huipendi lakini wanazo.
      kwakuwa CCM wamepata ofisi kwa njia ambazo wewe huzitaki ndio kigezo cha wewe kutojenga ofisi zako? na ukiulizwa majibu mbona CCM nao hawajajenga
      Mi nadhani point ya msingi hapa ni kujibu hoja kwanini hujajenga ofisi kwa muda wote huu na mnataka kuaminiwa mpewe nchi, halafu tundelee kusubiri hiyo miaka hata 20 ambayo mabavu ya CCM yatisha mje kuwanyanganya
    4. Mtu wa Pwani
      Mtu wa Pwani
      Dr hivi unataka kutwambia kuwa mwalimu nyerere hakuwa muhuni na amefanya uhuni wa kutosha ndani ya muungano?

      kiufupi huyu ni baba wa taifa la Tanganyika kwa zanzibar sikufichi wengi tunamuona fisadi na mtu asie na nia njema, tena si sisi tu CCM na hata wenzetu wa CUF na wasio na chama naamini ushakaa na wazanzibari na unaujua ukweli huo
    5. BAK
      BAK
      Hahahahahahaha naona nakaribia kusema Mkuu lol!
    6. Idimi
      Idimi
      We Steve D umepotelea wp man?
    7. C
      Caroline Danzi
      Thannk you babu, the same to you.

      Caroline
    8. BAK
      BAK
      Hello Kichuguu,

      I would like to take this opportunity to wish you and your loved ones a very Merry Xmas and a happy and prosperous New Year. Also I wish you good health, happiness and good luck during the coming year of 2009.

      May God bless you and your loved ones.

      Merry Xmas and a Happy and prosperous New Year.
    9. Steve Dii
      Steve Dii
      Mwl. Kichuguu, nakutakia sikukuu njema kaka. Stay blessed. Steved
    10. Ab-Titchaz
      Ab-Titchaz
      Je kwema kwako? Nilikua napitie tu....Baaden.
  • Signature

    Kichuguuu: Nyumba inayohifadhi mchwa na nguchiro kwa pamoja bila mkwaruzo
    ------------------------------------------------------------------------------------------

    .........not all chemicals are bad. Without chemicals such as hydrogen and oxygen, for example, there would be no way to make water, a vital ingredient in beer....

    .........he was a wise man who invented beer...

    .........you can't drink all day if you don't start in the morning
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
Loading...