Majibu haya ya Lissu akihojiwa DW, ni ushahidi mwingine wa uwezo wa Lissu kujibu hoja na kuwa mgombea ataefaa kumkabili Magufuli kwenye kampeni

Salary Slip

JF-Expert Member
Apr 3, 2012
38,731
2,000
Lissu, a human rights and environmental lawyer, is a vocal critic of government corruption and the current president, John Magufuli. He has been arrested several times in the past and still has charges of uttering seditious words against the Tanzanian state authority outstanding against him.

DW: How can you run for presidency while you're still abroad? Are you planning to go back to Tanzania soon?

Tundu Lissu: The simple and quick answer to your question is: yes, I'm returning home and I'm returning home on July 28 this year, less than three weeks from now.

There are quite some sedition cases waiting for you back in Tanzania. Do you think those cases might hinder your presidential ambitions?

It is not sedition to make statements which show that the government is wrong in its actions, in its policies, in its practices. It is not sedition to want to remove the government from power through constitutional means. It is not sedition to criticize the government. It is not sedition to use democratic means to seek to get rid of President John Magufuli.

I have made statements in public which showed that the government was in the wrong. That is not sedition. Even under this terrible law. So I'm not in the least perturbed by the existence of those cases.

When we look at most of the discussions going on in Tanzania, we see that there are so many people who are saying that there is quite some developments going on in the country in terms of infrastructure. And the World Bank recently categorized Tanzania as a middle lower income country. When you look at these achievements of the current president, don't you think that he stands a very good chance to get reelected?

Mwalimu [Julius] Nyerere [who was Tanzania's president for 24 years] built infrastructure projects, the 2,400 km long TAZARA railway from Dar es Salsam to Kapiri Mposhi in Zambia. He built roads, paved roads.

President [Ali Hassan] Mwinyi built roads, [Benjamin] Mkapa built roads, Jakaya Kikwete built roads.

That did not prevent us from demanding a better, more democratic and more just Tanzania.

So yes, Magufuli has built all these things that he's talking about. That does not justify misrule. That does not justify the exercise of these draconian and very authoritarian policies that he has imposed on the country. That does not justify or legitimize the destruction of our democratic processes.

This interview was conducted by Harrison Mwilima. It has been edited lightly for clarity.
 

Salary Slip

JF-Expert Member
Apr 3, 2012
38,731
2,000
Kukopa sio dhambi, hakuna nchi ambayo haikopi. Huwezi kukopeshwa kama huwezi kulipa, nakumbuka UK walimaliza deni la vita ya kwanza ya dunia mwaka 2013. Baada ya miaka mia na ushee, sasa sisi hata hayo madeni yakilipwa wakati tupo kaburini kuna ubaya gani?
Hapa tu wakati bado tuko hai, watumishi mishahara haiongezwi, hii ikiwa ni moja tu ya athari za kuwa na miradi mingi na mikubwa kuliko uwezo, alafu wewe unaongelea madhara ya sisi tukiwa kaburini!!
 

Wacha1

JF-Expert Member
Dec 21, 2009
14,351
2,000
Hapa tu wakati bado tuko hai, watumishi mishahara haiongezwi, hii ikiwa ni moja tu ya athari za kuwa na miradi mingi na mikubwa kuliko uwezo, alafu wewe unaongelea madhara ya sisi tukiwa kaburini!!
Ndio ufahamu tumetofautiana uwezo wetu, kila moja na upeo wake. Hizo athari unaziona wewe peke yako wengine hawazioni?
 

Castr

JF-Expert Member
Apr 5, 2014
16,951
2,000
Umewahi sikia mTz anapiga kura kisa mgombea anajua kujenga hoja? Umewahi kuona wagombea wakikutanishwa ili washindane kwa hoja hapa Tz?

Hivi mnawaza nini wazee kama vitu vidofo kama hivi hamjui?
 

minyoo

JF-Expert Member
May 25, 2013
16,309
2,000
Umewahi sikia mTz anapiga kura kisa mgombea anajua kujenga hoja? Umewahi kuona wagombea wakikutanishwa ili washindane kwa hoja hapa Tz?

Hivi mnawaza nini wazee kama vitu vidofo kama hivi hamjui?
Watanzania hupiga kura kwa wenye Hoja watanzania siyo wajinga wanajua Hoja nzuri sasa lakini Polisiccm na wakurugenziccm hupora ushindi kwa njia haramu
 

cocochanel

JF-Expert Member
Oct 6, 2007
24,649
2,000
Tabu uliyonayo.. ni tarumbeta yako.. inaishia humu.. jitahidi basi ujiunge na viongozi wenu.. 😃
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom