Let's be careful with people we mix our soul with

Let's be careful with people we mix our soul with

Making your own rules is wishful thinking.

You can decide that from now onwards you're a cat.

You'll walk on all fours like a cat.
You'll meow like a cat.
You'll eat cat food.
You'll marry a cat.
You will adopt baby cats.
You will sleep with cats.

Your DNA will always be human DNA. Some cat business goes against your human design and will bring you harm..

Eg. Imagine what walking on all fours for the rest of your life will do to you eventually?

You can decide from now onwards you're a beast, and behave like a beast. But you're a devine being. Imagine what beastly things will do to you eventually?

The most depressed suicidal generation. We umeona wapi wanyama wanajiua. Wao wakishiba wakalala they're happy. Not you. You were meant for more than that.

There are rules in this universe. You can go against them and make your own. But it will for your own (and others) destruction.
U see now.
Anyways.
I dont believe sana on people's opinions but learn from them
 
Kuna vitu vinasimama milele jamani. It's not a matter of opinion, no spectrum, no fluidity.

It's either Zero or One.

Another deception is making everything a matter of opinion. It's not what you think, it's what IS.

ISN'T IT?
 
Kuna vitu vinasimama milele jamani. It's not a matter of opinion, no spectrum, no fluidity.

It's either Zero or One.

Another deception is making everything a matter of opinion. It's not what you think, it's what IS.

ISN'T IT?
mfano haya ulioandika yoote ni opinions zako, not neccessary that are facts
 
A human being IS AN ANIMAL. Sex lengo lake ni ku reproduce na iko hivyo kwa wanyama wote,ndege, wadudu, samaki, nk wanaoishi hapa duniani so sioni kwanini kwa binadamu iwe tofauti.
Can you compare human life to an animal life?!!!!
 
mfano haya ulioandika yoote ni opinions zako, not neccessary that are facts
Ungemwambia mtu miaka ya 500AD, kuwa mtoto anapatikana kwa kuchanganya mbegu za x na y, kwahiyo kama mwanamke hashiki mimba shida inaweza kuwa mwanaume, akakwambia that is your opinion, ungemjibuje?
 
Matatizo mengi sana ya binadamu, na hasa sisi waafrika yapo kwenye vichwa vyetu, lakini kiuhalisia hayapo.

We ulishasikia wapi ng'ombe au mbuzi amepata mkosi kisa kapandwa na dume fulani?
I hate your thinking ✍️
 
Ungemwambia mtu miaka ya 500AD, kuwa mtoto anapatikana kwa kuchanganya mbegu za x na y, kwahiyo kama mwanamke hashiki mimba shida inaweza kuwa mwanaume, akakwambia that is your opinion, ungemjibuje?
Opinions ziko limited na awarness yako juu ya kile unakitolea opinions.

Kwahiyo hata haya ya X and Y chromosomes isingekua sehemu ya maongezi at that time period.
 
Mkuu,
Kila mtu anaruhusiwa kuamini anachotaka.

Ila ukweli utabaki pale pale kwamba sisi binadamu ni wanyama kama wanyama wengine, tunazaliwa, tunaishi, tunakula, tunazaliana, mwisho tunakufa, kama wanyama wengine wote waliopo hapa duniani.
Y
 
Opinions ziko limited na awarness yako juu ya kile unakitolea opinions.

Kwahiyo hata haya ya X and Y chromosomes isingekua sehemu ya maongezi at that time period.
EXACTLY! Opinions are limited to awareness.

So one should be aware of their limited awareness, and absolutely AVOID dismissing that which is out of their capacity.
 
EXACTLY! Opinions are limited to awareness.

So one should be aware of their limited awareness, and absolutely AVOID dismissing that which is out of their capacity.
Jamaa whether angekubali au angebisha haingebadilisha ukweli kuwa lazima kuwe na mbegu ya baba na mama. Their opinion doesn't change reality that stands forever.
 
EXACTLY! Opinions are limited to awareness.

So one should be aware of their limited awareness, and absolutely AVOID dismissing that which is out of their capacity.
Very true. But how do you validate the truth about what is out of capacity!? Cz i cant just accept your stuffs just kwasababu ziko out of my capacity?
 
Narudiaa tena hakuna uhusiano kati ya sex na laana!!
Mawazo ya kiafrika haya hayana maana yoyote ni kama porojo anazopiga Pole pole !
Why do you find sometimes missing your ex who did you bad.. disrespected you ....cheated on youbut you still want him/her back
It's because of soul tie...
Na laana ni pale inatokea umemove on but you still attract same girls/men with same character can be either broke ...selfish...cheaterr and etc just like your ex
Think about it
 
Back
Top Bottom